DALL.E
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعیبینایی ماشینپردازش زبان طبیعی

DALL.E ؛ جدیدترین شبکه عصبی OpenAI که متون توصیفی را به عکس تبدیل می‌کند

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

OpenAI از جدیدترین محصول خود موسوم به DALL.E که یک شبکه عصبی تصویرساز است رونمایی کرد. DALL.E نسخه‌ای از GPT-3 با ۱۲ میلیارد پارامتر است که متون توصیفی را به عکس تبدیل می‌کند.  DALL.E می‌تواند برای جملاتی که از ساختار ترکیبی زبان پیروی می‌کنند، عکس‌های قابل قبولی تولید کند.

تصاویری که DALL.E  تولید می‌کند انواع متفاوتی را شامل می‌شود، ازجمله نقاشی، اشیاء و حتی تصاویر واقعی دستکاری شده. در ادامه می‌توانید تعدادی از این تصاویر که از سوی OpenAI منتشر شده است را مشاهده کنید. می‌توانید در این تصاویر نمونه متن ارائه شده و نمونه تصویر دریافت شده را ملاحظه کنید:

DALL.E

پیش‌ازاین بسیاری در مورد احتمال سوءاستفاده از GPT-3، مدل تولید متن OpenAI، هشدار داده بودند و معتقد بودند که می‌توان از این مدل در تولید اخبار جعلی – همانند اخبار نادرستی که اخیراً راجع به ویروس کرونا و ۵G منتشر شده است – و تأثیر گذاشتن بر فرایندهای دموکراتیک استفاده کرد. این نگرانی‌ها در مورد جدیدترین محصول این شرکت یعنی DALL.E هم وجود دارد.

مردم از اخبار جعلی آگاهی دارند و می‌دانند هر خبری را که می‌خوانند، به‌ویژه اخباری که منابع آن‌ها مشخص نیست، نباید باور کنند. هرچند ما انسان‌ها عادت کرده‌ایم هر چه را به چشم می‌بینیم باور کنیم. در این میان، اخبار جعلی اگر با تصویر جعلی همراه باشد، ممکن است هر کسی را به اشتباه بیندازد.

OpenAI معتقد است اگر مسئولیت کامل این فناوری را بر عهده بگیرند و سپس آن را عرضه کنند، سطح آگاهی مردم افزایش می‌یابد و پیش از اینکه چنین شبکه‌های عصبی‌ای ساخته شوند و مورد سوءاستفاده افراد بداندیش قرار گیرند می‌توان پژوهش‌هایی انجام داد و راهکارهایی برای مقابله با پیامدهای آن‌ها ارائه داد.

روش ساده ساخت سیستم توصیه گر

OpenAI می‌گوید: «اموری که برای انجام آن‌ها از مدل‌های مولد استفاده می‌شود می‌توانند تأثیرات قابل‌توجه و گسترده‌ای بر اجتماع بگذارند.»

«در آینده قصد داریم بررسی‌هایی انجام دهیم و ارتباط مدل‌هایی همچون DALL.E را با معضلات اجتماعی(ازجمله تأثیرات اقتصادی بر روی برخی امور و حرفه‌ها)، وجود سوگیری در خروجی مدل و چالش‌های اخلاقی این فناوری بررسی کنیم.»

پیشرفت‌هایی که درزمینهٔ فناوری حاصل شده است همیشه برای نیل به مقاصد نادرست مورداستفاده قرار می‌گیرند، اما مزایای آن ارزش ریسک کردن را دارند. بی‌شک همه ما می‌توانیم چندین صفحه مطلب در مورد مزایا و معایب اینترنت بنویسیم ، اما درنهایت همه می‌دانیم که اینترنت، فن‌آوری فوق‌العاده جذاب و کارآمدی است.

در آخر باید بگویم اگر «آدم‌های خوب» آن را نسازند، مطمئن باشید که «آدم‌های بد» دست‌به‌کار خواهند شد!

 

 

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

هوش مصنوعی در ورزش: تحولی به نام داده‌های بیومتریک

مقاله قبلی

استفاده از هوش مصنوعی در مراقبت ‌های بهداشتی و پزشکی در حال شکوفایی است

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.