جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 بهترین خانه های هوشمند ایران و جهان به‌مثابه دورنمای آینده صنعت ساخت‌وساز

بهترین خانه های هوشمند ایران و جهان به‌مثابه دورنمای آینده صنعت ساخت‌وساز

بسیاری خانه هوشمند را معادل Smart Home در زبان انگلیسی می‌دانند. این اشتباه رایج حتی در میان انگلیسی‌زبانان نیز وجود دارد. اما به لحاظ مفهومی درست است که از Smart House به‌عنوان معادل خانه هوشمند استفاده کنیم. زیرا Home به معنای محل زندگی انسان، اعم از ساختمان است. یعنی این واژه می‌تواند به هر نوع سکونتگاهی اعم از کشور، شهر و یا حتی غار اطلاق شود. اما House صرفاً به ساختمانی که انسان در آن زندگی می‌کند اطلاق خواهد شد. همچنین، صرفاً ساختمان‌ها هستند که می‌توانند به کمک فناوری‌های نوین هو‌‌‌‌‌شمندسازی شوند؛ بنابراین باتوجه‌به مفهوم این دو واژه‌ها معقول است که خانه هو‌‌‌‌‌‌‌شمند را معادل Smart House  بدانیم.

اما خانه ‌‌‌‌‌‌هوشمند، به معنای ساختمانی بوده که دارای دو مشخصه اساسی است. نخست از انرژی پاک الکتریسیته استفاده می‌کند. به همین دلیل برخی آن را خانه سبز نیز می‌نامند. همچنین، ابزار و وسایل آن به یک شبکه مرکزی متصل هستند و از طریق اینترنت پایش و مدیریت می‌شوند. در عرف متخصصین ساخت‌وساز خانه‌های هوشمند، شبکه مرکزی که به کمک آن سایر وسایل خانه کنترل می‌شود، Hub نام دارد. Hub نیز در لغت به معنا مرکز است و در اینجا، در قالب معنای اصطلاحی به معنای مرکز فرماندهی خانه هوشمند خواهد بود.

خانه هوشمند ایرانی

امروزه ایده خانه‌های هوشمند طرف‌داران زیادی در جهان پیدا کرده است. اگرچه در ابتدا هزینه هوشمندسازی خانه بالا بود و یا به دلیل بافت فرسوده ساختمان‌ها، امکان هوشمندسازی خانه‌ها به‌راحتی میسر نبوده و با محدودیت‌های زیرساختی بسیاری مواجه بودیم. اما رفته‌رفته قیمت فناوری‌های آن کاهش‌یافته و به‌موازات آن نیز متقاضیان بسیاری تمایل به داشتن خانه هوشمند کردند. امروزه فناوری خانه ‌‌‌‌‌‌هوشمند در ایران نیز طرف‌داران خود را دارد. در حال حاضر تأمین‌کننده‌های متعددی در کشور وجود دارند که خدمات هوشمندسازی منازل را ارائه می‌دهند. با بهره‌مندی از این خدمات می‌توان امکانات متنوعی نظیر آیفون تصویری هوشمند، سنسورهای روشنایی هوشمند، ریموت‌های کنترل کیفیت روشنایی، کنترل درب ورود و خروج منزل به کمک شبکه Hub، کنترل دوربین‌های امنیتی منزل، کنترل سیستم صوتی و ترموستات منزل را در اختیار داشت. این امکانات در دهه‌های پیش همچون یک رؤیا بود، اما امروزه و به لطف فناوری خانه هو‌‌‌‌‌‌‌شمند، در سراسر جهان درحال‌توسعه است.

امکانات

خانه هوشمند اصفهان

اصفهان از دیرباز مرکز صنعت و هنر ایران بوده است. اکنون نیز شاهد آن هستیم که کنشگران زیادی در عرصه‌های صنعتی و تکنولوژی، با ذوقی سلیم به دنبال تلفیق هنرهای بومی با تکنولوژی‌های مدرن هستند. یکی از هزاران نمود این خصلت هنرمندانه در این استان، در ساختن خانه هوشمند با تأسی از معماری سنتی است. ساکنین این دست از خانه‌های هوشمند، احساس رفاه و امنیت بیشتری خواهند کرد. چراکه خانه‌های ایشان به تاچ پنل، کلید هوشمند (قفل درب هوشمند)، ترموستات هوشمند، آیفون تصویری هوشمند، سیستم صوتی هوشمند، سنسورهای هوشمند حساس به حریق و نیز تجهیزات تابلویی زیبایی مجهز هستند که می‌تواند عکس‌های خاطره‌انگیز و نوستالژیکتان را با تراکم‌های رنگی عمیقی به نمایش بگذارد و هر لحظه از دیدن آن‌ها لذت ببرید.

درباره مزایای خانه هوشمند

صاحبان خانه هوشمند می‌توانند از مزایای بسیاری بهره‌مند شوند. برای روشن شدن این نکته، در ادامه برخی از این مزایا را بررسی می‌کنیم. یکی از مزایای خانه هوشمند امنیت بالای آن است. شما می‌توانید هر لحظه به کمک دوربین‌های کنترل امنیتی، از راه دور ترددهای صورت‌گرفته به خانه را مدیریت کنید. آیفون‌های هوشمند به شما این امکان را می‌دهند که تا از راه دور افرادی که پشت درب منزل هستند را کنترل کرده و یا درب را برایشان باز کنید. یا حتی، اگر در منزل نباشید، فردی که در پشت درب منزل قرار گرفته است می‌تواند از طریق آیفون هوشمندتان با شما تماس بگیرد.

علاوه‌برآن، دررابطه‌با خانه هو‌‌‌‌‌‌‌شمند یکی از نکات هیجان‌انگیز، طراحی سناریوهای متفاوت است. به این معنا که می‌توانید تنظیمات سفارشی‌سازی شده متفاوتی را در حافظه Hub ذخیره نمایید تا در شرایط مناسب آن را فعال کنید. به طور مثال تصور کنید برایتان مهمان آمده است. شما می‌توانید سیستم روشنایی را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که در آن شب به‌خصوص، لامپ‌های درب ورودی کیفیت نورافشانی خاصی داشته باشند و سیستم گرمایشی خانه مناسب با نوشیدن قهوه داغ در شب سرد زمستانی باشد. به بیان دیگر، می‌توانید آن‌طور که دلخواهتان است، تمامی ابزارهای هوشمند خانه را سفارشی‌سازی کنید، یک اسم برای کل آن تنظیمات انتخاب کرده و سپس آن را ذخیره نمایید. در این حالت شما یک سناریو ساخته‌اید که با فرمان صوتی شما، در زمان دلخواهتان فعال خواهد شد.

با استفاده از مزیت سناریوسازی می‌توانید خانه هوشمند را برای سکونت کودکان و سالخوردگان، حتی زمانی که در منزل نیستید، مدیریت کنید.

خانه هوشمند

قیمت خانه هوشمند

واقعیت آن است که قیمت خانه هوشمند به عوامل متعددی بستگی دارد. به طور مثال اینکه از کدام برند یا شرکت ارائه‌دهنده، سفارش خانه هوشمند را ثبت می‌کنید خود یک عامل مؤثر در قیمت هوشمندسازی خانه است. یا اینکه می‌خواهید خانه هوشمند شما از چه امکاناتی برخوردار باشد، همگی در تعیین قیمت نهایی تأثیر دارد. اما به‌طورکلی می‌توان گفت که قیمت خانه هوشمند در خارج از کشور، در صورت سفارش از برند Crestron از ۲۰ هزار دلار آغاز می‌شود و تا ۱۰۰ هزار دلار نیز ادامه دارد. یا برند Savant خدمات هوشمندسازی خانه را با طیف قیمتی ۱۶۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار ارائه می‌دهد. در ایران نیز قیمت‌ها بسته به برند و شرکت ارائه‌دهنده خدمات متفاوت است و چیزی در حدود ۲ تا ۳ هزار دلار هزینه نهایی خانه هوشمند خواهد بود.

شرکت‌های فعال در زمینه خانه هوشمند

در داخل و خارج از کشور شرکت‌ها و برندهای متفاوتی در حال ارائه سرویس خانه هوشمند هستند. برخی از شرکت‌های داخلی شامل اسکیس و هوشمند پارس، پلان، آویتا، لوکسین، شرکت فناوری هوشمند ایلیا و آرمینا هستند. همچنین، برندهای فعال بین‌المللی که گاه از طریق یک شرکت ثالث در کشورمان دارای مشتریانی هستند عبارت‌ا‌‌ند از: Schneider, Berker, Basalte  و ABB. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سابقه و رزومه هرکدام از شرکت‌های فعال در این زمینه، خدمات دلخواهشان را دریافت کنند.

شرکت های فعال خانه هوشمند

امکانات خانه هوشمند

خانه هوشمند می‌تواند انتظارات زیادی از شما برآورده کند. اما تمامی امکانات آن حول دو کلمه اصلی می‌گردد. اول، رفاه، دوم امنیت. اگر شما یک منزل بزرگ دارید، مدیریت ترموستات آن برایتان دشوار است. به‌سختی می‌توان بر اتاق بچه‌ها نظارت داشت و یا سیستم روشنایی آن را کنترل کرد. با هوشمندسازی خانه، می‌توانید درحالی‌که بر روی کاناپه لم داده‌اید، از طریق پنل Hub  بر روی گوشی یا تبلت خود، تمامی این عملیات‌ها را انجام دهید. ایمنی خانه هوشمند می‌تواند آرامش خاطر ویژه‌ای برایتان رقم بزند. زیرا سیستم حریق خانه هوشمند به دود، منوکسید کربن و حرارت حساس است.

به طور مثال درصورتی‌که سنسور تشخیص دهد منوکسید کربن در هوا منتشر شده است، به‌سرعت پنجره‌ها را باز می‌کند تا از انتشار بیشتر گاز و آسیب‌دیدن افراد خانه جلوگیری کند. یا حتی در حالتی که حریق در بخشی از خانه آغاز شده، سیستم گاز به طور اتوماتیک قطع می‌شود تا سرعت انتشار حریق کاهش پیدا کند. علاوه بر این موارد، دوربین‌های درب منزل و آلارم‌های ضدسرقت، درصورتی‌که مورد هجوم قرار بگیرند، چند حلقه قفل می‌شوند. به‌طوری که امکان شکستن آن‌ها ممکن نیست. در همان زمان اگر در منزل نباشید، آلارم پنل Hub موضوع را به شما گزارش خواهد داد و از طریق آژیر خطر، سایر همسایه‌ها را نیز از اتفاق در حال وقوع مطلع می‌کند.

خانه هوشمند

خانه هوشمند با الکسا

امروزه دستیارهای صوتی کنترل دستگاه‌های هوشمند خانه را مبتنی بر فرمان صوتی کرده‌اند. پس بدون نیاز به تاچ کردن پنل، می‌توانید صرفاً با فراخواندن دستیار صوتی و اعلام اینکه اکنون می‌خواهید چراغ‌های آشپزخانه خاموش شود، رفاه بیشتری را تجربه کنید. در حال حاضر الکسا جزو چهار دستیار صوتی برتر است که مبتنی بر فرمان صوتی عمل می‌کند. دستیار صوتی الکسا در واقع نقش Hub را در خانه هوشمند ایفا کرده و می‌تواند با درک فرمان صوتی، آن را برایتان اجرا کند.

خانه هوشمند

خانه هوشمند با موبایل

شما می‌توانید Hub را بر روی گوشی هوشمندتان نصب کنید. به این صورت که وسایل هوشمند منزل را به یک Hub مرکزی متصل کرده، نسخه اندروید یا IOS آن را نصب کنید و پس از اتصال به اینترنت، می‌توانید از طریق پنلی که بر روی تلفن همراهتان نمایش داده می‌شود تمامی ابزارها و امکانات خانه هوشمند را مدیریت کنید.

smart home

خانه هوشمند با اینترنت اشیاء

فناوری اینترنت اشیاء، به‌موازات هوش مصنوعی، کلان‌داده و سایر تکنولوژی‌های نوظهور توانسته است فصل جدیدی از هم‌زیستی انسان و ماشین را رقم بزند. دلیل نامیدن این فناوری به اینترنت اشیاء، سرعت بالای آن و طول موج‌های کوتاه در فرکانس‌های ارسالی است. این قابلیت باعث شده است زمان پاسخ اشیاء هوشمند کاملاً به واکنش‌ها و پاسخ‌های انسانی نزدیک شود. آن‌قدر نزدیک که امکان تمایز وجود نداشته باشد. در این حالت تعامل بین انسان و اشیاء در پلتفرم مرکزی خانه هوشمند، منجر به تجربه کاربری بهتری خواهد شد و در واقع تکنولوژی هوش مصنوعی را به تجربه شهود نزدیک‌تر می‌کند.

خانه هوشمند در آینده

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، در آینده، تکنولوژی خانه هوشمند، بیش از امروز با تکنولوژی اینترنت اشیاء پیوند می‌خورد. از سوی دیگر تکنولوژی‌های هوش مصنوعی نیز می‌توانند به خانه هوشمند اضافه شوند و به‌عنوان یک دستیار فوق هوشمند عمل کنند. به طور مثال، اگر از یک روزکاری پراسترس به منزل بازگشته‌اید. خانه هوشمند شما از الگوی چهره‌تان یا نحوه راه‌رفتن شما می‌تواند به این تحلیل برسد که روز پُرتنشی را تجربه کرده‌اید.

سپس به تاریخچه خود رجوع کند و با موسیقی مورد علاقه‌تان که با شما آرامش و امید می‌دهد، به پیشوازتان می‌آید. برای شما نوشیدنی مورد علاقه‌تان را از سوپرمارکت آنلاین سفارش می‌دهد و دوش آب گرم را برایتان مهیا می‌کند. در واقع، تمامی این خدمات به کمک الگوریتم هوش مصنوعی که می‌تواند رفتار شما را بفهمد و باتوجه‌به سابقه‌ای که از شما دارد، شیوه آرام‌کردن شما را تشخیص داده و به کار ببندند. در واقع سه ضلع آینده خانه هوشمند، هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و کلان‌داده است که به‌عنوان فناوری‌های مرکزی پیشرانه توسعه تکنولوژی در جهان عمل می‌کنند.

آینده خانه

معرفی مدرن‌ترین خانه‌های هوشمند در ایران و جهان

زمانی می‌گوییم خانه هوشمند، بدون شک منظورمان مدرن‌ترین خانه‌هایی است که تاکنون ساخته شده‌اند. در حال حاضر پنج کشور در جهان بیشترین مشتری خانه هوشمند را دارند. این کشورها عبارت‌اند از: آمریکا، ژاپن، آلمان، چین و بریتانیا. در این میان آمریکا بیشتر میزان متقاضی را دارد. پیش‌بینی می‌شود تعداد خانه‌های هوشمند تا سال ۲۰۲۵ به ۹۱۳ میلیون واحد در جهان برسید. در حال حاضر سهم آمریکای شمالی در تولید خانه هو‌‌‌‌‌‌‌شمند بیشتر است. اما بر طبق آمارها تا سال ۲۰۲۵ سهم آسیا از ۲۰۵ میلیون واحد در سال ۲۰۲۰ به ۴۳۷ میلیون واحد خواهد رسید.

بنابراین پیداست که این فناوری به‌شدت درحال‌رشد است. در حال حاضر نیز مدرن‌ترین خانه‌های هوشمند در آمریکای شمالی و آلمان واقع شده‌اند. این Smart House ها به ترتیب تحت عنوان:

  • European Style Party Heaven
  • Heliotrope
  • Kasita Smart Home
  • High Tech High life
  • Swichable Skin

شناخته می‌شوند. مشخصه این ساختمان‌های هوشمند که گاه یک نام مستقل به آن‌ها اختصاص‌داده‌شده است و گاه نام شرکت سازنده را یدک می‌کشند، آن است که از ویژگی‌های بیومتریک برای کنترل ورود و خروج افراد استفاده می‌کنند. سیستم ایمنی قدرتمندی دارند و دارای رابط کاربری منعطفی هستند که از سوی مشتریان به‌راحتی سفارشی‌سازی می‌شود. در ایران اما این فناوری نوپا است. به‌واقع نمی‌توان درباره فناوری خانه هوشمند در ایران قضاوت کرد، زیرا نسخه‌ای الهام‌یافته از برندهای غربی است و برای توسعه به سبک و سیاق بومی به زمان بیشتری نیاز دارد.

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.