شبکه های اجتماعی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعیبینایی ماشینداده کاوی و بیگ دیتاکاربردهای هوش مصنوعی

محافظت از کاربران شبکه‌ های اجتماعی با کمک هوش مصنوعی

  0
  زمان مطالعه: ۴ دقیقه

  هفتاد درصد از نسل زد Gen Z وقت آزادشان، چیزی حدود ده ساعت در روز، را در فضای آنلاین سپری می‌کنند. با اطمینان می‌توان گفت که جهان آنلاین و آفلاین‌ برای آن‌ها درهم تنیده است. با افرایش میزان استفاده از شبکه‌ های اجتماعی همه ما بیش از گذشته در فضای مجازی وقت می‌گذرانیم.

  بنابراین باید به‌دنبال راه‌هایی باشیم تا خطرات استفاده از آن را کاهش دهیم و از امنیت خودمان در این محیط محافظت کنیم. باید ارتباط‌هایی که برای‌مان آزاردهنده‌اند، فیلتر کنیم. هوش مصنوعی در عصر جدید نقش اساسی باز می‌کند و کاربردهای بسیاری در شبکه های اجتماعی دارد.

  فقط با یک کلیک، ابزارهای AI مثل چت‌بات‌ها، الگوریتم‌ها و  پیشنهادهای خودکار Auto-suggestions بر آن چیزی که شما روی صفحه کامپیوترتان می‌بینید تاثیر می‌گذارد. ابزارهای یادگیری عمیق، با تحلیل رفتارهای ما می‌توانند سر از کار عادت‌ها و علایق ما دربیاورند و فقط محتوایی را پیشنهاد کنند که پیش‌بینی می‌شود از آن لذت خواهیم برد.

  ترکیب هوش مصنوعی با سیستم‌های یادگیری عمیق نه‌تنها محتوای شخصی‌سازی‌شده در اختیار کاربران قرار می‌دهد، بلکه در کنترل و واکنش سریع در برابر محتواها و رفتارهای آزاردهنده نیز ابزاری بسیار اساسی و کارآمد است.

  اهمیت هوش مصنوعی در ایمن‌سازی پلتفرم‌های اجتماعی

  والدین کنترلی بر روی اغلب شبکه های اجتماعی ندارند و این بدین معناست که فضای مجازی می‌تواند برای نوجوانان و کودکان بسیار خطرناک باشد. ناشناس بودن تعداد بالایی از کاربران شبکه های اجتماعی خطرات استفاده از آن را افزایش می‌دهد. واقعیت این است که امروز نوجوانان دسترسی مداومی به اینترنت دارند و والدین نیز نظارتی بر زندگی دیجیتال آن‌ها ندارند. بسیاری از کودکان هر روز با چالش‌های فضای آنلاین روبه‌رو می‌شوند. کودکان یا خود قربانی آزارهای اینترنتی هستند یا شاهد قربانی شدن دیگرانند. افراط‌گرایی، استثمار کودکان، و افزایش چت‌روم‌های طرفدار خودکشی از دیگر مسائلی است که کودکان و نوجوانان را در فضای مجازی تهدید می‌کند. همه یا بخشی از این فعالیت‌ها دور از چشم والدین انجام می‌شود.

  هوش مصنوعی آمده تا زندگی مردم را بهبود ببخشد. با این حال، همیشه این ترس وجود دارد که ربات‌ها روزی جای انسان را خواهند گرفت. این همان نبرد کلاسیک میان بشر و ماشین است؛ اما، ما باید از امکان‌های بالقوه این حوزه استقبال کنیم. امنیت سایبری یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های زمانه ماست و با به کنترل درآوردن قدرت هوش مصنوعی می‌توانیم با کارهایی که پیامدهای ناگوار دارد مبارزه کنیم و میزان خطرات جهان آنلاین را کاهش دهیم.

  شاخص‌های ایمنی پیشرفته

  ثابت شده است که هوش مصنوعی در مبارزه با آزارهای آنلاین و پخش محتوای آزاردهنده سلاح کارآمدی است. ابزارهای یادگیری عمیق، امروز در جامعه ما نقش مهمی ایفا می‌کنند و امنیت ما را در دنیای مجازی و واقعی بالا برده‌اند. می‌توان از هوش مصنوعی برای مناسب‌سازی محتوایی که در شبکه های اجتماعی گذاشته می‌شود و نیز کنترل تعاملات میان کاربران استفاده کرد؛ کاری که اگر بخواهیم به‌صورت دستی انجام دهیم به‌خاطر حجم بالای داده‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود. ما در   یوبو Yubo از Yoti Age Scan استفاده می‌کنیم که بر اساس یادگیری شبکه های عصبی ساخته شده است. این فناوری کمک می‌کند تا بتوانیم سن حساب‌های کاربری را که مشکوک‌اند با درصد صحت بالایی تخمین بزنیم. کاربران ما باید حداقل ۱۳ سال داشته باشند و برای افراد بالای ۱۸ سال نیز نوع دیگری از حساب‌های کاربری داریم. حساب‌های مشکوک در عرض چندثانیه بررسی می‌شود و باید سن و هویتشان تایید شود تا بتوانند به استفاده از پلتفرم ادامه دهند.

  الگوریتم‌هایی که در یوبو استفاده می‌شود به‌صورت مستمر در حال یادگیر و توسعه هستند. این الگوریتم‌ها پست‌های تکراری را تشخیص می‌دهند، می‌توانند صحنه‌های ویدئوها را درک کنند و حتی احساسات را نیز تحلیل ‌کنند؛ همچنین می‌توانند از روی تن صدا عصبانیت و تمسخر را تشخیص دهند. اگر نتوان محتوای پستی را تشخیص داد برای ارزیابی انسانی فرستاده می‌شود.

  استفاده از هوش مصنوعی در اکثر فعالیت‌های آنلاین، کاربران را در برابر محتوای آزارنده مصون نگه می‌دارد؛ محتوایی که می‌تواند مسائل و مشکلاتی در سلامت روان پدید آورد.

  همچنین هوش مصنوعی از ابزارهای پردازش زبان طبیعی برای کنترل تعامل میان کاربران شبکه‌ های اجتماعی و شناسایی محتوای نامناسبی که ممکن است برای کاربران آسیب‌پذیر و کم‌سن‌وسال ارسال ‌شود استفاده می‌کند. در عمل، اغلب محتواهای آزارنده ازسوی اقلیتی از کاربران تولید می‌شود. بنابراین تکنیک‌های هوش مصنوعی را می‌توان برای شناسایی این کاربران به کار برد.

  یادگیری ماشین به کار رفته در این سیستم‌ها قادر است در رفتار و گفتار کاربران الگوهایی شناسایی کند و راه‌های جدیدتری برای بررسی‌های بیشتر پیشنهاد دهد.

  استفاده از قدرت هوش مصنوعی برای آموزش

  نوجوانان در فضای مجازی نیاز به محیطی امن و هیجان‌انگیز دارند. می‌توان از هشداردهنده‌ها و بلاک‌کننده‌های فوری که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند برای آموزش بیشتر به کاربران درباره رفتارهای آنلاین پرخطر استفاده کرد.

  در یوبو، جایی که مخصوص نسل زد است، ما از ترکیب فناوری‌های پیچیده AI و تعامل انسانی برای کنترل رفتارهای کاربران استفاده می‌کنیم. اگر کاربری بخواهد عکس‌های نامناسب یا درخواست‌های نابجا داشته باشد، یوبو قبل از اینکه این محتوا ارسال شود و به دست گیرنده برسد آن را مسدود می‌کند. ما به‌صورت فعالانه در حال آموزش به کاربرانمان هستیم که نه فقط درباره خطرات مرتبط با به اشتراک گذاشتن عکس‌های شخصی بیشتر بدانند بلکه آن‌ها را تشویق می‌کنیم به کارهای‌شان در فضای مجازی بیشتر فکر کنند. مخصوصاً در مواردی که پای مشارکت در فعالیت‌هایی در میان است که می‌تواند برای خود آن‌ها یا دیگران پیامدهای منفی داشته باشد.

  به کار بردن ابزارهای هوش مصنوعی برای خیر عمومی

  شبکه‌ های اجتماعی اگر ایمن استفاده شوند ابزارهای قدرتمندی هستند که افراد را قادر می‌سازد ارتباط بگیرند، مشارکت کنند و آگاهی‌شان را درباره مسائل اجتماعی مهم بالا ببرند. در فضایی با این میزان اهمیت، باید به کاربران آموزش داد تا بتوانند از خودشان در برابر ابعاد منفی این پلتفرم‌ها محافظت کنند.

  همان‌طور که گفتیم فناوری‌های متکی به هوش مصنوعی تاثیر مثبتی بر شبکه های اجتماعی دارند. این فناوری‌ها‌ برای تحلیل و کنترل داده‌های و کاربران زیادی که هر روز در شبکه‌ های اجتماعی فعالیت می‌کنند ضروری‌اند.

  انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  NVIDIA نسخه به‌روزرسانی‌شده کتابخانه‌های هوش مصنوعی CUDA-X را عرضه کرد

  مقاله قبلی

  بقای استارتاپ ها در مقابل التهاب اقتصادی با ۴ راه حل

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.