واضح کردن تصاویر تار
اخبارکاربردهای هوش مصنوعی

واضح کردن تصاویر تار با استفاده از توانایی های هوش مصنوعی

  1
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  محققان با استفاده از هوش مصنوعی توانسته‌اند به روشی نوین برای واضح کردن تصاویر تار دست یابند. در این روش می‌توان چندین پیکسل را  به یک تصویر با وضوح بالا از چهره تبدیل کرد. تیمی از دانشگاه دوک در ایالات متحده الگوریتمی را ایجاد کرده که می‌تواند از تصاویر مبهم و غیرقابل تشخیص افراد یک تصویر واقعی بسازد. این روش هشت برابر موثرتر از روش‌های قبلی است. سینتیا رودین” دانشمند علوم رایانه که سرپرستی این تحقیقات را بر عهده داشت می‌گوید: پیش از این هرگز تصاویری با این وضوح فوق‌العاده ایجاد نشده بودند. تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی به افراد واقعی شباهت ندارند بلکه چهره‌هایی هستند که ممکن است واقعی به نظر برسند. بنابراین نمی‌توان برای شناسایی افراد از تصاویری که وضوح پایین دارند و به وسیله دوربین های امنیتی ضبط شده استفاده کرد.

  سیستم PULSE تا ۶۴ برابر وضوح تصویر

  سیستم PULSE که توسط دکتر رودین و تیم وی ایجاد شده است می تواند تصاویری خلق کند که تا ۶۴ برابر وضوح تصویر بیشتری نسبت به تصویر اصلی تار دارد. الگوریتم PULSE با مهندسی معکوس می‌تواند به چنین سطح وضوح بالایی دست یابد. با این روش، برخی از خصوصیات صورت افراد مانند مژه‌ها، دندان‌ها و چروک‌های پوست که امکان تشخیص آن‌ها در تصاویر بی‌کیفیت وجود ندارد در عکس نهایی با جزئیات زیاد، قابل تشخیص هستند.

  واضح کردن تصاویر تار

  واضح کردن تصاویر تار

  در این روش سیستم پالس به جای اینکه با یک عکس با وضوح پایین و سپس افزایش تدریجی جزئیات آن شروع کند، تصاویر با کیفیت بالا را پیدا می‌کند و کیفیت آنها را کاهش می‌دهد سپس در بین آن‌ها به دنبال عکس‌هایی می‌گردد که در کیفیت پایین همانند عکس شطرنجی‌ای هستند که سیستم قصد دارد آن را واضح کند. این روش از دیگر روش های قبلی بهتر است.

  واضح سازی تصویر تار

  واضح کردن تصاویر تار

  از نظر تئوری این سیستم می‌تواند در طیف گسترده‌ای از تصاویر از پزشکی و دنیای میکروسکوپی گرفته تا نجوم و تصویربرداری ماهواره‌‌‌ای به کار گرفته شود. این بدین معنی است که تصاویر کم‌کیفیت از دیگر سیارات و منظومه‌ شمسی، می‌توانند با وضوحی بالا به تصویر کشیده شوند. شما در این مورد چه فکر می‌کنید؟ آیا راهی برای دستیابی به تصاویری با کیفیت از سطح سیارات دوردست پیدا خواهد شد؟

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۱]

  شرکت توسعه فناوری های پردازش داده دانا ؛ هوشمندسازی شبکه‌های اجتماعی

  مقاله قبلی

  اختتامیه نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۱: معرفی برترین تیم‌ها با حضور رئیس قوه قضائیه

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  1 اظهار نظر

  1. چقد خوب و عاالی

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.