جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 ترندهای هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۲: چهار پیش‌بینی از کارشناسان شرکت سونی

ترندهای هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۲: چهار پیش‌بینی از کارشناسان شرکت سونی

به‌تازگی، سه کارشناس از Sony AI America، درباره ترندهای هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۲ و آینده این فناوری به تبادل نظر پرداختند. برخی از ترندها به‌دلیل استفاده روزافزون شرکت‌ها از هوش مصنوعی، حاصل روند طبیعی تکامل آن هستند و بعضی دیگر از این ترندها مسائلی را مدنظر قرار می‌دهند که با آن‌ها مواجه هستیم، مانند مصاف ادامه‌دار با کرونا.

افرادی که در بحث پیرامون ترندهای هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۲ شرکت داشتند، عبارت‌اند از: Michael Spranger، مدیر ارشد عملیات گروه هوش مصنوعی سونی؛ Alice Xiang، سرپرست اداره اخلاقیات هوش مصنوعی (شرکت گروه سونی) و دانشمند ارشد تحقیقاتی؛ Peter Stone، مدیر اجرایی Sony AI America. در ادامه پیش‌بینی آن‌ها از رویدادهای ۲۰۲۲ آورده شده است.

۱- هوش مصنوعی در خوراک‌شناسی

هوش مصنوعی می‌تواند تفکر ما نسبت به غذا، روش آماده‌سازی و نحوه لذت بردن از آن را کاملاً تغییر دهد.

به گفته Spranger، هوش مصنوعی و رباتیک، فرصت‌های هیجان‌انگیز جدیدی را برای صنعت غذا و نوشیدنی فراهم می‌کنند. شرکت‌های فعال در این صنعت، فعالانه به‌دنبال استفاده از این فناوری‌های نوین در تمامی جنبه‌های کار خود هستند. بعضی از هیجان‌انگیزترین کاربردهای هوش مصنوعی در خوراک‌شناسی، در جنبه خلاقانه آن است؛ در این حوزه، از هوش مصنوعی برای افزایش تخیل و خلاقیت سرآشپزها و کارشناسان آشپزی استفاده می‌شود. کاربردهای دیگر هوش مصنوعی برای سرآشپزها شامل افزایش تجربه‌های حسی آشپزی و صرف غذا، ایجاد دستور غذاهای سالم‌تر و پایدارتر و خودکارسازی فرایند آماده‌سازی غذا و پیمانه‌ کردن مواد غذایی است. پیشرفت‌های هوش مصنوعی و رباتیک، روش سرآشپزها برای ترکیب غذاها، جفت‌ کردن آن‌ها با هم و تزیین ظرف غذا را تغییر خواهد داد و همچنین به آن‌ها کمک می‌کند، تا دستورهای غذایی جدید و اصیلی که در عین حال سالم و از نظر محیط‌زیستی پایدار هستند، تهیه کنند.

باید به این موارد، نوآوری‌های پیشرفته در رباتیک آماده‌سازی و سرو غذا را هم اضافه کرد. مثلاً Flippy، رباتی است که در بسیاری از کیوسک‌های سلف‌سرویس مک‌دونالد و دیگر رستوران‌ها، همبرگر می‌پزد.

فرایند اتوماسیون وابسته به هوش مصنوعی، به جبران کمبود نیروی کار ناشی از همه‌گیری کرونا، کمک می‌کند. همچنین، غذا بدون تماس با انسان که می‌تواند ناقل میکروب باشد، آماده می‌شود.

۲- شیوه‌های استخدامی بهتر

تقریباً تمام شرکت‌ها در دوران همه‌گیری کرونا با کمبود نیروی کار مواجه هستند، در حالی که اگر افراد متقاضی کار را با دید بازتری بررسی کنند، می‌توانند از شدت این مشکل کم کنند. هوش مصنوعی با در نظر گرفتن عرصه متنوع‌تری از متقاضیان کار، می‌تواند به گسترش دید آن‌ها کمک کند.

Spranger بیان کرد: «ضروری است که هر نوعی از فناوری که بر زندگی انسان تأثیر می‌گذارد، با در نظر گرفتن صداهای مختلف شکل بگیرد. هوش مصنوعی از ابتدای شکل‌گیری آن، بدون مشارکت افراد مختلف با پیشینه‌های متفاوت، پیش رفته است و این امر باعث شده که برای جوامعی که در پژوهش‌های این رشته کمتر نظر گرفته شده‌اند، عواقبی ایجاد شوند. در نظر گرفتن تنوع و گوناگونی افراد برای جلوگیری از ایجاد آسیب و امکان نوآوری، ضروری است. یکی از جنبه‌هایی که هنگام گسترش گروه‌های کاری خود باید به دقت به آن توجه کنیم، این است که افرادی را از رشته‌های مختلف از جمله هنر، علوم اجتماعی، فلسفه و غیره، استخدام کنیم. هوش مصنوعی نمی‌تواند بدون دروندادی به وسعت تجربیات بشری، وعده‌های خود برای بشریت را با موفقیت تحقق ببخشد.»

۳- اخلاقیات هوش مصنوعی به‌مثابه یک ضرورت راهبردی

Xiang در خصوص ترندهای هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۲ بیان کرد: «در سال‌های اخیر ما شاهد انفجار استفاده از فناوری هوش مصنوعی در طیف وسیعی از صنایع گوناگون از جمله سرگرمی، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و اجرای قانون بوده‌ایم. در حالی که تعداد زیادی از این فناوری‌ها برای جامعه بسیار سودمند بوده‌اند، رشد هوش مصنوعی باعث شده است که آگاهی نسبت به خطرات و آسیب‌های بالقوه آن نیز، افزایش یابد. در نتیجه در چند سال اخیر، به اخلاقیات هوش مصنوعی توجه بیشتری کرده‌ایم و این روند در سال‌های پیش‌ رو، شتاب بیشتری خواهد گرفت.»

Xiang معتقد است که دیگر فقط نیت خوب داشتن شرکت‌های فناوری کافی نیست. هم‌اکنون شاهد هستیم که با وجود نیت خوب این شرکت‌ها، افراد و حکومت‌ها با رسانه‌های اجتماعی و فناوری تشخیص چهره، مقابله می‌کنند.

Xiang گفت: «در آینده، بر عدالت، شفافیت و پاسخگویی هوش مصنوعی، بیشتر تأکید می‌شود و فشار بیشتری از سوی قانون‌گذار و افکار عمومی بر شرکت‌ها برای اجرای این اصول وارد خواهد شد. هرچه که صنعت برای این مسائل اهمیت بیشتر و بیشتری قائل شود، شرکت‌هایی که از ابتدا اخلاقیات هوش مصنوعی را در کارهای خود اعمال کرده‌اند، موفق‌تر خواهند بود.»

۴- رشد شبکه‌های عصبی‌ای که به ربات‌ها کمک می‌کنند، تا فکر کنند

Stone بیان کرد: «ما شاهد علاقه روزافزون به فهم محدودیت‌های شبکه‌های عصبی و ادغام آن‌ها با الگوریتم‌هایی هستیم که امتحان‌ خود را پس داده و صحیح هستند. شبکه‌های عصبی-نمادین به ربات‌ها کمک می‌کنند، تا مانند انسان‌ها استدلال کنند و این توانایی را دارند که دامنه تکالیف ربات‌ها را به‌قدری گسترش دهند، تا تکالیفی را که نیازمند تفکر هستند در بر بگیرند. من نسبت به پژوهش‌های این عرصه که مخصوصاً برای پیشرفت‌ ربات‌های خدمات عمومی مفید هستند، خوش‌بین هستم. این ربات‌ها دارای قابلیت درک قوی، ارتباط با استفاده از زبان طبیعی، برنامه‌ریزی کاری و حرکتی برای دستکاری اشیا و تعامل طبیعی میان انسان و ربات هستند.»

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.