جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 هوش مصنوعی مزاحمین را در قطار‌ها شناسایی می‌کند!

هوش مصنوعی مزاحمین را در قطار‌ها شناسایی می‌کند!

هوش مصنوعی جدید دوربین مداربسته‌ای را به واگن‌ قطارها ارائه خواهد کرد که قادر به شناسایی موقعیت‌های پرخطر، پیش از بروز مشکل بوده و زبان بدن مشکوک یا تهدید‌کننده افراد را تشخیص می‌دهد.

به گزارش هوشیو، مزاحمانی که در قطارها به مسافران حمله می‌کنند، از ‌طریق یک سیستم دوربین مداربسته هوشمند جدید قابل ردیابی خواهند بود، این فناوری قصد دارد مجرمین را پیش‌ از ارتکاب جرم شناسایی نماید.

به لطف این سیستم می‌توان بین گروهی از افرادی که تحت تاثیر الکل قرار گرفته‌اند و رفتارهای توام با تندخویی از خود نشان می‌دهند اما هیچ تهدیدی ایجاد نمی‌کنند، و کسانی که برای دعوا و به‌منظور تهدید افراد دست به خرابکاری می‌زنند، تمایز قائل شد.

شناسایی مزاحنیت در قطارها

این فناوری همچنین می‌تواند ارزیابی نماید، اگر مردی کنار خانمی بنشیند که تنها در قطاری با صندلی‌های خالی نشسته، آن زن احساس خطر خواهد کرد یا از حضور او استقبال می‌کند.

زیمنس موبیلیتی شرکتی که پشت این فناوری قرار دارد می‌گوید، می‌تواند از طریق این تکنولوژی ایمنی ایستگاه‌های راه‌آهن را متحول سازد. با ‌استفاده از هوش مصنوعی، نیازی به صرف ساعت‌ها زمان برای نظارت بر فیلم‌های دوربین مدار بسته نیست، زیرا این سیستم در ‌صورت تشخیص مشکل احتمالی، به‌سادگی به یکی از کارکنان هشدارهای لازم را خواهد داد.

این در‎‌حالی‌است که دوربین‌های مداربسته معمولی تنها پس ‌از ارتکاب تخلف می‌توانند شواهد را ارائه کنند، اما سیستم زیمنس می‌تواند از هوش مصنوعی برای اسکن فیلم زنده هر قطاری استفاده نماید.

زیمنس این فناوری را به شش اپراتور قطار ارائه می‌دهد، که در ۱۸ ماه آینده انبار خود را تجدید می‌کنند – راه آهن  Chiltern، Great Western Railway، Northern، ScotRail، Southeastern  و TransPennine Express در دسته این مراکز قرار دارند.

در‌حال‌حاضر این شرکت به ۹ اپراتور و همچنین یورو استار، قطار ارائه می‌کند و در‌حال ساخت قطارهای جدید برای خط پیکادیلی در لندن است. دوربین مداربسته هوشمند در اصطلاح iCCTV در اواسط دسامبر در قطارهای منطقه برلین در آلمان راه‌اندازی خواهد شد.

مدیرعامل سهام نورد زیمنس موبیلیتی، Sambit Bannerjee، گفت: «فناوری iCCTV هوشمند ما می‌تواند موقعیت‌های مخاطره‌آمیز را در مراحل اولیه شناسایی کند. به‌عنوان مثال، این سیستم به‌صورت خودکار می‌تواند تشخیص می‌دهد که یک فرد در‌حال «جمع و جور کردن خود برای زد و خورد» با دیگری است. بر این‌ اساس هشداری را برای نگهبان یا شخص حاضر در مرکز کنترل، که می‌تواند ویدیوی زنده قطار را ببیند مخابره می‌کند و این فرد می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا اخطار بدهد، خودش مداخله کند یا موضوع را به پلیس گزارش دهد.»

شناسایی مزاحمین در قطارها

این شرکت می‌گوید: «این فیلم‌های ضبط‌ شده با قوانین حفظ حریم خصوصی مطابقت دارند، زیرا تنها در‌صورتی توسط انسان دیده می‌شوند که یک جرم در ‌شرف وقوع، یا در مرحله انجام باشد.»

دوربین‌های هوشمند زبان بدن، رفتارهای مشکوک یا تهدیدآمیز را تشخیص می‌دهد و چنانچه دیر نشده باشد، تلاش می‌کند تا خطر را خنثی سازد. اخطار داخل هواپیما می‌تواند به مظنون بگوید که آنها در ‌مقابل دوربین هستند، و اگر آنها عقب‌نشینی نکنند، پلیس حمل‌ونقل بریتانیا (BTP) برای دستگیری آنها در ایستگاه بعدی اقدام خواهد کرد.

بی‌تی‌پی قرار است گشت‌زنی‌های خود را در فصل مهمانی قبل ‌از کریسمس افزایش دهد، زمانی که احتمال افزایش توهین‌های ناشی از مصرف سوء مشروبات الکلی وجود دارد. بی‌تی‌پی سال گذشته بیش‌ از ۴۰۰ نفر را از ایستگاه‌های سراسر ولز در ‌طول فصل جشن، به‌دلیل مستی یا رفتار ضد اجتماعی بیرون کرده بود.

اکثریت قریب‌به‌اتفاق جرایم جنسی در راه‌آهن علیه زنان انجام می‌شود و بر ‌این ‌اساس، ۱۱۶۸ جرم در ‌سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ ثبت شده است. در ‌همان سال ۱۱۵۳۳ جرم خشونت‌آمیز وجود داشت، که از این تعداد ۲۷۳۶ مورد حمله جدی بود، اما بی‌تی‌پی آنها را بر اساس جنسیت طبقه‌بندی نمی‌کند.

شوناگ دیلون مدیر اجرایی Aurora New Dawn، خیریه‌ای که از بازماندگان تعقیب و خشونت جنسی حمایت می‌کند، از چشم‌انداز نظارت زنده، بسته به چگونگی اجرای آن استقبال کرد و گفت: «این فناوری برای شناسایی مردانی که قصد مزاحمت دارند، یا زنانی که دست به رفتارهای غیراخلاقی در ملاء‌عام می‌زنند، راهکار مطلوبی است و آنها را به‌دست عدالت می‌سپارد. در‌ حقیقت این سیستم به مجرم می‌گوید: «مشکل تو هستی» و مسئولیت را از گردن قربانی برمی‌دارد.»

زنان هر روز ریسک‌ها و خطرات پیرامونی خود را ارزیابی می‌کنند و این پیش‌بینی‌ها شامل زمان‌هایی که از حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند نیز می‌شود. اگرچه در میان شلوغی جمعیت، شرایط برای یک زن امن‌تر به نظر می‌رسد، اما گاهی اوقات در ازدحام مردم نیز این ناامنی حس می‌شود.

آنتونی اسمیت، مدیر ‌اجرایی حمل‌ونقل فوکوس و مدیر سازمان نظارت بر مسافران مستقل گفت: باید این موضوع را به ‌خاطر داشته باشیم که آمار جرم و جنایت نشان می‌دهد، راه آهن در‌واقع امن‌تر از خیابان‌های بزرگ است. با‌این‎‌حال،‌ به نظر می‌رسد کم گزارش شدن موقعیت‌های خاص، به‌ویژه آزار‌های جنسی یک مشکل بزرگ محسوب می‌شود. او از فناوری جدید استقبال کرد اما این اخطار را هم داد که: «فناوری باید همواره پشتیبان کارکنان باشد، نه آنکه جایگزین کارکنان گردد.»

انجمن کارکنان حمل‌ونقل و حقوق‌بگیر که درحقیقت نماینده کارگران راه‌آهن است، در این باره گفت: «کارکنان خط مقدم راه‌آهن اغلب در ‌معرض تهدیدها و حملات تکان‌دهنده‌ای، از آزار کلامی گرفته تا حملات فیزیکی، از جمله مشت زدن، و جنایت با سلاح سرد قرار می‌گیرند. شایع شدن رفتارهای تهدیدآمیز، واقعیت‌های جدیدی است که شکل نامطلوبی به خود گرفته است.»

بی‌تی‌پی در بیانیه‌ای گفت: «ما از همه پیشرفت‌هایی که به مقابله با جرم و جنایت در راه آهن کمک می‌کند، استقبال می‌کنیم.»

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.