Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 DeepMind از RoboCat پیشرفته‌ترین مدل ربات خودآموز جهان رونمایی کرد

DeepMind از RoboCat پیشرفته‌ترین مدل ربات خودآموز جهان رونمایی کرد

بخش هوش مصنوعی DeepMind گوگل از یک ربات خود بهبود‌یافته رونمایی کرده که قادر است بدون نظارت انسان وظایف جدید را به خود آموزش دهد. این محصولRoboCat  نام دارد و DeepMind ادعا می‌کند که این ربات اولین مدلی در جهان است که می‌تواند با الگوبرداری از ربات‌های مختلف دنیای واقعی، مشکلات گوناگون را یاد گرفته و آنها را حل نماید.

به گزارش هوشیو، DeepMind با طراحی این ربات پیشرفت بزرگی را در جهت ایجاد ربات‌های عمومی، با قابلیت انجام میلیون‌ها کار روزمره به ثبت رسانده است.

وقتی ربات عملی را انجام می‌دهد، داده‌هایی تولید می‌کند که هوش مصنوعی می‌تواند از آن‌ها برای بهبود تکنیک خود استفاده نماید. این پیشرفت در تکنیک تنها محدود به ربات‌هایی نیست که داده‌هایی را تولید می‌کنند، بلکه می‌تواند به سایر سیستم‌های رباتیک نیز منتقل شود.

DeepMind Technologies، این شرکت مستقر در لندن که گوگل آن را در سال 2014 خریداری کرده، گفت:«این فناوری، نشانگر پیشرفت قابل‌توجهی در زمینه ساخت ربات‌های همه منظوره است که می‌توانند کارهای روزمره را انجام دهند.»

محققان DeepMind در یک پست وبلاگی درخصوص جزئیات جدیدترین مدل هوش مصنوعی خود نوشتند: « RoboCat بسیار سریعتر از سایر مدل‌های پیشرفته یاد می‌گیرد. این ربات می‌تواند یک کار جدید را با کمتر از 100 بار دیدن انجام دهد، زیرا از مجموعه‌ای  داده‌های بزرگ و متنوع استفاده می‌کند. این قابلیت مهم به تسریع تحقیقات رباتیک کمک می‌کند، زیرا نیاز به آموزش تحت نظارت انسانی را کاهش می‌دهد و گامی مهم در جهت ایجاد یک ربات همه منظوره است.»

RoboCat

RoboCat از گاتو مدل هوش مصنوعی DeepMind الهام گرفته شده که با تجزیه‌و‌تحلیل متن، تصاویر و رویدادها یاد می‌گیرد.

محققان RoboCat را با نشان دادن کارهایی مثل جا زدن اشکال مطابق با سوراخ‌ها و برداشتن تکه‌های میوه که یک بازوی ربات کنترل‌شده توسط انسان انجام می‌داد، آموزش دادند.

سپس RoboCat به تنهایی تمرین کرد و توانست به طور پیوسته پیشرفت نماید، زیرا این کار را به طور متوسط ​​10000 بار بدون نظارت انسانی انجام داده بود.

این ربات مجهز به هوش مصنوعی در طول آزمایشات DeepMind خود را برای انجام 253 کار در چهار نوع مختلف آموزش داد و در طول آموزش همچنین توانست توانایی‌های خود را تطبیق داده و بهبود بخشد.

به گفته محققان، هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که کارهایی را بیاموزد و نحوه انجام آنها را یاد بگیرد که قبلاً حتی در معرض آنها نبوده است.

در یک پست وبلاگی آمده است:« RoboCatدارای یک چرخه یادگیری است به این شکل که وقتی کارهای جدیدی را می‌آموزد، در یادگیری کارهای جدید دیگر هم عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.»

این پیشرفت‌ها نشان می‌دهد که RoboCat پتانسیل سازگاری سریع و کارآمد با طیف گسترده‌ای از وظایف و محیط‌ها را دارد و این موضوع آن را به ابزاری قدرتمند در زمینه رباتیک تبدیل می‌کند. چیزی شبیه به این که چگونه افراد با ادامه یادگیری و تعمیق دانش خود در یک حوزه خاص، طیف متنوع‌تری از مهارت‌های خود را توسعه می‌دهند.

این تحقیق روند رو به رشدی از سیستم‌های رباتیک خودآموز را دنبال می‌کند، چنین سیستم‌هایی پتانسیل ایجاد ربات‌هایی را دارند که قادر به یادگیری و سازگاری با موقعیت‌های جدید هستند، چیزی شبیه به مفهوم روبات‌های اهلی که در داستان‌های علمی تخیلی وجود دارد.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.