مدل GPT-3
اخبار

انتقاد ایلان ماسک از واگذاری مدل GPT-3

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  در روزهایی که گذشت غول اینترنتی مایکروسافت قراردادی با شرکت تحقیقاتی OpenAI  امضا کرد تا حق انحصاری استفاده از مدل GPT-3 را به دست آورد. GPT-3  یک مدل زبانی مبتنی ‌بر هوش مصنوعی است که در تابستان ۲۰۲۰ رونمایی شد و اولین نامه خود را نیز چندی پیش خطاب به انسان‌ها نوشت، اما به نظر می‌رسد ایلان ماسک مدیر کمپانی تسلا و بنیان‌گذار OpenAI  خیلی از این قرارداد راضی نیست. ماسک روز پنجشنبه در توئیتی نوشت:

  “به نظر می‌رسد که این مخالف سیاست ِ ‌باز است. با این کار OpenAI  توسط مایکروسافت اسیر شده است.”

  OpenAI که در ابتدا به‌عنوان یک شرکت تحقیقاتی غیر انتفاعی راه‌اندازی شد، توسط ماسک تأسیس شد و از همان ابتدا اهداکنندگان بسیاری از جمله پیتر تیل و مایکروسافت از آن حمایت کردند.

  کوین اسکات، معاون اجرایی و مدیر ارشد فناوری مایکروسافت در یک پست وبلاگی نوشت که این اقدام به مایکروسافت اجازه می‌دهد تا بتواند نوآوری‌های فنی برای توسعه و انتشار راهکارهای پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی را برای مشتریان استفاده کند. او همچنین گفت به دنبال ایجاد راهکارهای جدید است تا از قدرت شگفت‌انگیز تولید زبان طبیعی این نرم‌افزار بهره‌برداری کنند. اسکات همچنین خاطرنشان کرد که GPT-3 همچنان از طریق پلت فرم رابط برنامه‌نویسی برنامه OpenAI در دسترس است.

  ماسک در فوریه ۲۰۱۸  در پی اوج‌گیری تلاش‌های تسلا درزمینهٔ توسعه هوش مصنوعی و کم‌کردن احتمال یک درگیری در آینده، از سمت ریاست شرکت OpenAI استعفا داد. هنوز مشخص نیست که مجوز خریداری‌شده مایکروسافت تا چه حد امکان کنترل‌کردن GPT-3 را ارائه می‌دهد. اسکات در بیانیه‌ی مایکروسافت گفت OpenAI قصد دارد همچنان امکان دسترسی به مدل GPT-3 را از طریق API اختصاصی‌اش ارائه دهد.

  نبرد میلیاردهای هوش مصنوعی

  باوجود سرمایه‌گذاری‌های خود ماسک در زمینه هوش مصنوعی، این میلیاردر سرشناس یکی از جدی‌ترین منتقدان این فناوری نیز است. ایلان ماسک در سال ۲۰۱۷ هوش مصنوعی را “تهدیدی وجودی” برای بشریت خواند و همچنین طی چند سال چندین بار با دیگر افراد سرشناس تکنولوژی در این باره بحث کرده است. وی پیش از این یک بار گفته بود مارک زاکربرگ درک محدودی در مورد هوش مصنوعی دارد. او همچنین با بنیانگذار مایکروسافت بیل گیتس درگیر شده است. گیتس دیدگاه مخالفی با ماسک دارد. ماسک معتقد است که مسابقه جهانی فناوری هوش مصنوعی منجر به جنگ جهانی سوم خواهد شد و نسبت به آینده هشدار داده است.

  گیتس در مصاحبه مشترک با مدیرعامل مایکروسافت ساتیا نادلا گفت:”چیزی که ایلان ماسک از آن تحت عنوان مشکل کنترل هوش مصنوعی نام می‌برد و نگران‌اش است موضوعی نیست که مردم باید احساس کنند حتمی و قریب الوقوع است.” او افزود: “من و ایلان در این موضوع اختلاف نظر داریم. ما نباید در این مورد وحشت کنیم. همچنین نباید واقعیت را نادیده بگیریم که سرانجام این مشکل ممکن است به‌وجود آید.”

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  نحوه قیمت گذاری هوش مصنوعی: فناوری هوش مصنوعی چقدر برای شرکت‌ها هزینه در بر دارد؟

  مقاله قبلی

  همکاری انسان و هوش مصنوعی؛ هوش مشارکتی با پیوند نیروهای انسانی و رباتی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.