40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 کرم شدن یک ربات، آن هم با تغییر دما!

کرم شدن یک ربات، آن هم با تغییر دما!

به گزارش هوشیو، یک ربات ژلاتینی جدید، توانسته است هوشمندی خاصی را به حوزه رباتیک نرم بیاورد، به طوری که در بدن انسان می‌خزند و دارو را به نقاطی که نیاز دارد، تحویل می‌دهد. این ژل‌ربات‌ها دارای چنان طراحی هوشمندانه‌ای هستند که با تغییر دما شکل‌شان عوض می‌گردد و شبیه یک کرم می‌شوند!

ربات شبیه کرم


نویسنده ارشد، دیوید گراسیاس، استاد مهندسی شیمی و بیومولکولی، درباره این ربات می‌گوید: «به نظر بسیار ساده می‌رسد، اما این ربات به‌نوعی یک جسم محسوب می‌شود که بدون باتری، بدون سیم‌کشی و بدون هیچ‌گونه منبع تغذیه‌ای فقط بر اساس بزرگ و کوچک شدن ژل حرکت می‌کند! در واقع، مطالعات ما در این خصوص نشان‌دهنده این است که چگونه دستکاری در شکل، ابعاد و الگوی ژل‌ها می‌تواند مورفولوژی را برای تجسم نوعی هوش برای حرکت تنظیم کند.»
حقیقت آن است که ربات‌ها منحصراً از مواد سفت و سخت مانند فلزات و پلاستیک ساخته شده‌اند که این موضوع برای ساخت ربات‌های انسان‌مانند به هدف پیشرفت‌های زیست‌پزشکی انسان، مانعی اساسی محسوب می‌شود؛ اما با روی کار آمدن ژل‌های مبتنی بر آب، در واقع، یکی از امیدوارکننده‌ترین مواد رباتیک نرم در دسترس محققان قرار گرفت. محققان قبلاً نشان داده بودند ژل‌هایی که با زیاد شدن یا کم شدن دما متورم یا منقبض می‌شوند، می‌توانند برای ایجاد ساختارهای هوشمند استفاده شوند. در اینجا، تیم جانز هاپکینز برای اولین بار نشان داد که چگونه بزرگ و کوچک شدن ژل‌ها را می‌توان به صورت استراتژیک دستکاری کرد، تا ربات‌ها را بر روی سطوح صاف به جلو و عقب حرکت داد، یا اساساً کاری کرد که آن‌ها در جهت‌های خاصی با حرکتی موج‌دار بخزند.
گراسیاس طیف وسیعی از کاربردهای عملی آینده را در این خصوص پیش‌بینی می‌کند، از جمله حرکت این ژل‌ربات‌ها بر روی سطوح در بدن انسان برای اینکه داروهای هدفمندی را به جای خود منتقل کنند. حتی بعید نیست که ربات‌های دریایی باشند که در حال گشت‌زنی و نظارت بر سطح اقیانوس‌اند. گراسیاس امیدوار است که بتواند ژل‌ربات‌ها را در پاسخ به تغییرات در بیومارکرهای انسانی و بیوشیمیایی آموزش دهد، تا بخزند! او همچنین قصد دارد سایر اشکال الهام‌گرفته از کرم‌ها و ارگانیسم‌های دریایی را آزمایش کند و مایل است دوربین‌ها و حسگرهایی را روی بدن آن‌ها تعبیه کند.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]