کتاب دیده‌بان

کتاب دیده‌بان هوش مصنوعی طی سالهای گذشته و تاکنون تلاش کرده است دایره‌المعارف جامعی را پیرامون شناسایی فناوری‌ها و کاربردهای هوش مصنوعی، محصولات مربوطه، و بازیگران این حوزه در اختیار مخاطبین خود قرار دهد. هوش مصنوعی یکی از پیشران‌های توسعه فناورانه زندگی بشر امروزی است. لذا بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته استراتژی‌های سرآمدی در این حوزه تدوین کرده‌اند. کسب‌وکارهای متعددی در بهره‌گیری از خدمات و محصولات هوش مصنوعی از یکدیگر پیشی می‌گیرند. سالانه تعداد معتنابهی کسب‌وکار نوپا در حوزه هوش مصنوعی راه‌اندازی می‌شوند. سرمایه‌ی انبوهی روانه‌ی صنعت هوش مصنوعی می‌شوند. به طور خلاصه «هوش مصنوعی» یکی از کلیدواژه‌های نوآوری و کارآفرینی در آینده خواهد بود.

ایران نیز به عنوان کشوری دارای قابلیت‌های فراوان در حوزه فناوری، سالهاست فعالیت خود را در این حوزه آغاز کرده است. از این روست که کتاب دیده‌بان هوش مصنوعی از طریق ارائه‌ی تصویری جامع از زیست‌بوم این فناوری در جهان و در ایران، به کمک سیاست‌گذاران و بازیگران این عرصه می‌پردازد. دیده‌بان هوش مصنوعی شامل سه نسخه کتاب به شرح زیر است:

جلد اول: فناوری ها و کاربردهای هوش مصنوعی

به منظور شناسایی دیسپلین هوش مصنوعی به عنوان یک حوزه گسترده فناوری، در کتاب فناوری‌ها و کاربردهای هوش مصنوعی سعی شده است فناوری‌های مشخص هوش مصنوعی شامل بینایی ماشین، پردازش زبان طبیعی، پردازش گفتار، و داده‌کاوی در کنار کاربردهای هر کدام تبیین گردد. همچنین، به منظور تبیین هم‌پوشانی‌ها و تمایزهای میان هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌های مرتبط، هم‌نشین‌های این فناوری از قبیل علوم شناختی، اینترنت اشیاء، و رباتیک در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

جلد دوم: شرکت‌های فعال در هوش مصنوعی

جلد دوم، به تفصیل در مورد بازیگران جهانی و همچنین شرکت‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی در زیست‌بوم فناوری ایران پرداخته شده است. تعدادی از برترین شرکت‌های هوش مصنوعی جهان در کنار شرکت‌های ایرانی که به ارائه خدمات و محصولات هوش مصنوعی می‌پردازند در این کتاب ذکر شده‌اند و ویژگی‌ها و محصولات هر کدام بیان شده است.

جلد سوم: بوم‌شناسی هوش مصنوعی

اگر فناوری هوش مصنوعی را به مثابه موجودی زنده و پویا تصور کنیم، خواهیم دید که چگونه بازیگران مختلف در یک زیست‌بوم فناورانه در حال تأثیرگذاری ارگانیک بر یکدیگر هستند. برآیند تعاملات بین بازیگران درون این زیست بوم منجر به رشد حوزه‌های فناوری‌های هوش مصنوعی و بهره‌گیری فعالان از مواهب آن خواهد شد. از این رو، رویکرد بوم‌شناسی در کتاب سوم دیده‌بان جاری و ساری است. در این کتاب، زیست‌بوم هوش مصنوعی از منظرهای زیر بررسی و تحلیل می‌شود:

  • وضعیت اقتصاد هوش مصنوعی؛
  • نسبت نهاد علم با هوش مصنوعی؛
  • هوش مصنوعی و مسئولیتهای اجتماعی؛
  • مطالعه تطبیقی سیاستهای توسعه هوش مصنوعی کشورها؛
  • آینده‌پژوهی هوش مصنوعی؛

به‌طور کلی، کتاب دیده‌بان هوش مصنوعی با ارائه محتوایی غنی و جامع پیرامون مسائل اصلی زیست‌بوم هوش مصنوعی برای سیاست‌گذاران، سرمایه‌گذاران، شرکتهای فعال، جامعه دانشگاهیان، و مشتریان بالقوه‌ی محصولات و خدمات هوش مصنوعی طراحی و چاپ شده است و هم‌اکنون در دسترس عموم قرار گرفته است. به منظور تهیه‌ی این کتاب با ما تماس حاصل فرمایید.

آدرس: تهران، میدان شهید طهرانی مقدم، سرو شرقی خیابان مجد، کوچه نسترن، شماره ۳۴

info@hooshio.com