OPT متا
اخبار

تأثیرات منفی OPT متا در بازار فناوری

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  مارک زاکربرگ با تمرکز کامل بر روی استفاده از فناوری‌های پیشرفته نسل آینده، تلاش کرده است تا در هوش مصنوعی از قافله عقب نماند. متا به تازگی از برنامۀ خود برای راه اندازی یک مدل زبانی جدید مجهز به هوش مصنوعی با نام مبدّل از پیش آموخته‌شدۀ باز خبر داده است. از مدل زبان متن‌باز متا به عنوان رقیب سرسخت مدل هوش مصنوعی متن‌باز مبدّل از پیش‌آموخته‌شدۀ مولّد یاد می‌شود و این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان به مدل‌های بزرگ زبانی کاملاً آموزش دیده دسترسی پیدا کرد. با این وجود، نگرانی‌هایی در مورد جوانب مثبت و منفی OPT متا وجود دارد که می‌تواند کل بازار جهانی فناوری را تحت تأثیر قرار دهد. گویا امروزه تأثیرات منفی OPT متا در بازار فناوری، تا حدودی شناخته شده است.

  هدف OPT متا ارائۀ مدل زبانی بهتری نسبت به مدل GPT-3 است تا بتواند تحقیقات معتبرتری را در مقیاس وسیع برای جامعه محققین ارائه دهد. بنا بر تصمیم متا، OPT تنها برای مقاصد تجاری استفاده می‌شود. این شرکت مدل زبانی خود را همراه با مدل‌های از پیش آموزش‌دیده، کتاب کدهای زیربنایی، و لاگبوک کل فرآیند توسعه منتشر کرده است اما تأثیرات منفی OPT متا در بازار فناوری مانع از رقابت آن با سایر مدل‌های زبانی شده است.

  OPT متا

  الگوریتم‌های هوش مصنوعی متا

  نگرانی‌هایی در مورد الگوریتم‌های هوش مصنوعی متا وجود دارد مبنی بر این که تأثیرات مضر آن بر جامعه بیش از منافع آن می‌باشد. OPT برخی کاستی‌های کلیدی دارد که می‌تواند به عملکرد مدل زبانی متن‌باز آسیب برساند. مدل زبانی قابلیت کار با دستورالعمل‌های توضیحی و پرسش‌های صریح را ندارد. به علاوه، OPT می‌تواند زبانی ناپسند و توهین‌آمیز با کلیشه‌های آسیب‌زا ایجاد کند. به همین دلیل است که می‌توان گفت مضرُات مدل متا از محاسن آن بیشتر هستند. از مشخصه‌های OPT می‌توان به تکراری بودن و گیر افتادن در یک حلقه هنگام درک زبان و رفتار انسان اشاره کرد. تأثیرات منفی OPT متا در بازار فناوری استفاده از آن را در هاله ابهام نگه‌ داشته است.

  هدف متا از رقابت در عرصۀ دشوار هوش مصنوعی با مدل زبانی خود این است که درک روشنی از دنیای خطرناک فناوری‌های پیشرفته داشته باشد. با این اوصاف، تمام شرکت‌های پیشرفته فناوری مانند متا و گوگل تمرکز خود را معطوف درک بیشتر و بهتر رفتار و زبان‌ انسان برای تعامل بیشتر با مشتری گذاشته‌اند. اما آیا لازم است شرکت‌های مختلف روی نوعی یکسان از هوش مصنوعی کار کنند؟ بدیهی است که تأثیرات منفی  OPTمتا در بازار فناوری، بیشتر از تأثیرات مثبت آن است.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  چالش های دیپ‌ فیک، پاشنه آشیل تحولات دیجیتال

  مقاله قبلی

  طراحی سامانه هوشمند معماری توسط یک زوج پژوهشگر در کشور

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.