40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 تشخیص دیپ‌فیک‌ به کمک نرم افزار هوش مصنوعی فیسبوک

تشخیص دیپ‌فیک‌ به کمک نرم افزار هوش مصنوعی فیسبوک

دانشمندان از ساخت نرم افزار هوش مصنوعی فیسبوک خبر دادند که علاوه بر تشخیص تصاویر «دیپ فیک» می‌تواند سرمنشأ آن‌ها را مشخص کند.

دیپ‌فیک به فایل‌های صوتی، تصاویر و ویدئوهایی گفته می‌شود که با استفاده از فن‌آوری AI به گونه تغییر یافته‌اند که واقع‌گرایانه و طبیعی به نظر می‌رسند و متخصصان بارها در مورد تأثیرات سوء آن‌ها هشدار داده‌اند.

دیپ‌فیک

طبق اظهارات تال هاسنِر و شی یین – دو تَن از پژوهشگران فیسبوک – تیم آن‌ها با همکاری دانشگاه ایالتی میشیگان نرم‌افزاری توسعه داده‌ است که تصاویر دیپ‌فیک را معکوس می‌کند و بدین ترتیب نحوه ایجاد و منشأ آن‌ها را مشخص می‌کند.

نرم افزار AI فیسبوک

به گفته این دانشمندان:«متد پیشنهادی ما تشخیص دیپ فیک و ردیابی آن‌ها در دنیای واقعی را تسهیل می‌کند؛ در دنیای واقعی دیپ‌فیک‌ها‌ تنها ابزار ما برای تشخیص این تصاویر جعلی هستند.»

«بدین ترتیب، ابزارهایی در اختیار محققان و متخصصان قرار می‌گیرد تا با استفاده از دیپ‌فیک‌ها، اطلاعات نادرستی که به صورت سازمان‌دهی ایجاد شده‌اند را سریع‌تر تشخیص دهند و علاوه بر این، فرصت‌های پژوهشی جدیدی پیش‌روی محققان قرار می‌گیرد.»

دانشمندان با توسعه نرم افزار هوش مصنوعی فیسبوک، دیپ‌فیک‌ها را از شبکه‌ای عبور می‌دهد و به دنبال ایراداتی می‌گردد که در فرایند ساخت بر روی دیپ‌فیک به جا مانده‌اند. دانشمندان به این ایرادات و نواقص «اثرانگشت» تصاویر دیجیتالی می‌گویند.

به گفته این دانشمندان:«در تصویربرداری دیجیتالی، با استفاده از اثرانگشت‌ها می‌توان دوربینی که برای ثبت تصویر استفاده شده را تشخیص داد.»

«اثرانگشت تصاویر نیز همانند اثرانگشت دستگاه‌ها الگوهای منحصر به فردی هستند که در تصاویر به جا می‌مانند… با استفاده از آن‌ها می‌توانیم مدل مولدی که برای ساخت این تصاویر استفاده شده را مشخص کنیم.»

دانشمندان فیسبوک ادعا می‌کنند نرم افزار هوش مصنوعی فیسبوک آن‌ها ابتکاری جدید و منحصر به فرد در حوزه تشخیص دیپ‌فیک است.
سال گذشته، شرکت مایکروسافت از نرم‌افزاری رونمایی کرد که قادر به تشخیص تصاویر و ویدئوهای دیپ‌فیک بود؛ این نرم‌افزار پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به برنامه‌هایی که برای تشخیص تصاویر (که تشخیص جعلی بودن و واقعی بودن آن‌ها دشوار بود) طراحی شده بودند، اضافه شد.

نرم‌افزار Video Authenticator این شرکت تصویر و یا تک تک فریم‌های ویدئو را تحلیل می‌کند و به دنبال علائمی می‌گردد که نشان می‌دهند آن تصویر یا ویدئو دستکاری شده است. این علائم معمولاً با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند.

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]