جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان

حیرت‌انگیزترین اکتشافات علمی با هوش مصنوعی : آیا هدف از زندگی کردن را می‌دانید؟

سال‌ها می‌گذرند و فناوری هوش مصنوعی با پیشرفت‌های فراوانش همه دنیا را شگفت‌زده می‌کند. این روند ادامه‌دار است و در سال ۲۰۲۱ و در شرایطی که دنیا درگیر همه‌گیری کرونا است، این پیشرفت‌ها متوقف نشدند. شاید کلمه هوش مصنوعی در نگاه اول موضوع بحث همیشگی که ممکن است این فناوری برای بشر خطرناک باشد را به یاد آورد؛ اما نگاهی به اکتشافات علمی با کمک هوش مصنوعی می‌تواند نظرات را تغییر دهد. اکتشافاتی که پایانی ندارند، اما می‌توان به برخی از آن‌ها به‌عنوان برجسته‌ترین‌ها اشاره کرد. در این ویدیو به ۳ مورد برتر اکتشافات علمی با هوش مصنوعی اشاره شده است.

۳- هدف زندگی

در دورانی که از هوش مصنوعی فقط در بخش پشتیبانی از مشتریان استفاده می‌شد، گوگل موفق به ساخت چت‌باتی شد که می‌توانست خودش را آموزش دهد. ساخت چنین چت‌باتی یکی از چالش‌های همیشگی هوش مصنوعی بوده، چراکه چت‌بات‌ها برنامه‌ریزی می‌شوند تا برای سؤالات مشخص پاسخ بدهند، اما این‌که بتوانند هم‌صحبت خوبی برای انسان‌ها باشند یعنی یک پیشرفت بزرگ.

چت بات گوگل به‌خوبی خودش را آموزش داد تا بتواند به سؤالات پیچیده و حتی فنی پاسخ مناسب بدهد و پاسخ‌هایش محققان را به وجد آورد؛ هرچند که پاسخ‌های دلسردکننده‌ای هم داشت. اما جالب‌ترین پاسخ مربوط به سؤال «هدف از زندگی چیست؟» بود: «خدمت به تمام آحاد جامعه».

۲- نور اطراف ذرات نانو

در پژوهشی که در دانشگاه ساوثهمپتون انگلیس انجام شد، محققان موفق به ساخت الگوریتمی شدند که قادر بود یک مدل سه‌بعدی از جریان نور اطراف ذرات نانو ارائه دهد. با توجه به این‌که برخی از ساختارهای نانو از طول‌موج نور هم کوچک‌تر هستند، رفتار نور با این ذرات متفاوت از ذراتی است که بزرگ‌تر از طول‌موج نور هستند. در نتیجه این پژوهش، محققان امیدوارند بتوانند ذرات نانویی با شکل و ساختار منحصربه‌فرد خودشان طراحی کنند و این یعنی ورود به دنیایی که پیش‌ازاین امکان مطالعه درباره آن وجود نداشته است.

۱- هوش مصنوعی‌ای که می‌خوابد!

درواقع هوش مصنوعی شبیه‌سازی هوش انسان برای یک ماشین است. پس نهایت تلاش محققان ساخت نوعی از هوش مصنوعی است که بیشترین شباهت را به انسان داشته باشد. درنتیجه این تلاش موفق به ساخت مدلی از هوش مصنوعی شدند که با مسائل درست مانند انسان برخورد می‌کند. اما نکته جالب این شباهت بیش‌از‌اندازه این است که این مدل مانند انسان برای رسیدگی بهتر به مسائل به استراحت و خواب هم نیاز دارد!

این تنها سه مورد از اکتشافات علمی با هوش مصنوعی هستند و به عقیده محققان این موارد توانسته‌اند مسیر جدیدی برای پیشرفت مقابل بشر قرار دهند. مطمئناً این موارد به‌طور فزاینده‌ای بیشتر خواهند شد و باید دید شگفتی بعدی که هوش مصنوعی برای انسان رقم خواهد زد، چه خواهد بود.

 

دیگر ویدیوهای هوش مصنوعی را در هوشیو تماشا کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها