Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
دوره
کارگاه
وبینار
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
وبینارها، کارگاره‌ها و دوره‌ها
 ابزار جدید هوش مصنوعی از حقوق هنرمندان دفاع می‌کند

Nightshade حامی حقوق هنرمندان

ابزار جدید هوش مصنوعی از حقوق هنرمندان دفاع می‌کند

با ظهور هوش مصنوعی و پیشرفت روزافزون آن، هنرمندان با چالش جدیدی روبه‌رو شده‌اند. مسئله جدید پیش روی آن‌ها این است که با به اشتراک گذاشتن آثار هنری خود در فضای مجازی، این احتمال وجود دارد که هوش مصنوعی از آثار آن‌ها استفاده کند و از طرفی عدم انجام این کار نیز رشد کاری آن‌ها را محدود خواهد کرد؛ اما ابزار جدید هوش مصنوعی ممکن است به‌زودی بتواند به هنرمندان کمک کند تا شرکت‌های هوش مصنوعی را از استفاده بدون اجازۀ آثار خود منع کنند.

Nightshade حامی حقوق هنرمندان

محققان دانشگاه شیکاگو به‌تازگی دست به توسعه مدلی جدید از هوش مصنوعی به نام Nightshade زده‌اند که بر اساس فناوری MIT، با مسموم کردن اثر هنرمند به وسیله ایجاد تغییرات ظریفی در پیکسل‌های آن، کاری می‌کند که دیگر مدل‌های هوش مصنوعی قادر به تشخیص تصویر نباشند و نتوانند از آن استفاده کنند.

این تغییرات جزئی به‌گونه‌ای هستند که چشم انسان قادر به تشخیص آن‌ها نیست و هدف از ایجاد آن‌ها، تنها این است که مدل‌های یادگیری ماشینی، تصویر را با چیزی غیر از آن چه که هست، اشتباه بگیرند و نتوانند از آن جهت پیشبرد اهداف هنری یا آموزشی خود کمک بگیرند و به این دلیل که Nightshade بر داده‌های دقیق متکی است، این فرآیند اساسا تصویر را برای مدل‌های دیگر هوش مصنوعی بی‌استفاده می‌کند.

نکته جذاب دیگر در ارتباط با نحوۀ کار Nightshade این است که اگر تعداد زیادی از تصاویری که این مدل از هوش مصنوعی مسموم کرده است، توسط مدل دیگری استخراج شوند، ممکن است عملکرد خود آن مدل دچار اختلال گردد و دیگر قادر به تولید تصاویر دقیق نباشد.

به عنوان مثال، محققان با تغذیه Stable Diffusion که یک مدل هوش مصنوعی با هدف تولید تصویر است، 50 تصویر مسموم از سگ‌ها را در اختیار آن قرار دادند و از آن خواستند تا تصاویر جدیدی از سگ‌ها تولید کند. نتیجه این آزمایش چنین شد که تصاویر تولیدشده دقت بسیار پایینی داشتند و عکس‌های مخدوشی از حیواناتی با اندام‌های بسیار زیاد یا چهره‌های کارتونی تولید شد که فقط تا حدودی شبیه سگ‌ها بودند؛ اما ارتباط بصری مستقیمی با عکس‌ها و تصاویر اولیه نداشتند.

این آزمایش به‌خوبی نشان داد که مدل‌های هوش مصنوعی نمی‌توانند از تصاویری که Nightshade مسموم کرده‌است، به‌درستی استفاده کنند و نتیجۀ کار آن‌ها در صورت استفاده از این تصاویر، مطلوب نخواهد بود.

اگر Nightshade مراحل توسعه را پشت سر بگذارد می‌تواند نویدبخش هنرمندان زیادی در سراسر جهان باشد و کمک شایانی به حفظ حق نشر و استفاده از آثار آنان بکند.

جمع‌بندی

محققان دانشگاه شیکاگو درحال توسعه مدل جدیدی از هوش مصنوعی به نام Nightshade هستند که می‌تواند با ایجاد تغییرات جزئی در پیکسل‌های تصویر اثر هنرمندان، کاری کند که این تصاویر برای مدل‌های دیگر هوش مصنوعی قابل شناسایی نباشند. تغییراتی که Nightshade ایجاد می‌کند، آن‌قدر کوچک است که چشم انسان قادر به دیدن آن‌ها نیست و تاثیری در کیفیت تصاویر ایجاد نمی‌شود. این مدل از هوش مصنوعی از آزمایشات اولیه خود سربلند بیرون آمده‌است و می‌تواند به‌زودی تحول بزرگی در روند کار مدل‌های هوش مصنوعی با هدف تولید تصاویر ایجاد کند.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.