ماشین فروش خودکار
اخبارکاربردهای هوش مصنوعی

نوآوری هوش مصنوعی در استفاده از ماشین فروش خودکار

0
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

احتمالا پیش از این عبارت «کتاب را از روی جلد آن قضاوت نکنید» را  بیشتر در محافل ادبی شنیده‌اید. اما اکنون می‌توان این عبارت را در مورد انواع ماشین فروش خودکار که در محل انتظار فرودگاه ها، لابی هتل‌ها و محل غذاخوری مستقر شده‌اند بشنوید. این به این دلیل است که فناوری‌های نوظهور به درون ماشین‌ها نفوذ کرده‌اند و موجب نوآوری در همه چیز از کارآیی عملیات گرفته تا مشارکت مشتری شده‌اند.

دلایل فراگیری هوش مصنوعی

دلیلی که باعث فراگیری هوش مصنوعی شده این است که باعث می‌شود سیستم‌های رایانه‌ای بتوانند وظایفی را که معمولاً زمانی به هوش انسان احتیاج داشت (از درک بصری تا تشخیص گفتار و تصمیم گیری) انجام دهند. این تعریفی است که توسط دیکشنری Merriam-Webster ارائه شده است: توانایی ماشین برای تقلید از رفتار هوشمندانه انسان.

چگونگی و چرایی پیشرفت فناوری هوش مصنوعی در ماشین فروش خودکار، محور اصلی سخنرانی یک پنل در اجلاس اخیر نوآوری سلف سرویس بود. این کنفرانس مجازی توسط گروه رسانه‌ای Networld ارائه شد. در طول این جلسه یک ساعته، کارشناسان درباره هوش مصنوعی در خرده فروشی و این که این فناوری چگونه در حال حاضر به عنوان یک مزیت برای ماشین فروش خودکار و مشتریان آن عمل می‌کند، بحث کردند.

در این پانل جارد دتویلر، معاون شرکت One Source Office Refreshments، جاش روزنبرگ، رئیس Chemesis International، یک شرکت توسعه CBD، ویلیام سوئیفت، رئیس Business Travellers Services Inc یک ارائه دهنده خدمات امتیازات فرودگاه و Daisy Teoh، مدیر نوآوری در شرکت کوکاکولا حضور داشتند. این سخنرانی با مدیریت الیوت ماراس، سردبیر Vending Times و KioskMarketplace انجام شد.

در شرکت One Source Office Refreshments هوش مصنوعی به آن‌ها در تصمیم گیری‌های صحیح کمک می‌کند، زیرا داده‌ها را از تمام خطوط کسب و کار جمع آوری می‌کند و در یک مکان مرکزی قابل دسترسی قرار می‌دهد تا از آن‌ها استفاده کند. دتویلر، که ۱۴ سال در این شرکت مشغول به کار است در این مورد می‌گوید، هوش مصنوعی کمک می‌کند تا کارایی افزایش یابد و شرکت در زمینه استقرار تجهیزات تصمیمات بیشتر و بهتری می‌گیرد.

شرکت One Source خدمات ماشین فروش خودکار، بازارهای کوچک و تحویل قهوه اداری را در منطقه کلانشهر فیلادلفیا ارائه می‌دهد.

وی با بیان اینکه ما در زمینه فناوری مهارت خوبی داریم افزود: مهمترین مزیت این کار، آنالیز فروش با استفاده از هوش مصنوعی بوده است.

او در ادامه گفت این فناوری چشم ما را به هرآنچه که انجام می‌دهیم باز کرد. هوش مصنوعی به روش‌های مختلفی استفاده می‌شود از جمله اینکه در صورت اعمال تغییرات، پیش بینی فروش چگونه خواهد شد. وی توضیح داد که این فناوری به شرکت اجازه می‌دهد سناریوهایی مبتنی بر اگر را انجام دهد.

این سناریوها اینگونه است که از خود بپرسیم اگر این کار را می‌کردیم چه اتفاقی می‌افتاد؟ این به ما کمک می‌کند تا قبل از پیاده‌سازی بینش خوبی کسب کنیم و به ما امکان می‌دهد تا تغییرات کسب و کار را به خوبی انجام دهیم.

تحول تهران از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان

در شرکت Business Travellers Services هوش مصنوعی به آن‌ها کمک می‌کند تا فرصت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه موجود در محیط‌های فرودگاه استفاده کند.

ماشین فروش خودکار

بیش از دو دهه است که BTS در فرودگاه بین المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتا فعالیت می‌کند و مارک‌هایی مانند Zoom Systems (ماشین فروش خودکار اپل؛ سونی و سایر محصولات الکترونیکی و تجاری)، دراپ باکس‌های FedEx و UPS را ارائه می‌دهد. این شرکت در نیمی از فرودگاه‌های دیگر نیز از جمله فرودگاه بین المللی LaGuardia، فرودگاه بین المللی جان اف کندی، فرودگاه بین المللی ساوانا / هیلتون هد و فرودگاه منطقه‌ای آگوستا فعالیت کرده است.

ویلیام سوئیفت می‌گوید نقص ماشین فروش خودکار این است که فروشنده انسانی ندارند، بنابراین ما باید این موضوع را بررسی کنیم که چگونه افراد را متقاعد کنیم که از این طریق محصولات مورد نیاز خود را بخرند. زیرا در این مورد خریداران کسی روبرویشان نیست تا با او گفتگو کنند و سوالات خود را بپرسند.

از سوی دیگر کووید ۱۹ باعث شده است که همه نسبت به شرایط موجود حساس باشند، مانند نگرانی افراد در مورد لمس محصولی که ممکن است شخص دیگری آن را لمس کرده باشد.  وی گفت: در روش های دیگر، هیچ کس به جز فروشنده آن محصول را لمس نکرده است

روزنبرگ از پیشکسوتان صنعت محصولات بسته‌بندی شده می‌گوید: «ما می‌توانیم برند خود را با خودکارسازی کنترل کنیم و اطمینان حاصل کنیم که تجربه خوبی را به مصرف کننده ارائه می‌دهیم. ما در تلاش هستیم تا از فناوری استفاده کنیم که مصرف کننده را به محصول مورد نظر خود نزدیک‌تر کنیم. خرده فروشی خودکار برای تحقق این موضوع بسیار مهم است.»

مزایای هوش مصنوعی برای کوکاکولا

Teoh، پیش از پیوستن به کوکاکولا سه سال در تیم Freestyle بوده و در نقش‌های متمرکز بر تجربه کاربر و معماری اطلاعات فعالیت کرده است. او معتقد است در شرکت کوکاکولا هوش مصنوعی به ما در دستیابی به ماشین فروش خودکار نوشابه کمک کرده است.

وی می‌گوید :«از هوش مصنوعی به چندین روش استفاده می‌کنیم. به طور مثال این هوش مصنوعی است که کمک می‌کند تا دستگاه متوجه شود چه مقدار از حجم لیوان خالی است و دقیقا همان مقدار نوشابه بریزد.» همچنین ازالگوریتم‌های هوش مصنوعی برای تعیین زمان اتمام شارژ نوشیدنی استفاده می‌کند.

این شرکت ابزار دیگری را به نام mobile pour در سال ۲۰۱۹ توسعه داد و به مدت ۶ هفته به طور آزمایشی کار کرد سپس در ژوئیه سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه شد. این ابزار به افراد امکان می‌دهد تا آنها از طریق گوشی خود و بدون نیاز به لمس دستگاه یا حتی صفحه نمایش نوشیدنی را سفارش داده و از آن استفاده کنند.

این ابزار اکنون در نیمی از بازارهای اروپایی این شرکت به کار گرفته شده است. این نوآوری تماما با داده‌های مربوط به هوش مصنوعی مرتبط بود.

Teoh می‌گوید :«گاهی اوقات ساده‌ترین داده‌ها همان چیزی است که مورد نیاز است و به شما امکان می‌دهد تارو به جلو حرکت کنید.»

Teoh همچنین حکایتی را در مورد به کارگیری هوش مصنوعی برای خلق یک ترکیب نوشیدنی به نام Sprite-Cherry نقل می‌کند :«کوکاکولا همچنین از هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا بداند کدام مصرف کنندگان و در چه مکانی از تلفن همراه خود استفاده می‌کند.

ارتقای حسگرهای تصویری برای کمک به بینایی ماشینی

اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه برای فروش نوشیدنی در سینما، دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها بسیار بیشتر است، اما در محیط‌هایی مانند رستوران‌ها بسیار کمتر است. دانستن این نکته به شرکت در تعیین جایگاه و دسترسی به فناوری کمک می‌کند.

پیشرفت‌ها «نجومی» هستند

Rosenberg اظهار داشت که با دستگاه Briggo آشنا است و آن را نوآوری بزرگی می‌داند.

او افزود :«ما می‌توانیم هنگام انتظار آنلاین در TSA (در فرودگاه) قهوه‌ای سفارش دهیم. این فوق العاده است و یک ابتکار عالی محسوب می‌شود.»

به گفته Detwiler، چنین ابتکاری تنها بخش کوچکی از قابلیت هوش مصنوعی در فضای ماشین فروش خودکار و خدمات سلف سرویس است. وی اضافه کرد :«پیشرفت‌ها و فوایدی که می‌توان کسب کرد نجومی هستند. ما هنوز در ابتدای راه هستیم.»

Rosenberg می‌گوید با اینکه همه گیری کووید ۱۹ چالش‌ها و موانعی به وجود آورده است، اما زمینه اثبات هوش مصنوعی و فناوری‌های نوظهور نیز بوده است، زیرا همه گیری در حال ایجاد عادات جدید در مصرف کننده است و در هنگام سفارشی‌سازی به مشتریان حق انتخاب می‌دهد.

به گفته او :«شما به تعادل محصول مناسب و فناوری مناسب نیاز دارید. اتصال فناوری مناسب به محصولات مناسب و برآورده کردن انتظارات مشتری چالشی است که همه ما با آن روبرو هستیم.»

تولیدکنندگان باید به ارائه دهندگان خدمات توجه داشته باشند

 Swift تولیدکنندگان تجهیزات را برای تولید ماشین آلاتی که همزمان با پیچیدگی بیشتر قابل اعتمادتر هستند، به چالش کشید. او خاطرنشان کرد دستیابی به این توازن نیاز به ارتباط بیشتر بین تامین کنندگان تجهیزات و افرادی است که ماشین آلات را سرویس می‌کنند.

Swift که یک دستگاه CBD مجهز به فناوری هوش مصنوعی در فرودگاه آتلانتا را اداره می‌کند می‌گوید :«اگر در یک دوره زمانی پسرفت کنیم، فروش و مشتری را از دست می‌دهیم. این تجهیزات اغلب حساس هستند. ما به دنبال یک شورولت هستیم و یک لامبورگینی داریم. ترجیح ما یک شورولت پایدار است. تجهیزات با چیزی که فکر می‌کنیم صنعت در تلاش است به آن برسد، همخوانی ندارد.»

تجهیزات در حال نزدیک شدن به چیزی هستند که تمام این اجزای پیچیده را در خود جای داده است، اما در عین حال ممکن است خراب شود. تیم میدانی وی که بسیار با تجربه هستند، در سرویس‌دهی برخی از این تجهیزات با مشکل روبه رو شده‌اند. اگر ماشین فروش خودکار برای چند ساعت از کار بیفتد، ممکن است ۱۰ هزار فروش از دست برود.

وی افزود :«درخواست ما این است که تولیدکنندگان با ما همکاری کنند تا به تجهیزاتی برسیم که تحویل آن‌ها تا این حد پیچیده نباشد. از نظر نرم‌افزاری از هوش مصنوعی بهره ببرید، اما تجهیزات باید مشکلات کمتری ایجاد کنند و تا حدی سازگاری داشته باشند تا همیشه به طور مؤثر کار کنند. ما در کار فروش محصول هستیم، نه در کار مدیریت یک ماشین.»

 

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

مایکروسافت اجازه دسترسی محدود به فناوری تبدیل متن به گفتار عصبی را می‌دهد

مقاله قبلی

دستیار نوشتاری مبتنی بر هوش مصنوعی باعث ایجاد محتوای بهتر می‌شود

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.