Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 معرفی 10 مورد از برترین مولدهای تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی

معرفی 10 مورد از برترین مولدهای تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی

مولدهای تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی اگرچه یکی از موضوعات داغ این روزها به شمار می‌روند، اما مبحث جدیدی نیستند. با‌ اینکه فناوری زیربنایی این مولدها از سال‌ها پیش وجود داشته است، اما در حال حاضر دسترسی‌پذیری بیشتری پیدا کرده‌اند.

به گزارش هوشیو، تعدادی از مدل‌های مولد تبدیل متن به تصویر رایگان هستند و برخی دیگر کاربران را ملزم به پرداخت هزینه می‌کنند. با‌ استفاده از مدل‌هایی که درادامه به شما معرفی خواهیم کرد، می‌توانید تصاویر هنری با سبک‌های گوناگونی خلق کنید.

مولد تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی چیست؟

مولد تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی را می‌توان به‌عنوان ابزاری تعریف کرد که با استفاده از یادگیری ماشینی آثار هنری می‌آفریند. مولدهای ساده دستورهای متنی را گرفته و براساس محتوایشان، تصویر خاصی خلق می‌کنند. در این میان، برخی مدل‌ها با افزودن پارامترها و قابلیت‌های بیشتر، سعی در ایجاد تصاویر منحص‌ به‌فرد دارند.

این دسته مدل‌ها در خلق آثار هنری به‌قدری موفق عمل کرده‌اند که عده‌ای نگران جایگزین کردن آنها به‌جای هنرمندان شدند. با‌این‌حال، مولدهای تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی را در حوزه‌های دیگر نیز می‌توان به کار برد.

برترین مولدهای تصویر

در این قسمت، چندین نمونه از برترین مولدهای تصویر را با هم مرور می‌کنیم.

1- DALL-E2

DALL-E2 را می‌توان یکی از بهترین ابزارهای تولید تصاویر اصیل با استفاده از هوش مصنوعی دانست. این ابزار گزینه‌های متعددی پیش ‌روی کاربران می‌گذارد و به آنها اجازه می‌دهد فارغ از سطح تخصص‌شان، آنچه می‌خواهند را با قابلیت تبدیل متن به تصویر داشته باشند. DALL-E2 قابلیت کاهش و افزایش مقیاس تصاویر، بدون تأثیر بر کیفیت‌شان را نیز دارد. به‌علاوه، برخی ابزارهای توسعه‌گر تضمین می‌کنند که آثار خلق‌شده منحصر به همان هنرمند باشند.

DALL-E2

در گذشته دسترسی به DALL-E، تنها برای گروهی خاص امکان‌پذیر بود، اما در حال حاضر OpenAI، سازنده‌ این سیستم‌ها مدعی است که از 5/1 میلیون کاربر پشتیبانی می‌کند که جمعاً حدود 2 میلیون تصویر در روز تولید می‌کنند.

سیستم DALL-E2 در دسترس عموم قرار گرفته است و ثبت‌نام در آن به‌صورت رایگان انجام می‌شود. تنها هزینه‌ استفاده از سیستم این است که بعد از استفاده از 50 امتیاز ماهانه، امتیاز بیشتر را باید خریداری کنید، هزینه‌ خرید 115 امتیاز برابر با 15 دلار است. به‌عبارت‌خلاصه، تبدیل هر دستور چهار‌کلمه‌ای به تصویر حدود 13 سنت هزینه برایتان می‌برد.

2- Jasper.ai

شهرت Jasper.ai عمدتاً به کیفیت بالای تصاویرش برمی‌گردد. این مولد متن به تصویر به کاربران اجازه می‌دهد، تا از یک دستور متنی واحد، چهار تصویر بدون حق کپی‌رایت بسازند و هرطور که می‌خواهند از آن استفاده کنند. برجسته‌ترین سرویس این برند را می‌توان نویسنده و ویراستار مبتنی بر هوش مصنوعی آن دانست.

Jasper.ai

شرکت TechCrunch به‌تازگی ارزش برند Jasper را معادل با 7/1 میلیارد دلار تخمین زده است. هزینه‌ ماهانه استفاده از سطح Jasper Starter و سطح Jasper Arts از 40 دلار شروع می‌شود. هزینه‌ استفاده از ابزارهای سطح Boss Mode نیز از 82 دلار در ماه آغاز می‌گردد. Jasper.ai سطح دیگری به نام Business دارد که، برنامه‌های پرداخت و قیمت‌های انتخابی دارد. در ‌صورتی‌ هم که کاربران بخواهند تنها از Jasper Arts استفاده کنند، تنها کافی است 20 دلار در ماه بپردازند.

3- Photosonic

Photosonic یکی از مولدهای تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی است که، به کاربران اجازه می‌دهد علاوه بر تبدیل دستورهای متنی به تصویر، تصاویر موجود در سبکی خاص را به سبک‌های دیگر تبدیل کنند.

Photosonic گزینه‌ تولید بدون پرداخت تصویر دارد، اما عده‌ای معتقدند خروجی این سرویس شبیه به کارتون بوده نه تصاویر واقعی. در‌کل برای استفاده از خدمات Photosonic باید هزینه پرداخت کرد. هم Photosonic و هم Jasper در ابزار Writesonic به کار می‌روند، اما به نظر می‌رسد مستقل از هم کار کنند.

Photosonic

هنگام استفاده از Photosonic، سیستم پرداختی ابتدا 5 امتیاز رایگان به کاربران می‌دهد، تا بعد از استفاده از امتیازشان بتوانند تصمیم بگیرند که می‌خواهند هزینه ثبت‌نام را بپردازند یا خیر. دوره‌ آزمایشی رایگان استفاده از این ابزار هم 15 امتیاز رایگان ارائه می‌دهد. بعد از دوره‌ آزمایشی، هزینه‌ خرید 100 امتیاز برابر با 10 دلار و هزینه‌ خرید اعتبار بدون محدودیت برابر با 25 دلار خواهد بود.

4- Craiyon

Craiyon یکی از جذاب‌ترین مولدهای تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی است، چون علاوه بر نسخه‌ نرم‌افزاری متناسب با دستگاه‌های اندروید، نسخه‌ تحت وب نیز دارد. این ابزار که قبلاً با نام مینی DALL-E شناخته می‌شد، رایگان است.

در Craiyon می‌توان براساس توضیحات متنی تصاویری باکیفیت تولید کرد. با‌این‌حال، این مدل از مشکل ترافیک سرور رنج می‌برد که ممکن است کاربران را زمانی طولانی در انتظار نگه دارد و یا در طراحی نهایی دچار اشتباه گردد. با‌این‌حال، تصاویر خروجی حق کپی‌رایت ندارند.

Craiyon

5- StarryAI

StarryAI مولد تصویری است که بر تبدیل متن به آثار شبه‌نقاشی تمرکز دارد. بسیاری از خروجی‌های این مدل سبکی فانتزی دارند. بهترین عملکرد مدل به تصاویر مربوط به نمای شب تعلق دارد و درحقیقت اسم مدل هم از همین قابلیت گرفته شده است.

مولد StarryAI برای استفاده‌ تجاری رایگان است، و هم به‌صورت نسخه‌ وب و هم نرم‌افزار برای دستگاه‌های آندروید و iOS ارائه می‌شود. کاربران می‌توانند حداکثر پنج تصویر در روز را بدون مارک مخصوص نرم‌افزار خلق و دریافت کنند.

StarryAI

6- Nightcafe

مولد Nightcafe در ساخت سبک‌های متفاوت و تصاویر باکیفیت تخصص دارد. این مدل چندین الگوریتم تصویر دارد که، دستورهای متنی گوناگون را پذیرفته و آثار مرتبط ارائه می‌دهند، از جمله‌ این الگوریتم‌ها می‌توان به Artistic، Coherent و Stable اشاره کرد.

Nightcafe هم به‌صورت نسخه‌وب و هم برای دستگاه‌های اندروید و iOS ارائه می‌شود. کاربران می‌توانند تصاویر خروجی را هر‌طور می‌خواهند، البته در چارچوب قوانین کپی‌رایت کشورشان به کار ببرند.

این ابزار نیز مانند سایر مولدها، در ابتدا پنج امتیاز رایگان به کاربران ارائه می‌دهد. با‌این‌حال، قبل از آزمایش خدمات این مدل، کاربران ملزم به ثبت‌نام هستند و بعد از ثبت‌نام است که می‌توانند از پنج امتیاز رایگان خود بهره‌مند شوند. در سیستم پرداختی Nightcafe، اگر کاربران پنج امتیاز روزانه خود را قبل از 8 شب جمع‌آوری کنند، می‌توانند همچنان به استفاده‌ رایگان از خدمات این سایت ادامه دهند.

Nightcafe

در غیر این صورت، هزینه‌ خرید خدمات سطح AI Hobbyist، AI Enthusiastic، AI Artist و AI Professional به‌ترتیب برابر با 10 دلار در ماه برای 100 امتیاز، 20 دلار در ماه برای 250 امتیاز، 50 دلار در ماه برای 700 امتیاز و 80 دلار برای 1500 امتیاز خواهد بود.

کاربران بعد از ثبت‌نام در Nightcafe، وارد فروم هنرمندان هوش مصنوعی می‌شوند و می‌توانند با  سایر طرفداران این ابزار شروع به صحبت کرده یا آثارشان را به اشتراک بگذارند.

7- Artbreeder

Artbreeder یکی از مولدهای تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی عالی است که به‌ویژه برای خلق آثار هنری انتزاعی به کار می‌رود، آثاری که اجرایشان برای سایر ابزارها چالش‌برانگیز محسوب می‌شود. این مولد قابلیت «تغییر ژن» دارد که به کاربران اجازه می‌دهد سن، جنسیت و متغیرهای مشابه را تغییر دهند.

Artbreeder

کاربران Artbreeder توانسته‌اند، براساس نقاشی‌ها یا مجسمه‌های موجود، چهره‌ واقعی شخصیت‌های تاریخی را بازآفرینی کنند. تمام خدمات این ابزار، چه رایگان و چه غیررایگان، مستلزم ثبت‌نام اولیه هستند. هزینه‌ خدمات از 9 دلار شروع می‌شود و هر اثری که با استفاده از Artbreeder خلق شود، به‌موجب گواهی Creative Commons CC0، قابلیت استفاده در موارد گوناگون را دارد.

8- Dream

مولد تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی Dream، سبک‌های متنوعی ارائه می‌دهد، تا کاربران بتوانند دستورهای متنی که دارند را به شیوه‌های گوناگون به تصویر تبدیل کنند. این سرویس رایگان است و می‌توان پیش‌نمایش تصاویر مدنظر را قبل از تولیدشان دید. با‌این‌حال، برای ذخیره و انتشار آثار نهایی باید ثبت‌نام کرد.

Dream

Dream قابلیت‌های دیگری نیز دارد که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به، ثبت NFT یا خرید‌و‌فروش اثر در Canvas اشاره کرد. این مدل هم به‌صورت نسخه‌وب و هم به‌صورت نرم‌افزار دستگاه‌های اندروید و iOS در‌دسترس است. کاربران می‌توانند تصویر اصلی را در این مدل بارگذاری کنند، تا تغییری را که می‌خواهند در سبک آن اعمال نمایند، بهتر نشان دهند. علاوه بر این‌ها، Dream گروهی متشکل از کاربرانش دارد که در آن می‌توانند آثار خود را به اشتراک بگذارند.

9- Stable Diffusion

مولد Stable Diffusion برای خلق تصاویر واقع‌گرایانه به شهرت رسیده است، با‌این‌حال دستورهای متنی که به آن ارائه می‌شوند باید دقیق و متناسب باشند. استفاده از این مولد نسخه‌وب رایگان است و کاربران می‌توانند تصاویرشان را، تحت گواهی CreativeML Open RAIL-M به اشتراک بگذارند، البته حقوق تجاری مربوط به آثارشان را در اختیار نخواهند داشت.

Stable Diffusion

10- Deep Dream

در میان مولدهای تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی، مولد Deep Dream را می‌توان یکی از سریع‌تری سیستم‌های هوش مصنوعی این حوزه دانست که هزاران سبک هنری متفاوت نیز ارائه می‌دهد. این مولد سه ابزار اصلی به نام‌های Deep Style، Thin Style و Deep Dream دارد، که طیفی از تصاویر واقع‌گرایانه تا انتزاعی را تولید می‌کنند.

Deep Dream محصول الکساندر موردوینستاف، یکی از توسعه‌دهنده‌های سابق گوگل بوده و به‌همین‌خاطر از نظر فناوری بسیار پیشرفته‌ است. ثبت‌نام و استفاده از این سیستم رایگان بوده، اما با پرداخت هزینه می‌توان به حافظه و رزولوشن بالاتری دست پیدا کرد. سیستم «انرژی» و «شارژ مجدد» در Deep Dream سرعت پردازش و ساخت تصاویر را نشان می‌دهند. برنامه‌ پرداختی Advanced این سیستم برابر با 20 دلار، برنامه‌ سطح Professional برابر با 40 دلار و برنامه‌ سطح Ultra نیز برابر با 99 دلار است.

Deep Dream

هنگام استفاده از Deep Dream، کاربران باید تعیین کنند که آیا حق کامل تصاویر و سبک‌های خود را برای کاربرد تجاری می‌خواهند یا خیر. اگر کاربران آثارشان را در پلتفرم Deep Dream به اشتراک بگذارند، این سیستم حق به اشتراک‌گذاری مجدد تصاویر در شبکه‌های اجتماعی را در اختیار خواهد داشت.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.