پیامدهای هوش مصنوعی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعیعلوم شناختیکاربردهای هوش مصنوعی

پیامدهای هوش مصنوعی در دگرگونی تمام جنبه‌های تجربیات انسانی ما چیست؟

  1
  زمان مطالعه: ۳ دقیقه

  در ماه دسامبر گذشته پنلی با حضور برخی از دانشمندان هوش مصنوعی برگزار شد تا در مورد آینده، انسان‌ها و هوش مصنوعی بحث و تبادل‌نظر شود. در این پنل سؤالاتی مطرح شد ازجمله اینکه چگونه هوش مصنوعی منجر به دگرگون کردن اساسی تمام جنبه‌های تجربه انسانی ما می‌شود؟ چگونه ما به‌عنوان یک گونه با هوش مصنوعی تعامل داریم و پیامدهای هوش مصنوعی و پیشرفت جهان بدون تأمل جدی در نوع دنیایی که می‌خواهیم برای تمدن‌های آینده بسازیم چیست؟

  در این نشست Danny Lange دانشمند ارشد داده در آمازون و اوبر و Beena Ammanath، مدیر اجرایی موسسه AI Deloitte مهمان جان کویتسیر بودند.

  یکی از شرکت‌کنندگان این نشست می‌گوید: این پنل جایی بود برای به اشتراک‌گذاری دیدگاه‌ها، تجربیات، نگرانی‌ها و امیدهای ما در مورد سال ۲۰۲۱ تا با نگاه و بینشی عمیق‌تر به آینده‌ای که می‌خواهیم ایجاد کنیم بیندیشیم، آینده‌ای که در آن هوش مصنوعی مسئولانه به کار گرفته می‌شود و از آن برای مقاصد انسانی استفاده می‌گردد.

  ما اینجا برای مبارزه با Covid-19 گرد هم آمده‌ایم و هوش مصنوعی یک عامل اصلی برای تولید واکسن در بازار در بازه‌های زمانی تحقیق و توسعه آزمایش بی‌سابقه‌ای برای ریشه‌کن کردن این ویروس است. هوش مصنوعی به ما کمک می‌کند تا به یک جامعه جهانی تعاملی‌تر برگردیم؛ جایی که بتوانیم آزادانه سفر کنیم، از رستوران‌های موردعلاقه‌مان بازدید کنیم و با دسترسی بیشتر به فروشگاه‌های محلی خرید کنیم. این یک مثال عالی برای استفاده خوب از هوش مصنوعی است.

  با این حال، پیامدهای هوش مصنوعی امروز در مجموعه داده‌های بزرگ جهانی مملو از نابرابری‌ها، الزامات و تعصبات مبتکران خود است که تأثیر مستقیمی بر چگونگی هدایت این فناوری به اطلاعات، ادراک و عملکرد انسان دارد.

  اخلاق هوش مصنوعی

  همان‌طور که هوش مصنوعی جامعه را به سمت مرحله بعدی تکامل انسان هدایت می‌کند، بر ما واضح می‌شود که باید دانش خود را در مورد اخلاق هوش مصنوعی به‌شدت افزایش دهیم و در مورد آینده دنیایی که می‌خواهیم ایجاد کنیم تأمل ‌کنیم، در غیر این صورت، ما مدل‌های هوش مصنوعی ایجاد خواهیم کرد که مطابق با ارزش‌های ما نیستند.

  آیا ما می‌توانیم یک هوش مصنوعی ایجاد کنیم که بدون اینکه تحت تأثیر تعصبات سازندگانش قرار بگیرد به انسان‌ها خدمت کند و یا هوش مصنوعی جدیدترین و قدرتمندترین ابزار برای تداوم نژادپرستی و نابرابری خواهد شد؟ کدام سناریو اتفاق خواهد افتاد؟

  پیامدهای هوش مصنوعی

  موارد مهم

  نتیجه مباحث مطرح‌شده در این نشست بر اهمیت موارد زیر تأکید داشت:

  ۱- اطمینان از این موضوع که حد و حدود، فرایندها و کنترل‌ها به‌درستی به کار گرفته می‌شوند تا یک استراتژی هوش مصنوعی مؤثر و کارآمد توسعه یابد. در این مسیر باید تمرکز بر نیاز به پایداری به‌منظور هدایت روش‌های تصمیم‌گیری مطمئن باشد.

  ۲- آموزش و توانمندسازی همه کارمندان برای درک روش‌های افزایش ارزش هوش مصنوعی و همچنین متعادل‌سازی همه مواردی که می‌توانند با هوش مصنوعی اشتباه پیش بروند ضروری است.

  ۳- قدردانی از اینکه تکامل، چگونه نسل بشر و رشد نمایی ردپای دیجیتالی ما را تنظیم کرده است. هوش مصنوعی باعث می‌شود حضور دیجیتالی ما و هر تصمیم و کلیک ما قابل‌مشاهده باشد در نتیجه هویت دیجیتالی‌مان به حضور ما در مقیاس جهانی کمک می‌کند. دنی لانگ تأکید می‌کند در عصر حاضر دیگر ناشناسی وجود ندارد بنابراین چارچوب‌های نظارتی و شیوه‌های مدیریت ریسک ضروری هستند. دکتر سیندی گوردون می‌گوید: نیاز به تسریع چارچوب‌های اخلاقی هوش مصنوعی و آموزش مدیران‌عامل و مدیران هیئت‌مدیره یک موضوع اساسی است.

  ۴- هوش مصنوعی مسئول و قابل‌اعتماد یک ضرورت تجاری است. الگوریتم‌های هوش مصنوعی از الگوها و از طریق تعامل یاد می‌گیرند، بنابراین باید مراقب باشیم که پیامدهای هوش مصنوعی و جنبه‌های آسیب‌رسان آن نتوانند تبدیل به یک پارادایم غالب شوند.

  به نظر ما هوش مصنوعی چطور و در چه زمینه‌هایی می‌تواند تجربیات زندگی انسان‌ها را دگرگون کند؟

  انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۵]

  با پایتون یک برنامه تشخیص گفتار بسازید

  مقاله قبلی

  وضعیت ایران در حوزه امنیت سایبری چگونه است؟

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  1 اظهار نظر

  1. هوش مصنوعی همین الان هم در حال دگرگون کردن زندگی ماس، فقط خودمون خبر نداریم. خیلی چیزها که ازش خبر نداریم مثل باز کردن قفل گوشی با تشخیص چهره و سیری آیفون و … اینا همشون با هوش مصنوعی کار می کنن

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.