National Robotarium
اخبارکاربردهای هوش مصنوعی

National Robotarium، مرکز رباتیکی پیشگام در به‌کارگیری فناوری برای مشاوره پزشکی

  0
  زمان مطالعه: ۳ دقیقه

  مرکز رباتیک National Robotarium، واقع در دانشگاه هریوت-وات شهر ادینبرو، از رباتیک برای مشاوره‌های پزشکی از راه دور کمک گرفته است.

  پزشکان می‌توانند سلامت جسمی و شناختی مراجعان‌شان را از هر نقطه‌ای از دنیا، به کمک این فناوری ارزیابی کنند. بدین طریق، افراد به متخصصان مدنظرشان، فارغ از موقعیت مکانی آن‌ها، دسترسی خواهند داشت.

  ایان استوارت، وزیر دولت بریتانیا در اسکاتلند، در این مورد می‌گوید: «بازدید از مرکز National Robotarium و تماشای نقش برجسته‌ی فناوری‌های مجازی ارتباط از راه دور در خدمات بهداشتی درمانی، تجربه‌ی بسیار شگفت‌انگیزی بود. این مرکز تحقیقاتی با دریافت کمک‌هزینه‌ی دولت بریتانیا به ارزش ۲۱ میلیون پوند، توانسته است از سردمداران عرصه‌ی رباتیک و هوش مصنوعی باشد و مشاغل و سرمایه‌های چشمگیری را وارد منطقه کند.»

  پروژه‌ی مذکور بخشی از آزمایشگاه «همیار زندگی Assisted living» National Robotarium است؛ هدف از تأسیس این آزمایشگاه، بهبود زندگی افراد با شرایط گوناگون بوده است.

  دکتر ماریو پارا رودریگز، متخصص ارزیابی شناختی از دانشگاه استرسکلاید، از جمله افراد حاضر در این پروژه است. وی باور دارد این راهکار رباتیک مسیر را برای اقدامات نظارتی و ارزیابی سلامت هموار خواهد کرد، اقداماتی که برای مراقبت از مبتلایان به آلزایمر یا سایر بیماری‌های شناختی ضروری است.

  رودریگز معتقد است: «متخصصان می‌توانند از طریق این ربات، از راه دور بزرگسالان آسیب‌پذیری که از مشکلاتی همچون آلزایمر رنج می‌برند را راهنمایی، معاینه و پشتیبانی کنند. به همین دلیل، به شخصه یقین دارم فناوری‌های متحول‌کننده‌ای از این دست به زودی مسیر را برای درمان و بهبود این گونه بیماری‌ها هموار و موانع موجود را رفع می‌کنند.»

  نقش حیاتی هوش مصنوعی در پروژه National Robotarium

  دکتر مارو دراگون که سرپرستی این تحقیقات را بر عهده دارد، در مورد نقش حیاتی هوش مصنوعی در این پروژه‌ توضیح می‌دهد: «نسخه‌ی اولیه با تکیه بر تکنیک‌های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، حسگرهای خانگی را تحت نظر قرار می‌دهد تا بتواند فعالیت‌های روزانه‌ی افراد را تشخیص دهد. در حال حاضر، سعی داریم این سیستم را به نحوی برنامه‌نویسی کنیم که بتواند بر اساس اطلاعات حاصل از این حسگرها، توانایی‌های شناختی افراد مسن را به شیوه‌ای دقیق و غیرتهاجمی مورد ارزیابی قرار داده و امکان زندگی مستقل و تنها را برای آن‎ها بسنجد.

  ادغام ربات‌های ارتباط از راه دور با این سیستم دو پیامد برجسته داشته است: اول این‌که ربات‌ها را می‌توان به حسگرهای قوی تجهیز کرد تا در حالت نیمه‌خودکار کار کنند. بدین طریق سیستم می‌تواند به صورت شبانه‌روزی و در هر روز هفته خدماتی باکیفیت ارائه دهد.

  پیامد دوم این است که ربات‌ها، درمانگران و پرستاران را در جریان نگه می‌دارند. این متخصصان علاوه بر بهره‌مندی از داده‌های حاصل از سیستم حسگر هوشمند، می‌توانند ربات را مستقیماً به صورت اینترنتی کنترل کنند تا با بیمار خود تعامل برقرار کنند. کاربران می‌توانند از طریق این ربات ببینند، در محیط اطراف حرکت کنند و با حرکت دادن بازوان ربات، پروتکل‌های ارزیابی پیچیده‌تری نیز به انجام برسانند. علاوه بر این‌ها، این فناوری به پزشکان اجازه می‌دهد به موارد اورژانسی پاسخ داده و در هنگام نیاز، کمک‌های لازم را ارائه دهند.»

  National Robotarium

  افزایش مالیات در بریتانیا

  در اوایل ماه جاری، دولت بریتانیا از افزایش مالیات‌ها به منظور تأمین هزینه‌ لازم برای خدمات مراقبتی و درمانی اجتماعی خبر داد؛ هدف ارائه‌ی خدمات و سرویس‌هایی است که درخور مردم باشد. این بودجه‌ اضافی به سرویس سلامت همگانی (NHS) کمک خواهد کرد بخشی از خسارات مالی ناشی از همه‌گیری اخیر را نیز جبران کند.

  با این حال، برخی بر این باورند که پیشرفت‌های بیشتری در افق پیش روی ما قرار دارند. این نوآوری‌ها اجازه می‌دهند در عین ثابت نگه داشتن خدمات درمانی و یا حتی ارتقای آن‌ها، هزینه‌های مربوطه را کاهش دهیم.

  کالین فوسکت، رئیس بخش نوآوری مرکز خدمات درمانی Blackwood، می‌گوید: «بلک‌وود همواره به دنبال راهکارهایی بوده است که تا حد امکان، فرصت زندگی مستقل و قدرت انتخاب و کنترل بیشتر را به مشتریان ارائه دهند. فناوری رباتیک ظرفیت این را دارد که به زندگی مستقل کمک کرده، پشتیبانی‌های بیشتری فراهم آورده و با سیستم اسکان و مراقبت شرکت ما به نام CleverCogs، ادغام شود.

  با مشارکت در National Robotarium و طراحی آزمایشگاه «همیار زندگی»، از این نکته اطمینان حاصل کردیم که مشتریان‌مان در طراحی و ایجاد محصولات و خدمات جدید سهیم باشند. بدین ترتیب، با افزایش سرمایه‌گذاری در نوآوری‌های آینده، به راهکارهای جدیدی دست می‌یابیم که به زندگی مستقل کمک کرده و در نهایت به نفع مشتریان خواهند بود.»

  طبق گزارش IoT News، در ابتدای سال حاضر ۴/۲۲ میلیون پوند به ساخت National Robotarium، تجهیزات، امکانات و پروژه‌های نوآورانه‌ی آن، اختصاص یافت.

  به نظر شما پزشکی از راه دور چه مزایا و معایبی برای بیماران و پزشکان دارد؟

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  ارتباط بین میکروارگانیزم‌های موجود در روده و پیش‌آگهی آرتروز مفصلی

  مقاله قبلی

  به فکر تغییر شغل هستید؟ هوش مصنوعی می‌تواند در انتخاب به شما کمک کند

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.