جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 آیا ایده ماشین پرنده، قابل‌تحقق است؟

آیا ایده ماشین پرنده، قابل‌تحقق است؟

تصور کنید صبح از خواب بیدار می‌شوید و از اپلیکیشن تاکسی اینترنتی، یک ماشین پرنده سفارش می‌دهید. تاکسی، شما را به نزدیک‌ترین بالگردگاه (هلی‌پورت) می‌رساند، آنجا سوار یک ماشین پرنده می‌شوید که شما را به نزدیک‌ترین بالگردگاه به مقصدتان، می‌رساند و سپس تاکسی دیگری شما را به مقصد دقیق‌تان می‌رساند.

کومینیک، مدیر خطوط هوایی آسیا پسیفیک در فرودگاه ویسک، در مصاحبه‌ای با همایش Reuters Next  بیان کرد: «تا سال ۲۰۳۰، ۶۷ درصد جمعیت جهان در شهرها ساکن خواهند بود؛ بنابراین، زیرساخت‌های زمینی نمی‌توانند جوابگوی این جمعیت باشند و ایجاد تغییرات اساسی هم پرهزینه است. ما ناچاریم که از آسمان استفاده کنیم.»

بازار حمل‌ونقل هوایی شهری به‌سرعت در حال رشد است و روزبه‌روز تعداد استارتاپ‌های بیشتری خواهان پیوستن به صنعت وسایل نقلیه پرواز و فرود عمودی الکتریکی (eVTOL) هستند. پیش‌بینی می‌شود ارزش این بازار که در سال ۲۰۲۰، ۶/۲ میلیارد دلار رشد کرد و شاهد سرمایه‌گذاری عظیم ۷/۴ میلیارد دلاری بود، تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۹ میلیارد دلار برسد. حمل‌ونقل هوایی که در بافت شهرهایی با ترافیک و آلودگی فزاینده مطرح می‌شود، انتخابی پایدار و به‌صرفه است و راه‌های دسترسی‌ را افزایش می‌دهد.

شرکت مک‌کنزی و شرکا در گزارش جدیدی با مدیران اجرایی سه شرکت پیشرو در صنعت حمل‌ونقل هوایی مصاحبه کرد، تا وسایل نقلیه آن‌ها را که در مرحله تحقیق و توسعه هستند، بررسی کند.

تاکسی‌های هوایی

در این گزارش، بانی سیمی، مدیر اجرایی شرکت Joby Aviation، درباره چشم‌انداز این شرکت از تاکسی‌های هوایی برای سفرهای اشتراکی بین مناطق روستایی و شهری، سخن گفت. این شرکت پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۴ به این دستاورد رسیده باشد و تا سال ۲۰۳۰ از نظر تعداد سفرها، بزرگ‌ترین شرکت هوایی جهان باشد. سیمی این نوآوری را این‌گونه توصیف می‌کند که صبح از خواب بیدار می‌شوید و از یک اپلیکیشن تاکسی اینترنتی، اتومبیلی سفارش می‌دهید. این تاکسی شما را به نزدیک‌ترین بالگردگاه (هلی‌پورت) می‌رساند، آنجا سوار یک ماشین پرنده می‌شوید که شما را به نزدیک‌ترین بالگردگاه به مقصدتان، می‌رساند و سپس تاکسی دیگری شما را به مقصد دقیق‌تان می‌رساند. در نتیجه این امر، سفر یک ساعت و نیمه تنها ده یا پانزده دقیقه به طول می‌انجامد.

این سفر «بدون مشکل، راحت و مقرون‌به‌صرفه است.» از نظر سیمی، پذیرش حمل‌ونقل هوایی اشتراکی، سبک زندگی مردم را نیز تغییر خواهد داد، به‌طوری که در خانه کار می‌کنند و گاه‌به‌گاه به شهر سر می‌زنند. این امر باعث می‌شود که افراد بیشتری به مناطق روستایی نقل‌مکان کنند و از سفر اشتراکی هوایی برای رفت‌وآمدهای کوتاه به شهر به‌منظور شرکت در جلسه یا کار، استفاده کنند. موارد کاربرد دیگر آن می‌تواند عملیات‌های نجات افراد از بلایایی طبیعی یا رساندن غذا و تجهیزات پزشکی در موارد اضطراری باشد.

از آنجایی که این فناوری به‌صورت سفر اشتراکی است، برخلاف تصور نادرست عمومی، هزینه‌ها با سفرهای اشتراکیِ خیابانیِ اوبر، برابر خواهد بود. شاید در ابتدای امر قیمت آن زیاد باشد، اما با افزایش افرادی که از این فناوری استفاده می‌کنند، هزینه‌ها نیز کاهش خواهند یافت.

سیمی می‌گوید: «این وسیله نقلیه هوایی بسیار ساده و پرواز با آن آسان است. می‌تواند مانند هواپیمای معمولی از روی باند بلند شود یا روی آن فرود بیاید یا اینکه به‌صورت عمودی، روی بام ساختمان، بلند شود و بنشیند.»

تاکسی پرنده

هواپیمای مسافربری الکترونیکی

دنیل ویگاند، مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل هوایی Lilium درباره تحقق هواپیمای مسافربری الکترونیکی تا سال ۲۰۳۰ صحبت کرد. شرکت Lilium در نظر دارد که تا سال ۲۰۲۴ اولین پروازهای تجاری خود را در فلوریدا، آلمان و برزیل آغاز کند.

در چشم‌انداز شرکت، استفاده از حمل‌ونقل هوایی، خدمات بین شهری را آسان‌تر می‌کند، به‌طوری که به ادعای آن‌ها، سرعت خدمات هوایی، ۵ برابر سریع‌تر از اتومبیل معمولی است. هواپیمای eVTOL ویگاند در مسیرهای خطی بین شهری کار می‌کند و به‌منظور گردشگری، تاکسی و حمل بار، از آن استفاده می‌شود.

این هواپیما بر اساس فناوری رانش برداری الکتریکی حفاظ‌دار ایجاد شده است، به‌عبارت دیگر، موتورهای پروانه‌ای حفاظ‌دار به‌وسیله موتورهای الکتریکی تقویت شده‌اند. به‌علاوه، آسترهای آکوستیکی در اطراف پروانه‌ها قرار می‌گیرند، تا جلوی صدای جت را بگیرند.

نرخ اولیه به ازای هر مایل، ۲۵/۲ دلار خواهد بود، اما به‌مرور زمان قیمت این هواپیماها با وسایل حمل‌ونقل زمینی، برابر خواهد شد.

تاکسی‌های دوسرنشینه و حمل‌ونقل پهپادی

شرکت آلمانی Volocopter، سه وسیله نقلیه eVTOL را در آینده ارائه می‌دهد: velocity که یک تاکسی دوسرنشینه است؛ VoloConnect که مخصوص سفرهای بین‌شهری و حومه است و VoloDrone که کار حمل‌ونقل محموله به‌وسیله پهپاد را انجام می‌دهد. این سه وسیله به سامانه دیجیتالی VoloIQ متصل هستند و از همان طریق، رزور می‌شوند.

فلوریان رویتر، مدیرعامل شرکت Volocopter گفت: «تاکسی‌های هوایی الکتریکی مانند velocity که ساخت این شرکت آلمانی هستند، نه‌تنها سفرهای شهری، بلکه صنعت حمل‌ونقل جهانی را متحول می‌کنند.»

این هواپیما در عین اینکه بسیار سبک است، اما آنقدر کارآمد است که می‌تواند حمل‌ونقل را در سراسر جهان متحول کند. این شرکت با سرمایه‌گذاران قدیمی صنعت هوانوردی همکاری می‌کند و فرودگاه‌های VoloPort را برای فرود وسایل نقلیه هوایی، ایجاد می‌کند.

آموزش خلبانی

با توجه به اینکه خلبان‌های این وسایل نقلیه، در فرودگاه‌های معمولی و با هواپیماهای تجاری کار خواهند کرد، باید دارای تحصیلات خلبانی کلاسیک باشند. علاوه بر این، برای پرواز با هواپیماهای eVTOL هم آموزش می‌بینند و پس از کسب تجربه لازم، مجوز پرواز دریافت می‌کنند.

خلبانی

آیا هیدروژن، سوخت وسایل نقلیه آینده خواهد بود؟

سیمی باور دارد که برخلاف تصور عموم، سوخت وسایل نقلیه در آینده، انرژی الکتریکی نیست بلکه هیدروژن است. کار، ابتدا با ترکیبی از هیدروژن و برق آغاز شود، اما در ادامه تنها هیدروژن باقی می‌ماند. برخلاف نظر او، ویگاند معتقد است که هیدروژن، سه برابر الکتریسیته، انرژی مصرف می‌کند و منبع پایداری نیست.

فرودگاه‌های متفاوت

همان‌طور که می‌دانیم، صنعت eVTOL مفهوم فرودگاه را تغییر خواهد داد. فرودگاه‌های بزرگ، صف‌های طولانی و زمان‌های انتظار از بین می‌روند. فرودگاه‌های eVTOL کوچک خواهند بود و به‌صورت فرودگاه‌های عمودی کارآمد در نقاط مختلف، پراکنده می‌شوند. این امر باعث می‌شود که فاصله زمانی پیاده شدن از ماشین و سوار شدن به هواپیما از چند ساعت به دو یا سه دقیقه کاهش پیدا کند.

فهرستی که در این مقاله ارائه شد، در بر گیرنده عمق تحقیق و توسعه در حال انجام در صنعت eVTOL نیست. به‌عنوان مثال، فقط در سال جاری، بخش حمل‌ونقل شهری گروه هیوندا موتور اعلام کرد که با استارتاپ بریتانیایی Urban-Air Port به‌منظور توسعه ۶۵ فرودگاه شهری الکتریکی جهانی، همکاری می‌کند. خطوط هوایی ایالات متحده در حال سفارش هواپیمای الکتریکی Archer Aviation به قیمت ۱ میلیارد دلار است و این اقدام، اولین گام برای دستیابی به ناوگانی متشکل از ۲۰۰ هواپیمای الکتریکی است.

همزمان خطوط هوایی آمریکن ایرلاینز و Virgin Atlantic، با استارتاپ فضایی Vertical Aerospace به‌منظور توسعه هواپیمای کربنِ صفرِ VA-X4 شریک شدند. این هواپیما می‌تواند ۴ مسافر و یک خلبان را حمل کند. سرعت پرواز آن ۲۰۰ مایل بر ساعت است و مسافتی بیش از ۱۰۰ مایل را پرواز می‌کند. شرکت Lilium نیز قراردادی را با شرکت هواپیمایی برزیلی Azul امضا کرده است، تا ۲۲۰ دستگاه هواپیمای eVTOL را پس از ساخت کامل، تحویل دهد.

اکنون زمان هیجان‌انگیزی برای فعالیت در عرصه صنعت هوافضا است. داستان‌های علمی تخیلی مانند فیلم Blade Runner ممکن است در آینده، تبدیل به واقعیت علمی شوند.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.