جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 عملکرد باورنکردنی هوش مصنوعی در المپیک توکیو ؛ از لباس‌های خنک‌کننده تا ربات‌های پشتیبان

عملکرد باورنکردنی هوش مصنوعی در المپیک توکیو ؛ از لباس‌های خنک‌کننده تا ربات‌های پشتیبان

اگر برگزاری المپیک ۲۰۲۰ توکیو در سال ۲۰۲۱ شما را متعجب کرده باید یادآوری کنیم که دولت ژاپن به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی سال گذشته برگزاری این رویداد را به تعویق انداخت. اما نکته مثبت این به تعویق انداختن این بود که با توجه به سرعت رشد فناوری، می‌توانیم در رویداد جاری شاهد استفاده بهینه از هوش مصنوعی در المپیک توکیو باشیم.

به گزارش هوشیو به نقل از جام‌جم آنلاین، در ادامه مطلب قرار است با نمونه‌هایی از استفاده از فناوری هوش مصنوعی توسط ژاپنی‌ها آشنا شوید.

هوش مصنوعی در تیراندازی

درست زمانی که ورزشکار کمان را در یک دست دارد و با دست دیگر زه کمان را کشیده و به نظر بیننده این‌طور می‌رسد که در شرایطی کاملا بی‌حرکت تمرکز کرده، تغییراتی قابل سنجش در بدنش وجود دارد و برای اولین بار در تاریخ بازی‌های المپیک این تغییرات با حسگرهای سنجش ضربان قلب مشاهده خواهند شد. نکته جالب این فناوری این است که لازم نیست حسگرها به بدن ورزشکاران متصل شوند.

هوش مصنوعی در المپیک توکیو

در این نوع استفاده از هوش مصنوعی در المپیک توکیو، چهار دوربین در فاصله ۱.۲ متری روی صورت ورزشکار متمرکز می‌شوند و جزئی‌ترین تغییر رنگ در پوست که به خاطر انقباض رگ‌های خونی رخ می‌دهد، همچنین ضربان قلب و افزایش آدرنالین به هنگام پرتاب پیکان را در نمایشگر نشان می‌دهند.

هوش مصنوعی در والیبال

استفاده از هوش مصنوعی در المپیک توکیو در رشته والیبال به لطف کمپانی سرشناس سازنده ساعت امگا میسر شده است. این کمپانی با استفاده از فناوری بینایی ماشین نه‌تنها ورزشکاران، بلکه جابجایی‌های توپ را هم به صورت لحظه‌ای زیر نظر دارد. داده ها در طول بازی باید در کمتر از یک‌دهم ثانیه جمع‌آوری، پردازش و منتقل شوند تا اطلاعات با آنچه بینندگان از نمایشگر تماشا می‌کنند، منطبق باشد. چالش اصلی در این ماجرا اما ردیابی دقیق توپ در زمانی است که دوربین‌ها توپ را نمی‌بینند و توپ توسط بدن ورزشکاران پوشیده شده یا از قابل خارج می‌شود. در این شرایط نرم‌افزار باید مسیر و جایگاه توپ را حدس زده و داده‌های آن را جمع‌آوری کند. با این روش داوران الگوریتم دقیق شوت توپ و این موضوع که کدام بازیکن یا کدام تیم دفاع روی تور و اسپک را اجرا کرده، زیر نظرخواهند داشت.

ربات‌های توکیو

میرایتووا و سومیتی دو رباتی هستند که از آن‌ها به عنوان نماد خوش‌یمنی در المپیک ۲۰۲۰ توکیو یاد می‌شود. طبق تمهیداتی که برای استفاده از هوش مصنوعی در المپیک توکیو و توسط ژاپنی‌ها ادیشیده شده بود، این دو ربات قرار بود پیش از همه‌گیری کرونا وظیفه خوشامدگویی به تماشاگران را به عهده داشته باشند. اما حالا که تماشاچی در کار نیست، از ورزشکاران استقبال می‌کنند.

هوش مصنوعی در المپیک توکیو

این ربات‌ها با چشم‌های دیجیتالی به تعاملات انسان‌ها واکنش نشان می‎‌دهند. ربات دیگری هم به منظور پشتیبانی از انسان‌ها در این مراسم حضور دارد که توسط شرکت تویوتا طراحی و ساخته شده است. این ربات به صورت خودکار جهت‌یابی می‌کند و محل فرود نیزه یا چکش را مشخص می‌کند تا افراد کمتری در زمین حاضر باشند و عملیات برداشتن اشیا توسط ربات‌ها انجام شود. ربات شرکت تویوتا وظیفه کمک به حاضرین معلول یا کسانی که از ویلچر استفاده می‌کنند را هم به عهده دارد.

البسه خنک‌کننده

هوش مصنوعی در المپیک توکیو به کمک ورزشکارانی خواهد آمد که گرمای تابستان این شهر برایشان غیرقابل تحمل است. شرکت رالف لورن برای طراحی لباس‌های ورزشکاران از فناوری جدیدی استفاده کرده است. لباس‌های این مجموعه با حس کردن گرمای پوست ورزشکاران با استفاده از سامانه‌ای پیچیده که مشابه پیشرفته‌ترین فناوری‌های به‌کار رفته در خنک‌کننده رایانه‌های دنیا استفاده شده، گرما را در بدن بازیکن پخش می‌کند.

کمپانی رالف لورن مدعی شده با این فناوری ورزشکاران حتی در شدیدترین گرما هم برای مدت زیادی احساس خنکی می‌کنند و این پوشیدنی می‌تواند تجربه جدید از ورزش در گرمای تابستان را برای آن‌ها رقم بزند.

همچنین در افتتاحیه بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو پرچمداران گروه آمریکا از نوعی فناوری پوشیدنی استفاده کرده بودند. اما استفاده از هوش مصنوعی در ورزش از آنجایی که امکان آن برای همه به یک اندازه در دسترس نیست این سوال را ایجاد کرده که آیا می‌تواند از هوش مصنوعی در مسابقات جهانی استفاده کرد؟ تا زمانی که دسترسی همه ورزشکاران به این فناوری به یک اندازه باشد، می‌توان گفت استفاده به این شکل از فناوری نوعی دوپینگ فناورانه است.

هوش مصنوعی در دو‌و‌میدانی

اینتل و علی‌بابا یکی از جذاب‌ترین روش‌های استفاده از هوش مصنوعی در المپیک توکیو را به نمایش گذاشتند. این دو شرکت با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و بینایی ماشین فناوری جدیدی برای دنبال‌کردن سه‌‎بعدی دوندگان در مسابقات دوومیدانی صد متر، دویست متر، چهارصد متر و دوی چهار در صد متر امدادی طراحی کردند.

هوش مصنوعی در المپیک توکیو

این فناوری ۳DAT (ردیابی سه‌بعدی ورزشکاران) نامیده می‌شود. چهار دوربین در زمین مسابقه نصب شده‌اند که تماشاگران با کمک این فناوری عملکرد هر دونده و شکل رقابت دوندگان را با یکدیگر و در هر لحظه از زمان مسابقات به صورت زنده تماشا کنند. این فناوری همچنین جزئیات لحظه‌ای را که دونده به بیشترین سرعت خود رسیده و تغییرات سرعت دونده را در طول مسابقه با کدهایی رنگی نشان می‌دهد.

هوش مصنوعی و پوشش پانوراما

با استفاده از هوش مصنوعی در المپیک توکیو شرایطی فراهم شده که تماشاگران می‌توانند در حالی که در خانه نشستند، احساس حضور در ورزشگاه و میادین ورزشی را داشته باشند. هزاران دوربین ۴k با سرعت بالای عکاسی پشت‌سرهم، در نقاطی حساب‌شده قرار گرفتند تا به بهترین شکل حس نزدیکی به ورزشکاران و حضور در ورزشگاه را به تماشاگران بدهد.

این دوربین‌ها به غیراز مسابقات مراسم افتتاحیه را هم پوشش داده و قرار است مراسم اختتامیه را هم پوشش ۳۶۰ درجه بدهند. با این روش اپراتور دوربین می‌تواند در لحظات حساس و زمانی که ورزشکار یا توپ در هوا معلق است، حرکت را از زوایای مختلف ثبت کند و از نمای نزدیک نمایش دهد. کلیپ‌های بازپخش توسط این دوربین‌ها تنها در کمتر از ۵ ثانیه ساخته شده و آماده پخش می‌شوند.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها