Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 پارت دانش‌بنیان به عنوان کارآفرین برتر ملی سال 99 انتخاب شد

پارت دانش‌بنیان به عنوان کارآفرین برتر ملی سال 99 انتخاب شد

شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت عنوان کارآفرین برتر ملی سال را از آن خود کرد. مراسم سیزدهمین جشنواره کارآفرینان برتر روز چهارشنبه 29 بهمن با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در مجموعه تلاش تهران برگزار شد و دکتر علی رسولی‌‎زاده، مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان پارت، تندیس کارآفرین برتر ملی را دریافت کرد. دکتر رسولی‌زاده پیش از این نیز موفق به دریافت تندیس کارآفرین منتخب استان شده بود.

پارت، دستیار هوشمند اقتصادی مردم

دکتر علی رسولی‌زاده، مدیرعامل پارت دانش‌بنیان، بعد از انتخاب شدن به عنوان کارآفرین برتر ملی گفت:« در حال حاضر، پارت 700 نفر سرمایۀ انسانی با متوسط سن 28 سال دارد که در استان‌های مختلف کشور مشغول به کار هستند. حوزه‌های هوش مصنوعی، فنّاوری اطلاعات و مالی که پارت در نقطۀ اشتراک آن‌ها فعالیت می‌کند، از جمله قلمروهای علمی پیشرو کشور است که هر روز زمینه‌های کاری بسیار جذابی از آن سوی مرزها به نیروهای ما پیشنهاد می‌شود. یکی از افتخارات بزرگ پارت این بوده که فضایی برای جوانان نخبه و متخصص کشور فراهم کند که در کشور خود بمانند و فعالیت‌های بزرگی برای مردم خودشان انجام بدهند. پارت می‌کوشد دستیار هوشمند اقتصادی مردم باشد. به صورتی که هم دسترسی مردم به خدمات مالی آسان‌تر و بهتر باشد و هم آگاهی و شناخت آن‌ها برای تصمیم‌های بهتر اقتصادی افزایش یابد. این هدف با ایجاد سامانه‌های مختلف پیگیری می‌شود.»

چرا پارت کارآفرین برتر ملی شد؟

دکتر رسولی‌زاده با اشاره به محصولات پارت دانش‌بنیان، درباره دلیل موفقیت این شرکت و انتخاب شدن به عنوان کارآفرین برتر ملی توضیح داد:«سامانه‌هایی مانند سیگنال، فراشناسا، رسام، سپام، ثبت‌یار، سهاب، شهاب و …، تاکنون 6 میلیون کاربر یکتا داشته‌اند. ارائۀ خدمت به این تعداد از افراد جامعه برای یک شرکت دانش‌بنیان کوچک مثل ما، بسیار ارزشمند است. این میزان از خدمت‌دهی در کنار نوآوری‌های انجام‌شده، باعث شد پارت، کارآفرین برتر ملی شود. رسیدن به این موفقیت برای پارت هم یک افتخار بزرگ است و هم مسئولیت ما را مضاعف می‌کند تا با کار و تلاش بیشتر و حضور در عرصه‌های جهانی به مسیر خود ادامه دهیم.»

دکتر رسولی‌زاده

پیشرو در احزار هویت

مدیر عامل پارت دانش‌بنیان با اشاره به محصولات این شرکت، درباره فراشناسا این‌طور توضیح داد:«پارت سراغ خلأهایی رفت که قدرت اهرمی داشتند و پُرکردن آن‌‌ها می‌توانست حوزه‌های متعددی را به حرکت وا دارد. یکی از این موارد حوزۀ احراز هویت بود. امروزه در بخش عمده‌ای از خدمات مالی و حقوقی باید هویت فرد دریافت‌کنندۀ خدمت تأیید شود. از دریافت کد سجام و ورود به بازار سرمایه گرفته تا خدمات حقوقی و حتی حضور در مجامع شرکت‌ها یا امتحانات به احراز هویت نیاز داریم. شرکت پارت با استفاده از زیرساخت هوش مصنوعی خود تا این لحظه 3.5 میلیون نفر را با استفاده از سامانۀ فراشناسای پارت احراز هویت کرده است. این سامانه به‌ویژه در دوران همه‌گیری کرونا بسیار کارآمد بود و کمک کرد مردم بدون اینکه نیاز باشد از خانۀ خود خارج شوند و در معرض بیماری قرار بگیرند، در عرض چند دقیقه احراز هویت ‌شوند.»

اعتبارسنجی افراد حقیقی به سبک مرآت

بخش دیگر صحبت‌های دکتر رسولی‌زاده درباره مرآت بود:«این سامانه خدمتی به نام اعتبارسنجی افراد حقیقی ارائه می‌دهد. اعتبارسنجی، فرایندی است که بانک‌ها به کار می‌گیرند تا میزان خوش‌حسابی مشتریان خود را بسنجند. میزان تسهیلات و اقساطی که به آن‌ها پرداخت می‌شود بر اساس همین اعتبارسنجی است. تاکنون بیش از 2.5 میلیون نفر از مشتریان با کمک این سامانه اعتبارسنجی شده‌اند و در مجموع، تسهیلاتی بالغ بر30 هزار میلیارد‌ تومان به مشتریان اعطا شده است. به‌زودی، خدمات این سامانه گسترش خواهد یافت و در اختیار نهادهای گوناگون قرار می‌گیرد تا گروه‌های بیشتری از مردم بتوانند از مزایای اعتبارسنجی بهره‌مند شوند.»

سهاب، بازار سرویس‌های هوش مصنوعی

دو سامانه دیگر که توسط مدیرعامل پارت دانش‌بنیان معرفی شدند، سهاب و شهاب بودند:«یکی دیگر از این سامانه‌ها، سامانۀ «سهاب» است. سهاب بازاری است که سرویس‌های هوش مصنوعی را در قالب چهار فنّاوری پردازش زبان طبیعی، پردازش گفتار، داده‌کاوی و بینایی ماشین ارائه می‌دهد. «شهاب» نیز یکی دیگر از این سامانه‌های زیرساختی است. شهاب، سخت‌افزار لازم برای ارائۀ سرویس‌های هوش مصنوعی در حجم انبوه و مبتنی بر ابر را ارائه می‌دهد.»

همکاری پارت با معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری و دانشگاه‌ها

کارآفرین برتر ملی در ادامه صحبت‌ها به نهادهایی اشاره کرد که پارت دانش‌بنیان با آن‌ها همکاری دارد:«پارت دانش‌بنیان با معاونت علمی و فنّاوری ریاست جمهوری، دانشگاه‌های مختلف کشور به‌خصوص دانشگاه تهران و دانشگاه‌های مشهد در حوزه‌های مختلف قرارداد همکاری دارد. با همین رویکرد، پارت، کالج‌های آموزشی مختلفی برای آموزش دانشجویان نخبۀ کشور راه‌اندازی کرده است. چرا که رشد و توسعۀ هوش مصنوعی در کشور و تبدیل‌شدن ایران به قطب هوش مصنوعی منطقه و جهان، نیازمند پرورش سرمایه‌های انسانی فراوان است. «کالج پارت» در حوزه فنّاوری اطلاعات و «کالج هوش مصنوعی پارت» با برگزاری دوره‌های آموزشی متنوع و حمایت از رویدادها و کنفرانس­‌های معتبر نرم‌افزاری کشور، به جذب و آموزش نیروهای متخصص می‌پردازند. علاوه بر این، پیرو قرارداد همکاری پارت با دانشکدۀ برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، پروژه‌های مشترک پژوهشی، آموزشی و عملیاتی مختلفی در همین راستا آغاز شده است.»

پارت، پیشرو در حوزه سواد مالی

بخش پایانی صحبت‌های دکتر رسولی‌زاده مربوط به حوزه‌های فعالیت پارت دانش‌بنیان و دلیل ورود به این حوزه‌ها بود:«مؤلفه‌های سنجش‌ سواد مالی در جهان نشان می‌دهد که سطح سواد مالی مردم کشور رضایت‌بخش نیست، در حالی که همۀ ما با مسائل بسیاری در حوزۀ مالی دست به گریبانیم. از همین رو، پارت، فعالیت‌های گسترده‌ای را در این حوزه آغاز کرده است که به‌مرور شاهد نتایج آن خواهیم بود. در گام نخست، آکادمی هوش مالی، منابع آموزش روز دنیا را شناسایی، بررسی، رتبه‌بندی و تهیه کرده است و در گام دوم، منابع آموزشی بومی در حال تدوین و آماده‌سازی است. حاصل این تلاش‌ها تاکنون انتشار 60 عنوان کتاب است که به‌زودی تعداد آن‌ها به بیش از 100 عنوان خواهد رسید. در حوزۀ آموزش سواد مالی، ارائۀ آموزش‌ها از طریق حرفه‌ای‌ترین نهادهای آموزشی کشور و به‌صورت گسترده مدنظر بوده است. به همین دلیل، دوره‌های آموزشی سواد مالی برای بزرگ‌سالان از طریق واحد الکترونیک دانشگاه آزاد و دوره‌های ترمیک دانشگاهی از طریق دانشگاه تهران ارائه می‌شود. در حوزۀ سنجش سواد مالی نیز کارهای گسترده‌ای انجام شده است که به‌مرور از طریق سامانۀ سیگنال بخش‌هایی از آن عرضه خواهد شد. در حوزۀ ترویج سواد مالی میان گروه‌های مرجع، رسانه‌ها و مخاطبان نیز برنامه‌های متنوعی اجرا شده است که برگزاری جشنوارۀ نشان «فی» (ارزیابی فیلم‌های سینمایی سی‌و‌هشتمین و سی‌ونهمین جشنوارۀ فیلم فجر با عینک سواد مالی)، آموزش و ترویج سواد مالی در برنامه‌های مختلف صدا و سیما برخی از این‌ها بوده است.»

بخش تحیقیق و توسعه هوش مصنوعی شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت تحت عنوان مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، با برخورداری بیش از 100 متخصص هوش مصنوعی کشور بزرگ ترین شرکت هوش مصنوعی ایران است.

 

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.