دیتاست چهره
آموزش هوش مصنوعی و انواع آنبینایی ماشیندیتاست

۱۰ دیتاست چهره برای آغاز پروژه‌های تشخیص چهره

  0
  زمان مطالعه: ۴ دقیقه
  تشخیص چهره یکی از حوزه‌های مهم تحقیق به شمار می‌آید و در سال‌های گذشته مورد توجه دولت‌ها و سازمان‌های بسیاری قرار گرفته است. تولیدکنندگان برجسته گوشی‌های هوشمند از قبیل اپل و سامسونگ این فناوری را در
  گوشی‌های هوشمند خود به کار برده‌اند تا بالاترین سطح امنیت را برای کاربران‌شان فراهم کنند. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که فناوری تشخیص چهره با رشد قابل توجهی همراه شود و سال جاری به ارزشی بالغ بر ۹.۶ میلیارد دلار برسد. در مقاله حاضر، ۱۰ دیتاست چهره معرفی می‌شود که علاقمندان می‌توانند از آنها برای آغاز پروژه‌های تشخیص چهره استفاده کنند.


  ۱. دیتاست Flickr-Faces-HQ یا FFHQ

  دیتاست Flickr-Faces-HQ یا FFHQ از چهره انسان‌ها تشکیل یافته و تنوعِ آن به لحاظ سن، قومیت و پس‌زمینه تصویری بیشتر از دیتاست CELEBA-HQ است. علاوه بر این، ابزارهای بیشتری از قبیل عینک، کلاه و غیره را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. تصاویر از Flickr به دست آمده و سپس به صورت خودکار همتراز و بریده شدند.
  اندازه: این دیتاست از ۷۰,۰۰۰ تصویر باکیفیت PNG با رزرولوشن ۱۰۲۴×۱۰۲۴ تشکیل یافته و تنوع کم‌نظیری به لحاظ سن، قومیت و پس‌زمینه تصویری دارد.
  پروژه‌ها: این دیتاست اساساً به عنوان ابزار محکی برای شبکه‌های تخاصمی زایشی Generative adversarial networks GAN ایجاد شد.
  سال انتشار: ۲۰۱۹
  از اینجا دانلود کنید.

   

  ۲. دیتابِیس Tufts-Face-DATABASE

  دیتابیس Tufts-Face-Database جامع‌ترین است که ۷ الگوی تصویر دارد: تصاویر مرئی، نزدیک به فروسرخ، گرمایی، نمایش رایانه‌ای، LYTRO، ویدئوی ضبط شده و تصاویر سه‌بعدی.
  اندازه: این دیتاست حاوی بیش از ۱۰۰۰۰ تصویر است. ۷۴ جنس مونث و ۳۸ جنس مذکر از بیش از ۱۵ کشور جهان با دامنه سنی ۴ تا ۷۰ سال در این دیتاست گنجانده شده‌اند.
  پروژه‌ها: این پایگاه داده‌ای با این هدف در دسترس محققانِ سرتاسر جهان قرار خواهد گرفت که الگوریتم‌های تشخیص چهره را در موارد تشخیص چهره سه‌بعدی، گرمایی، NIR و غیره محک بزنند.
  سال انتشار: ۲۰۱۹
  از اینجا دانلود کنید.

  ۳. تشخیص چهره واقعی و ساختگی

  این دیتاست حاوی تصاویر چهره باکیفیتی است که به صورت حرفه‌ای با فتوشاپ دستکاری شده‌اند. این تصاویر ترکیبی از چهره‌های مختلف هستند که به لحاظ چشم، بینی، دهان یا کل چهره تفکیک شده‌اند.
  اندازه: اندازه این دیتاست ۲۱۵ مگابایت است.
  پروژه‌ها: برای تفکیک تصاویر واقعی و ساختگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  سال انتشار: ۲۰۱۹
  از اینجا دانلود کنید.

  ۴. دیتاست مقایسه حالت چهره گوگل

  این دیتاستِ گوگل به نوعی دیتاست بزرگ‌مقیاس حالت چهره اطلاق می‌شود که از سه مورد تصویر چهره تشکیل یافته است. البته حاشیه‌نویسی‌هایی نیز در کنار این تصاویر قرار داده شده که نشان می‌ده کدام جفت چهره بیشترین شباهت را به لحاظ حالت چهره دارند.
  اندازه: اندازه این دیتاست ۲۰۰ مگابایت است. این دیتاست دربردارنده ۵۰۰ هزار تصویر سه‌تایی و ۱۵۶ هزار تصویر چهره است.
  پروژه‌ها: محققانی که روی موضوعاتی مانند تحلیل حالت چهره  facial expression analysis (از قبیل بازیابی تصویر  image retrieval بر اساس حالت چهره، خلاصه آلبوم تصویر با اساس حالت چهره، طبقه‌بندی احساسات،  emotion classification ترکیب حالت چهره  expression synthesis  و غیره) کار می‌کنند، از این دیتاست می‌توانند استفاده کنند.
  سال انتشار: ۲۰۱۸
  از اینجا دانلود کنید

  ۵. تصاویر چهره با نقاط کلیدی علامت‌گذاری شده

  این دیتاست برای پیش‌بینی موقعیت  نقاط کلیدی  Key points در تصاویر چهره استفاده می‌شود.
  اندازه: این دیتاست با اندازۀ MP 497، حاوی ۷۰۴۹ تصویر چهره و ۱۵ نقطه کلیدی علامت‌گذاری شده در تصاویر است.
  پروژه‌ها: این دیتاست می‌تواند به عنوان یک جزء اصلی در موارد مختلف به کار برده شود؛ از جمله کاربردها می‌توان به ردیابی چهره  Face tracking  در تصاویر و ویدئوها، تجزیه و تحلیل حالت‌های چهره، شناسایی نشانه‌های ناهنجار چهره  dysmorphic facial signs detection در تشخیص پزشکی و بیومتریک یا بازشناسی چهرهfacial recognition اشاره کرد.
  سال انتشار: ۲۰۱۸
  از اینجا دانلود کنید

  ۶. دیتاست چهره‌های برچسب زده شده در Wild Home

  این دیتاست به پایگاه داده‌ای از تصاویر چهره گفته می‌شود که برای مطالعۀ مسئله «تشخیص چهره بدون قید و محدودیت» طراحی شده است. دیتا‌‌‌‌‌‌‌‌ست LFW ابزاری عمومی برای تایید چهره  face verification است که با عنوان «مطابق‌سازی جفت»  Pair Matching هم شناخته می‌شود.
  اندازه: این دیتاست ۱۷۳ مگابایت است که از ۱۳.۰۰۰ تصویر چهره تشکیل یافته است. این تصاویر از وب جمع‌آوری شده‌اند.
  پروژه‌ها: امکان استفاده از این دیتا‌‌‌‌‌‌‌‌‌ست در زمینه تایید چهره و سایر اَشکال تشخیص چهره وجود دارد.
  سال انتشار: ۲۰۱۸
  از اینجا دانلود کنید.

  ۷. دیتاست چهره بزرگ‌مقیاس UTKFace

  UTKFace یک دیتاست چهره بزرگ‌مقیاس با دامنه سنی طویل است که صفر تا ۱۱۶ سالگی را دربرمی‌گیرد. تصاویرِ این دیتاست موارد گوناگونی از قبیل حالت چهره، حالت ایستادن، روشنایی، انسداد، رزولوشن و غیره را پوشش می‌دهند.
  اندازه: این دیتاست متشکل از بیش از ۲۰ هزار تصویر با مشخصات سن، جنسیت و نژاد است.
  پروژه‌ها: می‌توان از این دیتا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ست در امور گوناگونی نظیرِ تشخیص چهره، تخمین سن، پیشرفت سن، کاهش سن و مکان‌یابی نقاط کلیدی Landmark localization استفاده کرد.
  سال انتشار: ۲۰۱۷
  از اینجا دانلود کنید.

  ۸. دیتاست چهره یوتویوب با نقاط کلیدی چهره

  این دیتاست نسخه پردازش یافتۀ «دیتاست چهره یوتیوب» است که اساساً حاوی ویدئوهای کوتاه از شخصیت‌های شناخته شده است. این ویدئوها از سرویس یوتیوب دانلود شده‌اند. ویدئوهای مختلی از هر سلبریتی یا شخصیت معروف موجود است.
  اندازه: اندازه این دیتاست ۱۰ گیگابایت بوده و شامل ۱۲۹۳ ویدئو است.
  پروژه‌ها: این دیتاست برای تشخیص چهره در ویدئوها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  سال انتشار: ۲۰۱۷
  از اینجا دانلود کنید.

  ۹. Large-scale CelebFaces Attributes یا به اختصار CelebA

  این دیتاست بیش از ۲۰۰.۰۰۰ تصویر سلبریتی یا شخصیت‌های معروف را در خود جای داده است. هر کدام از تصاویر هم ۴۰ مورد از مشخصات این افراد را دربردارد. تصاویر موجود در این دیتاست، درهم‌ریختگی‌های پس‌زمینه و تنوع ژستی را نیز پوشش می‌دهند.
  اندازه: این دیتاست ۲۰۰.۰۰۰ است که شامل ۱۰.۱۷۷ شماره شناسایی، ۲۰۲.۵۹۹ تصویر چهره و ۵ موقعیت است.
  پروژه‌ها: این دیتاست به عنوان مجموعه آموزشی و آزمایشی در امور بینایی رایانه زیر استفاده می‌شود: شناسایی ویژگی‌های چهره، تشخیص چهره، ویرایش چهره و ترکیب چهره.
  سال انتشار: ۲۰۱۵
  از اینجا دانلود کنید.

  ۱۰.  Yale

  این دیتابیس حاوی ۱۶۵ تصویر مقیاس خاکستری از ۱۵ فرد در فرمت GIF است. ۱۱ عکس برای هر موضوع وجود دارد که حالات مختلف چهره (خواب‌آلود، شاداب، با عینک، بدون عینک و غیره) را نیز دربرمی‌گیرد.
  اندازه: اندازۀ این دیتاست ۶.۴ مگابایت است و ۵۷۶۰ تصویر از ۱۰ موضوع دارد.
  پروژه‌ها: این دیتاست در تشخیص چهره، مقایسه چهره و غیره کاربرد دارد.
  سال انتشار: ۲۰۰۱
  از اینجا دانلود کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۵]

  هوش مصنوعی، زمینه‌ساز تحولات عظیم در جهان آینده/هدفگذاری تربیت ۶ هزار نیروی انسانی متخصص

  مقاله قبلی

  بزرگ‌ترین سامانه هوشمند دسته‌بندی مبادلات پستی کشور به بهره‌برداری رسید

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.