Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 هوش مصنوعی کشور با چهار طرح جدید توسعه می‌یابد

هوش مصنوعی کشور با چهار طرح جدید توسعه می‌یابد

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از پدید آمدن چهار طرح جدید برای توسعه دادن قلمرو هوش مصنوعی در کشور خبر داد.

شتاب روزافزون رشد هوش مصنوعی در سراسر دنیا و امکانات زیادی که این فناوری پیشرفته در اختیار بشر امروزی قرار می‌دهد، باعث ایجاد انگیزه بسیار در شرکت‌های دانش‌بنیان، پژوهشگران و دانشمندان عرصه فناوری در کشورهای گوناگون شده است تا هر روز به ظرفیت‌های پیدا و پنهان بیشتری از این فناوری نوظهور دست پیدا کنند. در مقابل مسئولان در مناصب مختلف هم با پی بردن به ضرورت پیشرفت در عرصه هوش مصنوعی و آگاهی از نقشی که این فناوری در توان‌بخشی و بالا بردن سطح کیفی صنایع مختلف و وضع زندگی مردم هر کشور دارد، همواره از طرح‌هایی که شرکت‌های دانش‌بنیان و پژوهشگران و دانشمندان حوزه هوش مصنوعی ارائه می‌کنند با آغوش باز استقبال کرده‌اند و سرمایه‌گذاری در این زمینه و حمایت از طرح‌های پیشرو و راهگشا و کاربردی را برای رسیدن به اهداف کشور در دستور کار قرار داده‌اند.

ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری نیز در راستای همین رویکرد حمایتی، در سالی که گذشت طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی را که در زمینه هوش مصنوعی بود و توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و گروه‌های پژوهشی و فناوری داخلی به این ستاد ارائه شده بود، در کارگروه مربوط به این امر مورد بررسی و ارزیابی قرار داد تا در نهایت پس از تصویب و تأیید آن دسته از طرح‌های فناورانه که مناسب اجرا در سطح کشور تشخیص داده شوند، تسهیلات لازم برای اجرایی و کاربردی کردن آن طرح‌ها با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری در اختیار شرکت‌های برگزیده قرار گیرد.

نتیجه بررسی‌های کارگروه ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی، تصویب و تأیید چهار طرح مربوط به هوش مصنوعی در کشور بود که از سوی چهار شرکت مختلف به دست مسئولان این ستاد رسیده بود. این چهار شرکت به ترتیب الفبایی «بادبان»، «بهین‌سازان فرایند امین»، «راهکار پردازش ژرف» و «عصر گویش‌پرداز» نام دارند که طرح‌های مربوط به هر یک از آن‌ها هم‌اکنون در مراحل مختلف فعالیت قرار دارند و امید است که همگی به‌زودی با حمایت ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مرحله نهایی و بهره‌برداری برسند.

بادبان

در طرح، «بادبان»، که در حال حاضر بخش دوم آن مورد تائید کارشناسان قرار گرفته است و فعالان، مشغول به انجام رساندن کارهای مربوط به بخش نهایی آن هستند، پشتیبانی از ایجاد یک شرکت دانش‌بنیان در حوزه هوشمندسازی مزارع میگو و بازاریابی برای آن مورد نظر است.

بهین‌سازان فرایند امین

طرح «بهین‌سازان فرایند امین»، مربوط به گسترش سامانه فرآیندکاوی برای قوه قضاییه است. در حال حاضر بعد از مرحله پیش‌پرداخت برای پشتیبانی از این طرح حوزه هوش مصنوعی، کارشناسان سرگرم بررسی وضعیت بخش نخست طرح هستند.

راهکار پردازش ژرف

هدف طرح «راهکار پردازش ژرف» توسعه ابزارها و خدمات حوزه هوش مصنوعی در ایجاد ابزار است. برای دست یافتن به هدف مذکور، پلتفرم دسته‌بندی تصاویر و متون با استفاده از یادگیری ماشینی بدون نیاز به تخصص برای کاربر مبتدی مورد توجه قرار خواهد داشت. بخش نهایی این طرح مورد تأیید کارگروه مربوط به طرح‌های هوش مصنوعی قرار گرفته و تسهیلات نهایی آن به‌زودی پرداخت خواهد شد.

عصر گویش‌پرداز

طرح «عصر گویش‌پرداز» یک پودمان (ماژول) بازشناسی گفتار محاوره‌ای فارسی است که در حال حاضر بخش نخست آن وارد مرحله تأیید کارشناسان شده است. در این طرح، با استفاده از شبکه‌های ژرف برای مدل‌سازی گفتار محاوره‌ای فارسی، می‌توان گفتار محاوره‌ای را به متن تبدیل کرد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.