رسانه‌هاویدیو

Meena، ربات سخنگویی که صحبت کردنش شما را شوکه می‌کند

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  استفاده از انواع چت بات ها این روزها به امری عادی تبدیل شده و افراد به‌طور روزمره از آن‌ها برای برقراری ارتباط و سایر امور ازجمله بخش خدمات مشتریان استفاده می‌کنند. وقتی چت بات‌ها برای اولین بار معرفی شدند، تأثیر تحول‌آفرین آن‌ها بر روابط اجتماعی انسان‌ها هیاهویی برپا کرد و حالا در سال ۲۰۲۱ این هیاهو همچنان با پیشرفت و انسانی‌تر شدن آن‌ها ادامه دارد.

  اما باوجود هیجانات زیاد درباره چت بات‌های با دامنه باز، هنوز نمونه‌های پیاده‌سازی شده آن‌ها نقاط ضعف زیادی دارند که مانع از مفید واقع شدن آن‌ها می‌شود. برخی از مشکلات از این قبیل‌اند که آن‌ها اکثراً به ورودی‌های باز پاسخ‌های غیرمنطقی می‌دهند، یا با پاسخ‌هایی مبهم و عمومی پاسخ می‌دهند. اما گوگل باهدف ارائه بهترین چت بات دامنه باز، Meena را معرفی کرده است. در این ربات که می‌تواند تقریباً در هر موردی صحبت کند، برخی از چالش‌ها برطرف شدند.

  چت باتی که بتواند شبیه انسان صحبت کند

  پیش از ساخته شدن Meena، گوگل مجبور بود به چالشی بزرگ رسیدگی کند؛ چالشی که اغلب در چت بات‌های با دامنه باز نادیده گرفته می‌شدند. اصلی‌ترین چالش برای هر چت بات با دامنه باز این است که بتواند طوری صحبت کند که شبیه به انسان باشد. درواقع وقتی انسانی با او هم‌صحبت می‌شود، پاسخ‌ها و نحوه تعامل چت بات برایش طبیعی باشد. شاید در نگاه اول برطرف کردن این مشکل ساده به نظر برسد، اما به طرز عجیبی دشوار است. اولین مشکلی که بر سر راه قرار دارد این است که اصلاً چطور می‌توانیم برای انسانی بودن یک مکالمه معیاری تعریف کنیم یا به عبارت دیگر میزان شبیه انسان بودن صحبت‌های یک چت بات را اندازه‌گیری کنیم؟

  گوگل با ارائه چت بات جدیدش با نام Meena مدعی شده که توانسته این مشکل را حل کند و چت باتی ساخته که به نسبت سایر چت بات‌ها در هنگام گفتگو با انسان، بیشترین حالت انسانی در گفتارش وجود دارد.

   

  دیگر ویدیوهای هوش مصنوعی را در هوشیو تماشا کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۵ میانگین: ۳.۲]

  توسعه پیکره زبان فارسی با هوش مصنوعی محقق شد

  مقاله قبلی

  فراخوان همکاری پژوهشگاه ارتباطات در پروژه توسعه هوش مصنوعی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در رسانه‌ها

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.