40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 محقق ایرانی با هوش مصنوعی انواع بیماری ام‌اس را شناسایی می‌کند

محقق ایرانی با هوش مصنوعی انواع بیماری ام‌اس را شناسایی می‌کند

با بررسی مجموعه وسیعی از داده‌های ام‌آر‌آی مغز بیماران مبتلا به ام‌اس ، شناسایی سریع سه نوع این بیماری با اطلاع یافتن از تغییر شرایط چند ناحیه خاص از مغز که در مراحل ابتدایی درگیر می‌شوند، میسر شده و این دستاورد به لطف استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی رقم خورده است.

محققان امیدوارند با تمرکز بر درمان بخش‌هایی از مغز که زودتر از باقی قسمت‌ها درگیر می‌شوند، بتوانند این بیماری را ریشه‌کن کنند. در بیماران مبتلا به ام‌اس سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت چربی موجود در اعصاب مغز حمله کرده است. این بافت وظیفه عمل کردن مانند عایق سیم‌کشی برق را دارد و آسیب دیدن آن انتقال پیام‌های عصبی را بسیار دشوار خواهد کرد. همچنین باعث بروز مشکلاتی از قبیل ضعف عضلانی، اسپاسم، بی‌حسی و مشکلات در تعادل یا هماهنگی می‌شود.

طبق ادعای دکتر آرمان اسحاقی، متخصص علوم اعصاب در دانشگاه کالج لندن و فارغ‌التحصیل دانشکده پزشکی دانشگاه تهران، تا امروز چهار نوع از انواع بیماری ام‌اس بر مبنای نوع تخریب فعالیت‌های مغز و شدت پیشرفت آن شناسایی شده و استفاده از سیستم هوش مصنوعی جدید منجر به شناخت سه نوع از آن‌ها می‌شود. او همچنین می‌گوید تاکنون دسته‌بندی این بیماری بیشتر برمبنای شدت پیشرفت آن و تاثیرات مخربش صورت می‌گرفته که ناشی از بررسی وضعیت ظاهری بیماران مبتلا به این بیماری بوده است.

دستاورد هوش مصنوعی در شناسایی این بیماری اما این است که حالا با کمک این فناوری می‌توان اطلاعات بیولوژیک تازه‌ای در مورد ام‌اس جمع‌آوری کرد؛ اطلاعاتی که تا‌به‌حال در دسترس پزشکان نبوده است.

دکتر اسحاقی همچنین می‌گوید با دسترسی به این اطلاعات امکان شناسایی الگوهای بهتر و دقیق‌‍تر برای درمان مبتلایان به ام‌اس را فراهم می‌شود و از این طریق روش‌های درمانی بهتری ارائه کرد. این‌گونه است که می‌توان دسته‌بندی‌های دقیق‌تری برای انواع بیماری ام‌اس در دسترس قرار داد و در نهایت امیدواریم درمان‌های پیشنهادی مناسب‌تر شوند.

او در نهایت اعلام کرد که این روش با موفقیت روی 3068 بیمار مبتلا به ام‌اس آزمایش شده و از طریق افزایش داده‌های جمع‌آوری شده، دقت آن بازهم بیشتر خواهد شد. به گفته او کاربرد استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی این بیماری این است که در آینده پیش‌بینی واکنش بیماران به درمان‌های مورد استفاده، ممکن خواهد شد.

 

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]