6G
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعیبینایی ماشینکاربردهای هوش مصنوعیهوش مصنوعی در جهان

۶G ؛ فناوری که با قدرت مغز انسان برابری کرده و به اتومبیل‌ها در دیدن اطراف خود کمک می‌کند

0
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

متخصصان ضمن اشاره به قابلیت‌های شگفت‌ انگیز نسل بعدی اینترنت موبایل، پیش‌بینی کردند فناوری ۶G تا سال ۲۰۳۶ به سطحی از پیشرفت دست پیدا می‌کند که می‌تواند با قدرت مغز انسان برابری کند.

به گفته متخصصان فناوری ۶G تا سال ۲۰۳۶ به سطحی از پیشرفت دست پیدا می‌کند که می‌تواند با قدرت مغز انسان برابری کند. طبق پیش‌بینی این متخصصان اَبَرکامپیوترهای AI با تکیه بر فناوری‌هایی که در آینده پا به عرصه ظهور خواهند گذاشت، می‌توانند هر چیزی، از پهپادها گرفته تا خودروهای خودران را کنترل کنند.

بر اساس مطالعات صورت گرفته، تلفن‌های هوشمند به کمک فناوری ۶G می‌توانند ادارات را به صورت لحظه به لحظه تحت نظر داشته باشند و  وسایل نقلیه نیز با اتکا بر این فناوری می‌توانند سویِ دیگر دیوارها و اطراف خود را ببینند.

در هفته‌ای که گذشت از ساخت ریزتراشه‌ای خبر دادیم که مجهز به فناوری ۶G است و می‌تواند در کسری از ثانیه صدها فیلم را از نتفلیکس دانلود کند. این تراشه هم‌اکنون آماده تولید انبوه است.

بسیاری امیدوارند اینترنت ۵G زندگی انسان‌ها را متحول کند و تمامی دستگاه‌های الکتریکی بتوانند به واسطه آن به صورت مجازی به اینترنت متصل شوند. با این حال، به عقیده پیشگامان حوزه فناوری، ۶G نسبت به ۵G قابلیت‌های شگفت‌انگیزتری خواهد داشت؛ برای مثال، طبق پیش‌بین آن‌ها، چناچنه تلفن‌های هوشمند به ۶G مجهز شوند،عملکردشان ۱۰.۰۰۰ برابر سریع‌تر خواهند شد.

6G

تلفن‌های هوشمند به کمک فناوری ۶G می‌توانند ادارات را به صورت لحظه به لحظه تحت نظر داشته باشند و علاوه بر این وسایل نقلیه نیز با اتکا بر این فناوری می‌توانند سویِ دیگر دیوارها و اطراف خود را ببینند. طبق گمانه‌زنی‌های دانشمندان تا ساخت دستگاه‌هایی که بتوانند از اینترنت بی‌سیم نسل بعدی استفاده کنند، یک دهه فاصله داریم.

آن‌ها می‌گویند: « با توجه به تعداد رو به افزایش برنامه‌هایی از قبیل واقعیت مجازی/افزوده، وسایل نقلیه خودمختار، اینترنت اشیاء، بک‌هال بی‌سیم (به جای نصب مشقت‌بار کابل‌های فیبر نوری) و برنامه‌های جدیدتری که ایده ساخت‌شان هنوز به فکر کسی خطور نکرده است، به نرخ داده بیشتر و تأخیر کمتری، نسبت به آنچه فناوری ۵G برای عرضه دارد، نیاز داریم.»

6G

با این حال، به عقیده پیشگامان حوزه فناوری، ۶G نسبت به ۵G قابلیت‌های شگفت‌انگیزتری خواهد داشت؛ برای مثال، طبق پیش‌بین آن‌ها، چناچنه تلفن‌های هوشمند به ۶G مجهز شوند، ۱۰.۰۰۰ برابر سریع‌تر خواهند شد.

روش ساده ساخت سیستم توصیه گر

«احتمالاً رویای پیاده‌سازی شبکه‌های ۶G و برنامه‌‎های بی‌سیم در دهه آینده محقق می‌شود و پهنای باند آن‌ها بین ۱۰۰ گیگاهرتز تا ۱ تراز هرتز خواهد بود و طبیعتاً در چنین شرایطی نرخ انتقال داده‌ها افزایش می‌یابد.»

متخصصان متعقدند فناوری ۶G  ظرفیت و توان بالایی در «سنجش، تصویربرداری، طیف‌سنجی فوق‌العاده دقیق و غیره» دارد. آن‌ها معتقدند این فناوری به ایمن‌تر شدن ارتباطات نظامی نیز کمک می‌کند؛ برای مثال می‌توان ربات‌ها و پهپادهای جدیدی طراحی کرد که به واسطه این فناوری می‌توانند به اَبَرکامپیوترهای AI متصل شوند و به صورت لحظه‌ای و به کمک GPSهای پیشرفته عملیات ردیابی را انجام دهند.

طبق محاسبات دانشمندان، در صورت استفاده از این فناوری توان محاسباتی گوشی‌های هوشمند با مغز انسان برابری خواهد کرد. آن‌ها ضمن تأکید بر نقش و اهمیت قانون مور (Moore) در افزایش توان محاسباتی می‌گویند « احتمالاً تا سال ۲۰۳۶  با ۱۰۰۰ دلار (قیمت یک گوشی هوشمند)  می‌توانیم کامپیوتری خریداری کنیم که توان محاسباتی‌اش با مغز انسان برابری می‌کند.»

این مشاهدات ریشه در مطالعاتی دارند که ادعا می‌کنند توان محاسباتی از سال ۱۹۶۵طی زمان افزایش یافته است. تحلیل‌های پیش‌رو نشان می‌دهند که احتمالاً فرکانس‌های تراهرتز جزء اولین طیف‌های بی‌سیمی خواهند بود که می‌توانند محاسبات لحظه‌ای مورد نیاز برای تجهیز ماشین‌ها به قوه اداراک انسان‌ها از راه دور  و به صورت بی‌سیم را فراهم کنند. برای درک این موضوع بهتر است یک مقایسه انجام دهیم: در حال حاضر، کامپیوترهای ۱۰۰۰ دلاری می‌توانند در هر ثانیه یک تریلیون، به عبارتی ۱۰.۰۰۰ برابر کُندتر از کغز انسان، محاسبه انجام دهند.

6G

در حال حاضر، توان محاسباتی کامپیوترهای ۱۰۰۰ دلاری مجهز به فناوری USD برابر با یک تریلیون محاسبه بر ثانیه است؛ یعنی سرعت آن تقریباً ۱۰.۰۰۰ برابر کُندتر از مغز انسان است.

نویسندگان در این مقاله‌ که به ترسیم آینده اینترنت موبایل اختصاص داده‌اند، حسگرهای «نوری» فناوری ۶G را نسبت به سیگنال‌های اینترنت موبایل پیشین « خیلی بهتر» دانسته‌اند. در این مقاله گفته شده است که: « در آینده به کمک اسکن نوری می‌توانیم تصاویری از فضاهای فیزیکی ایجاد کنیم، به عبارت دیگر تولید این تصاویر از طریق نظارت سیستماتیک بر سیگنال‌هایی که در آرایه‌ای از زوایای مختلف دریافت کرده‌ایم امکان‌پذیر می‌شود.» «علاوه بر این ممکن است بتوانیم ویژگی‌های یک اتاق، اداره یا یک محیط پیچیده را در کسری از ثانیه اندازه گیری کنیم.»

فرایادگیری با هوش مصنوعی عمومی

«دستگاه‌های بی‌سیم با اتکا بر این قابلیت می‌توانند عملِ سنجش یک فضای واقعی را از راه دور انجام دهند و از هر محیطی که لازم است نقشه‌ و تصویر جمع‌آوری کنند. در نهایت نقشه‌های دو بعدی و سه بعدی از جهان در اختیار خواهیم داشت که به وسیله دستگاه‌هایی که در آینده توسعه داده می‌شوند بر روی فضای ابری بارگذاری و به اشتراک گذاشته می‌شوند.» علاوه بر آنچه گفته شد این فناوری می‌تواند « بر مبنای اسکن طیفی فرکانس، وجود مواد، گازها و آیتم‌های به خصوصی» را تشخیص دهد. این فناوری «ممکن است بتواند وجود مواد شیمیایی یا مواد آلرژی‌زا در غذا، نوشیدنی و هوا و یا سایر نواقص دنیای پیرامون ما را از طریق طیف‌سنجی تشخیص دهد؛ قابلیت طیف‌سنجی در تلفن‌های هوشمند ۶G میسر خواهد شد.»

نویسندگان این مقاله می‌گویند سیستم‌های تشخیص نورِ اتومبیل‌های خودران «در هوای مه‌آلود، بارانی و ابری» کارایی ندارند. «با این حال، رادار mmWave و تراهرتز (۶G) می‌توانند در هوای نامساعد به پرواز و رانندگی ایمن کمک کنند و علاوه بر این در تأمین امنیت ملی و نظامی نیز کاربرد دارند.

سیستم‌های رادار دو فرکانسی امکان رانندگی و پرواز در هوای مه‌آلود و بارانی سنگین را مسیر می‌کنند. امواج تراهرتز می‌توانند قوه بینایی انسان و ماشین را ارتقا دهند تا آن‌ها بتوانند اطراف خود و هم‌چنین اشیایی که در نقطه کور قرار دارند را ببینند. از این روی انتظار می‌رود این نوع امواج به ارتقای عملیات نجات، نظارت، پیمایش خودکار و مکان‌یابی کمک کنند.

سطح یک ساختمان (برای مثال دیوار، کف ساختمان، در و غیره) نقش یک آینه را ایفا می‌کند ( به زبان ساده، انرژی تراهرتز را به خوبی منعکس می‌کنند) و این امکان را برای تصویربرداری تراهرتز فراهم می‌کنند تا محیط اطراف، آن سوی دیوارها را ببینند.»

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید.

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

شاهکار شرکت تحقیقاتی ایلان ماسک: هوش مصنوعی در بازاریابی

مقاله قبلی

وبینار رایگان مقدمه‌ای بر برنامه نویسی API

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.