جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 ۲۱ شغل جدید هوش مصنوعی که در آینده ظهور خواهد کرد

۲۱ شغل جدید هوش مصنوعی که در آینده ظهور خواهد کرد

اگرچه هوش مصنوعی هزاران فرصت شغلی را از بین می‌‌برد، اما در مقابل، بی‌شمار شغل جدید هوش مصنوعی نیز به وجود خواهد آمد. در این مقاله فرصت‌های جدیدی که در آینده به واسطه روبات‌ها ظهور می‌‌یابند، بررسی می‌‌شود.

طبق تحلیل دانشگاه آکسفورد، در ۲۵ سال آینده نزدیک به نیمی از مشاغل به دست روبات‌‌ها تصاحب می‌‌شود. بنابراین، تعجبی ندارد که رسانه‌‌ها و کتاب‌‌ها پر از نوشته‌‌ها و مقالاتی درباره این‌ تحول باشند و بنویسند که چگونه کارگران خود را با این شرایط جدید تنظیم خواهند کرد و واقعا بهترین راه برای آماده‌سازی نسل بعدی برای این آینده پر از هوش مصنوعی چیست.

اما همه مردم از این تغییر بنیادی که احتمالا در بازار کار قرار است اتفاق بیفتد، آگاه نیستند. از این گذشته، این اتفاق قبلاً نیز افتاده بود. مثل زمانی که مکانیزاسیون جای اکثریت قریب به اتفاق کشاورزان را گرفت، ولی در نهایت همه چیز به خیر و خوشی به نتیجه ایده‌آل رسید. علاوه بر این، بسیاری از مشاغل امروزی طاقت‌فرسا و تکراری‌اند، به طوری که ازدست‌دادن آن‌ها فقط ممکن است یک مزیت باشد.

 فرصت‌‌‌های کاری هوش مصنوعی در ۱۰ سال آینده

گرچه تخریب خلاقانه پدیده‌ها همیشه با زندگی انسانها همراه بوده، اما اختراع مجدد و خلق دستاوردهای نوین نیز به همان اندازه با بشر عجین بوده است. مطمئناً، ربات‌‌ها مشاغل را از بین می‌‌برند، اما آن‌‌ها مشاغل جدیدی را نیز ایجاد می‌‌کنند.

حالا این برنامه‌‌‌های جدید دقیقاً چه شکلی خواهند بود؟ این گزارش، جزئیات فرصت‌‌‌های کاری برای ۲۱ شغل آینده را که ممکن است در ۱۰ سال آینده ظاهر شود، از نظر می‌‌گذراند.

۱. کارآگاه داده

از دیدن سریال‌‌‌های پلیسی و کارآگاهی مثل CSI لذت می‌‌برید؟ هاوایی Five-O یا شرلوک هلمز چطور؟ گشتن به دنبال سرنخ، به‌ دام‌ انداختن مظنونان و حل معماهای پلیسی و دنبال‌کردن داستان‌‌‌های جنایی را دوست دارید؟ پس برای شما شغل مناسبی وجود دارد! آگهی جذب نیرویی را تصور کنید که می‌‌گوید: «ما به دنبال استخدام افراد خلاق و با استعدادی هستیم که بتوانند به ما کمک کنند اسرار موجود در داده‌‌‌های بزرگ خود را بررسی کنیم. ما به دنبال جذب کارآگاهان داده‌ایم تا‌ از داده‌‌ها بازجویی و تفتیش کنند و ببینند داده‌‌‌های ما به ما چه می‌‌گویند و حاوی چه رازهایی‌اند؟»

این موقعیت شغلی برای کسی که دارای تجربه اجرای قوانین است و مهارت‌‌‌های پایه مربوط به داده‌ را می‌شناسد، یا حتی یک فارغ‌التحصیل کنجکاو و باسواد که به دنبال ورود به شغل‌های جدید هوش مصنوعی است، می‌‌تواند مناسب باشد. چنین مشاغل به زودی و در چند سال آینده، به طرز باورنکردنی متولد خواهند شد.

۲. تسهیل‌کننده فناوری اطلاعات همراه

این شغل اساساً کمک دستیار فناوری اطلاعات در آینده است، کاری که انجام می‌‌دهد، این است که ابزارهایی را سرپرستی می‌‌کند که برای تعیین مهارت و استفاده کارمندان مفید است. تا کسانی که از آن‌ها پشتیبانی می‌‌کنند، بیشترین بهره را از فناوری ببرند و به‌راحتی بتوانند از سیستم‌‌ها عیب‌یابی کنند، بنابراین با بودن این شغل، همه ابزارها به بهترین نحو در کنار هم عمل کنند.

[irp posts=”۷۱۶۲″ name=” مصاحبه شغلی هوش مصنوعی را با این ۱۱ سوال مهم پشت سر گذارید”]

۳. افسر تأمین اخلاق

دنیایی که از فناوری اشباع شده باشد، بسیاری از کارهای سخت را از بین می‌‌برد، اما مشکلات اخلاقی را از بین نخواهد برد. در حقیقت، ممکن است تعداد بیشتری از این مشاغل ایجاد شوند. یک افسر تأمین اخلاق نوعی کلانتر است. او اطمینان حاصل می‌‌کند که اولویت‌‌ها و تعهدات اخلاقی یک شرکت بزرگ واقعاً انجام می‌‌شود.

۴. مدیر توسعه کسب‌وکار هوش مصنوعی

هنوز یک چیز وجود دارد که هوش مصنوعی در آینده قابل پیش‌بینی قادر به انجام آن نیست و آن فروش خود هوش مصنوعی است. فروش هوش مصنوعی چه به صورت محاسبه خام یا بسته‌بندی‌شده در یک سرویس تجاری، نیاز به نیروی انسانی و تلاش دارد و می‌تواند یک کسب و کار هوش مصنوعی باشد.

۵. استاد رایانش مرزی یا همان محاسبات لبه‌ای

تحولات رایانشی با سرعت سرسام‌آوری که دارند، کسب‎وکار‌‌‌های بزرگ را نیازمند شخصی کرده‎اند که به آن‎ها کمک کند از این جریان عقب نمانند و با سرعت لازم به کار خود ادامه دهند. در این فرصت شغلی که در آینده احتمال ظهور آن وجود دارد، یک شرکتی که مثلا در لیست Fortune 500 است، به دنبال کسی است که بتواند به طور کامل زیرساخت داده‌‌‌های شرکت را بازآفرینی کند و مراکز داده را برای کمک به رایانش مرزی یا همان محاسبات لبه‌ای طرح‌ریزی کند.

اگر این توضیحات و این فرصت شغلی برای شما هم گیج‌کننده است، اینجا توضیحات جامع‌تری آورده شده است: «رایانش مرزی یا محاسبات لبه‌ای از طریق غیرمتمرکزکردن دستگاه‌‌‌های سخت‌افزاری متصل، پتانسیل دستگاه‌‌‌های سخت‌افزاری را برای تبدیل‌شدن به مرکز داده، آزاد می‌کند.

۶. قدم زن / سخنران

اگر ذهن‌تان با فناوری‌‌ها سطح بالا آشنایی چندانی ندارد و از شنیدن این تغییرات عجیب و توضیحات درباره محاسبات لبه‌ای و کاهش داده‌‌ها دچار سرگیجه شده‌اید، اصلا نترسید. در آینده برنامه‌‌‌های جدیدی برای افرادی که با فناوری‌‌‌های نوین چندان آشنایی ندارند یا علاقه‌مند به آن‌‌ها نیستند، در میان جوامع ظهور خواهد کرد. شغلی که در این زمینه به وجود می‌‌آید، سخنران است. در واقع، تمام آنچه برای این فرصت شغلی نیاز دارید، توانایی راه رفتن، صحبت‌کردن و همدلی است.

در این دوره غنی از انواع فناوری، هوش مصنوعی و اتوماسیون مشاغل بیشتری را انجام می‌‌دهند و افراد بیشتر عمر می‌‌کنند. در نتیجه، افراد بیکار یا افراد کم درآمد نیاز مبرمی برای یافتن انواع جدید کار احساس خواهند کرد. همچنین طبیعتا در فضای پیشرفته از فناوری که روبات‌‌ها بیشتر وظایف نیروهای انسانی را انجام می‌‌دهند، نیاز سالخوردگان برای داشتن همنشین نیز بیش از پیش احساس خواهد شد. این شغل جدید هوش مصنوعی ویژه شرکت‌هایی است که افراد مسن را به یک دوست یا هم‌صحبت‌ به‌راحتی پیوند می‌‌دهد تا فرد مسن در خانه خود دوستی داشته باشد که با او به گفتگو بنشیند. برای مشتریانی که بیشتر با تلفن همراه سروکار دارند نیز شخصی را ارتباط می‌‌دهند که با آن‌‌ها راه برود و صحبت کند. درباره این‌که آیا این دستیارهای بهداشت روان در آینده دستمزد بیشتری نسبت به مراقبان سالمند دریافت می‌‌کنند، فعلا نمی‌توان نظر داد.

۷. مشاور تناسب اندام

یکی دیگر از مشاغلی که در آینده نیاز چندانی به هوش و زکاوت و ذهن پیشرفته در فناوری ندارد، مشاور تناسب اندام است. این‌طور که به نظر می‌‌رسد، در آینده بسیاری از ما همچنان چاق خواهیم بود و برای کاهش وزن تلاش خواهیم کرد، اما مثل الان دیگر در این تلاش‌‌ها برای کاهش وزن تنها نخواهیم ماند. در آینده، ما همه موارد مرتبط با کاهش وزن و تلاش در این زمینه را با فناوری‌‌‌های پوشیدنی پیگیری خواهیم کرد و سپس «مشاوران تناسب اندام» را برای تجزیه و تحلیل داده‌‌ها و تشویق خودمان استخدام خواهیم کرد.

۸. کمک تکنسین هوش مصنوعی برای مراقبت‌‌‌های بهداشتی

به نظر می‌‌رسد این شغل اساساً همان به‌روزشده شغل پرستاری باشد، اما فناوری‌‌‌های پیشرفته، فضایی را برای ارائه خدمات پرستاری از راه دور فراهم خواهد کرد. با استفاده از ابزار پزشکی از راه دور و تجهیزات آزمایش در خانه، به همان مهارت‌‌‌های مراقبت‌‌‌های بهداشتی و همچنین مهارت فنی نیاز خواهید داشت. با کمک دستیار هوش مصنوعی، پرستاران همچنین قادر به تشخیص و معالجه بیماری‌‌‌های بیشتر خواهند بود و پزشکان را به حمایت از این تکنسین‌‌ها و رسیدگی به موارد پیچیده‌تر تشویق می‌‌کنند.

[irp posts=”۱۸۶۸۶″ name=” وبینار آینده مشاغل و مشاغل آینده حوزه سلامت متاثر از هوش مصنوعی”]

۹. تحلیلگر شهر سایبری

شهرهای هوشمند در حال حاضر در تورنتو و آریزونا در حال ساخت‌اند. هنگامی که این شهر‌‌ها فعال و فعال‌تر شوند، تحلیلگران شهرهای سایبری که شغل جدید هوش مصنوعی است، مورد نیاز خواهد بود. این تحلیلگران، فناوری اصلی زیرساخت‌‌های شهرهای سایبری را در وضعیت بهینه خود حفظ خواهند کرد؛ دقیقاً مثل خطوط تلفن که در زیرساخت‌‌‌های امروزی ماهیت خود را حفظ کرده‌اند. آگهی که برای این فرصت شغلی در نظر گرفته می‌‌شود، چیزی شبیه این خواهد بود: «تحلیلگران شهر سایبری با اطمینان از عملکرد همه تجهیزات فنی و سیستم‌‌‌های انتقال، بدون این‌که فرایندی به خطر بیفتد، جریان مداوم داده‌‌‌های سالم از جمله اطلاعات زیستی، داده‌‌‌های شهروندان و داده‌‌‌های دارایی را در اطراف شهرها تضمین خواهند کرد.

۱۰. مدیر پورتفوی ژنومی

فناوری‌‌‌های ویرایش ژن اساسا از پیشرفت‌هایی که در آینده رخ خواهد داد، رونق می‌‌گیرند و شرکت‌‌‌های نوپا از این فناوری‌‌ها استفاده می‌‌کنند تا داروهای جدید و امیدوارکننده برای بیماران را با سرعتی باورنکردنی به بازار عرضه کنند. مدیر پورتفوی ژنومی، درحقیقت مدیری است که چنین شرکتی را هدایت می‌‌کند، تصمیم می‌‌گیرد که چه محصولاتی باید تولید شود و اطمینان حاصل می‌‌کند که این محصولات، حرکت شرکت را رو به جلو نگه می‌‌دارد.

۱۱. مدیر تیم انسان و ماشین

هنگامی که روبات‌‌ها و انسان‌‌ها در یک تیم با هم کار می‌‌کنند، نیاز به شخصی وجود دارد که این همکاری را مدیریت و سرپرستی کند. این‌جاست که با مدیر تیم انسان و ماشین آشنا می‌‌شوید. آگهی که برای این فرصت شغلی در نظر گرفته می‌شود، روی این نکته تاکید دارد که «همکاری انسان و ماشین در واقع یک نیروی کار جدید است.» این بدان معناست که شرکت‌‌ها در جستجوی افرادی خواهند بود که بتواند نقاط قوت روبات‌‌ها یا نرم‌افزار‌‌‌های هوش مصنوعی را از جنبه دقت، استقامت، محاسبه، سرعت و غیره با نقاط قوت انسان که بهره‌مند از قوه شناخت، قضاوت، همدلی، تطبیق‌پذیری و غیره است، ترکیب کند. در نتیجه، در یک محیط مشترک برای اهداف مشترک تجاری از هر دو نیرو به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

وظیفه اصلی این نقش ایجاد یک سیستم تعاملی است که از طریق آن، انسان‌‌ها و ماشین‌‌ها به‌طور متقابل توانایی‌ها، اهداف و مقاصد خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. در کنار این فرایندها، یک سیستم برنامه‌ریزی نیز وجود دارد که برای همکاری انسان و ماشین وظایف کاری طراحی می‌‌کند.

۱۲. مربی سلامتی مالی

اگر تا امروز پیگیری امور مالی خود را به سختی انجام می‌‌دادید، تصور کنید که چقدر مشکل‌تر خواهد بود اگر پول نقد منسوخ شود و قوانین بیت‌کوین و وام‌‌‌های خودکار و پرداخت‌‌‌های خرد امری عادی شود. حقیقت ناگفته این است که در آینده جریان پول به وفور و در همه جا وجود خواهد داشت. در آینده در مواجهه با معاملات فزاینده مالی دیجیتال ، برای بسیاری از مشتریان بانکی، درک کامل ساختار کارمزد و رویکردهای بهینه مدیریت مالی بسیار وقت‌گیر است. راه‌حل این مشکل در آینده، مربیان سلامتی مالی خواهند بود.

۱۳. خیاط دیجیتال

در آینده صنایع‌دستی سنتی هرگز از بین نخواهند رفت، اما بیشتر آن‌‌ها به‌روزرسانی دیجیتالی می‌‌شوند. یک سایت تجارت الکترونیکی را تصور کنید که به دنبال خیاطان، دوزندگان و طراحان با استعدادی است که دوستدار مد و طرح‌‌‌های نوین‌اند. چنین سایتی برای کار با مشتریانی که در خانه‌‌‌های خود مستقرند، مناسب است. آن‌‌ها برای تکمیل و تهیه کالاهای سفارش‌داده‌شده از طریق سایت می‌‌توانند تجارت الکترونیکی خود را به‌راحتی انجام دهند.

این خیاط‌‌ها برای اندازه‌گیری سایز مشتریان از اتاقک‌‌‌های برش استفاده می‌‌کنند، سپس لباس موردنظر بر اساس اندازه‌‌‌های گرفته‌شده، تولید می‌‌شود و سرانجام خیاطان برای دوخت نهایی وارد عمل می‌‌شود. در پایان، خیاط دیجیتال برای نمایش لباس دوخته‌شده، به خانه‌‌‌های مشتریان برمی‌گردند.

۱۴. مدیر ارشد اعتماد

روزهای استفاده از حساب‌‌‌های بانکی سوئیس اکنون دیگر سپری شده است و به جای آن تعاملات مالی، ارزهای مجهز به بلاکچین جایگزین خواهند شد. سازمان‌‌ها بیش از هر زمان دیگر، باید در هنگام برخورد با ارزهای توسعه‌یافته صریحاً یکپارچگی مالی خود را برای مشتریان خود ثابت کنند تا از مشکلات بعدی جلوگیری کنند.

شرکت‌‌ها به افرادی نیاز دارند که زیرکی مالی و نظارتی لازم جهت معامله در ارزهای رمزنگاری‌شده و سنتی را داشته باشند. این افراد باید با تخصص روابط عمومی برای حفظ تصویر مثبت که نشان از سلامت مالی و عمومی سازمان دارد، از مجموعه خود حمایت کنند.

[irp posts=”۶۳۳۹″ name=” راهنمای قدم به قدم برای شغل هوش مصنوعی”]

۱۵. تحلیلگر یادگیری ماشین کوانتومی

فناورمحورترین شغل جدید هوش مصنوعی که در آینده به نظر می‌رسد به ظهور برسد، تحلیلگر یادگیری ماشین کوانتومی است. این شغل فقط برای متقاضیانی مناسب است که مهارت‌‌‌های بسیار زیادی دارند. این آگهی شغلی توضیح می‌‌دهد: «افراد در این نقش با ادغام رشته‌‌‌های پردازش اطلاعات کوانتومی با یادگیری ماشین، تحقیق می‌‌کنند و راه‌حل‌‌‌های نسل بعدی را توسعه می‌‌دهند.»

۱۶. راهنمای فروشگاه مجازی

این شغل نیاز به سطح پایین‌تری از آشنایی با فناوری‌‌‌های نوین و تکنولوژی دارد. اساساً دستیار فروشگاه آینده، یک راهنمای فروشگاه مجازی است که با مشتریان درباره نیازهای آن‌ها در یک فضای واقعیت مجازی صحبت می‌‌کند. این راهنما درباره محصولات به مشتریان مشاوره می‌‌دهد و سپس یک ربات را برای ارائه هر آنچه که مشتری نیاز دارد، ارسال می‌‌کند. در آگهی استخدام این فرصت شغلی تنها یک مدرک دیپلم دبیرستان لازم است آن هم از این جهت که مهارت‌‌‌های لازم برای کار از خانه و به صورت آنلاین را داشته باشد.

۱۷. کارگزار اطلاعات شخصی

این فرصت شغلی، نوعی رگولاتوری نظارتی است و برای جامعه‌ای طراحی شده که در آن مردم واقعاً اطلاعات منحصر به خود را دارند و می‌‌توانند آن را برای سودرسانی، به شرکت‌‌‌های علاقه‌مند به آن اطلاعات بفروشند. آگهی که برای این فرصت شغلی در نظر گرفته می‌‌شود، توضیح می‌‌دهد: «شما به عنوان یک کارگزار داده‌‌‌های شخصی، اطمینان حاصل خواهید کرد که مصرف‌کنندگان (مشتریان) سود خودشان را دریافت می‌‌کنند.»

۱۸. متصدی حافظه شخصی

شغل متصدی حافظه شخصی ممکن است عجیب و غریب و در عین‌حال مورد نیاز به نظر برسد. شرح این شغل جدید هوش مصنوعی برای جذب نیرو، به این صورت خواهد بود: «سازمان ما به دنبال یک متصدی حافظه شخصی است، تا با ایجاد و ارائه محیط‌‌‌های مجازی یکپارچه برای مشتریان ما که اغلب مسن‌اند، یک راه‌حل خوب و زنده برای بازیابی حافظه شخصی‌شان ارائه دهد. این نقش نیاز به مشاوره با طیف وسیعی از ذینفعان مشتری، رسانه‌‌ها و منابع تاریخی دارد، تا تجربیات موفق گذشته را برای فردی که در آستانه فراموشی حافظه خود است، بازسازی کند و استرس و اضطراب ناشی از کم‌رنگ‌شدن حافظه به‌سادگی کاهش یابد.

۱۹. سازنده سفر با واقعیت افزوده

سازندگان سفر واقعیت افزوده که به ترکیبی از شعله‌‌‌های هنری و دانش فنی نیاز دارند، به طراحی، نوشتن، ایجاد، کالیبراسیون، گیمیفیکیشن، ساخت و مهم‌تر از همه، به شخصی‌سازی نسل بعدی داستان‌های جذاب و ذهنی کمک می‌‌کنند. بدیهی است که مدرک تحصیلی از یک مدرسه فیلم‌سازی یک امتیاز مثبت برای این مسیر شغلی در آینده است.

[irp posts=”۳۸۴۴″ name=” شبکه عصبی Siamese و یادگیری One-shot: بیشترین کار با کمترین دیتا”]

۲۰. کنترل‌کننده بزرگراه

ظهور این شغل جدید هوش مصنوعی البته چند سال طول خواهد کشید، اما طی یک دهه شهرها به دنبال کنترل‌کننده‌‌‌های بزرگراه خواهند بود تا به برقراری نظم در جاده‌‌ها و نیز مسیرهای هوایی داخل شهری بپردازد. این شغل در واقع وظیفه نظارت، اعمال قانون، برنامه‌ریزی و تنظیم فضای هوا و جاده را بر عهده دارد. کنترل‌کننده بزرگراه‌‌ها همچنین با رصد و اشرافی که بر برنامه‌نویسی سیستم‌عامل‌‌‌های خودکار هوش مصنوعی دارد، برای مدیریت فضای اتومبیل‌‌‌های خودران و هواپیماهای بدون سرنشین به ایفای نقش می‌‌پردازد. همان‌طور که انتظار می‌‌رود، این نقش مانند شغل کنترل ترافیک هوایی تقویت‌شده، استرس و فشار زیادی در خود دارد.

۲۱. افسر تنوع ژنتیکی

در آینده، افرادی که مسئولیت استخدام عادلانه نیروها را به عهده دارند، فقط جنسیت، نژاد و گرایش جنسی افراد یک سازمان را در نظر نمی‌گیرند، بلکه به تنوع ژنتیکی نیز نگاه می‌‌کنند تا نسبت کارکنان در حد استانداردها حفظ شود و نیروی کار شاغل در سازمان به دلایلی همچون بارداری، یا سالخوردگی دچار تداخل و عدم تناسب ژنتیکی نشود. افسر تنوع ژنتیکی سازمان ها، از انواع شغل جدید هوش مصنوعی است که در آینده ظهور خواهد کرد.

 

 

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها