شایعات مربوط به هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعیهوش مصنوعی در جهان

بررسی شایعات مربوط به هوش مصنوعی : آیا انسان برده ماشین خواهد شد؟

0
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

هوش مصنوعی برای موفقیت کسب‌و‌کارها یک تضمین است؛ به نوعی که پیشرفت این فناوری وقتی در کنار پیشرفت سایر فناوری‌های اساسی مانند اینترنت اشیاء و داده‌های بزرگ باشد، می‌تواند شرایط کار و زندگی ما را تغییر دهد. البته که شایعات مربوط به هوش مصنوعی باعث ایجاد فاصله بین انسان و استفاده به دور از دغدغه از این فناوری شده است. با این‌حال این فناوری دارای پتانسیلی نهفته از نظر تجاری و در جهت ایجاد گشایش در دانش و اطلاعات و همچنین تاثیرگذاری در پویایی زیرکانه است.

این در حالی است که افراد اعتماد زیادی به این فناوری ندارند و معروف‌ترین گمانه‌زنی در دنیا هم این است که شاید فناوری هوش مصنوعی باعث از بین رفتن مشاغل انسانی شود. این گمانه‌زنی در نتیجه این طرز فکر است که هوش مصنوعی را فقط یک ربات می‌دانند. البته که با کمی تامل می‌توان فهمید که این گمانه‌زنی‌ها پایه و اساسی ندارند.

اتوماسیون به معنی استفاده از برنامه‌‎نویسی و مجهز کردن رایانه برای انجام کارهای معمول در زندگی است. البته درک این نکته ضروری است که اگرچه یک ماشین می‌تواند با دریافت اطلاعات جدید وظایفش را یاد بگیرد و برنامه‌ریزی کند، اما نمی‌تواند به طور کلی جایگزین انسان شود. درنتیجه قرار است هوش مصنوعی یک مکمل باشد، نه یک خطر برای بشریت.

شایعات مربوط به هوش مصنوعی

هوش مصنوعی همه مشاغل را خواهد گرفت

یکی از شایعات مربوط به هوش مصنوعی این است که این فناوری قرار است همه مشاغل را از آن خود کند. شکی نیست که مسئولیت‌های هوش مصنوعی قرار است بیش از قبل شوند. با بهبود این فناوری، بهره‌وری از آن بیشتر خواهد شد و هوش مصنوعی می‌تواند وظایف خاص را بهتر از هر انسانی انجام دهد. هوش شبیه‌سازی شده می‌تواند اطلاعات عظیمی از منابع مختلف جمع‌آوری کند، آن‌ها را خیلی سریع بسنجد و ایده‌آل‌ترین‌ها را برای ایجاد حرکت بهتر ارائه دهد.

‎ نگاهی اجمالی به مراحل راه اندازی استارتاپ هوش مصنوعی ؛ از ایده تا راه‌اندازی

یعنی هوش مصنوعی قرار است در کارهای بیشتر در زندگی روزمره به انسان‌ها کمک کند و افراد در این شرایط انرژی بهتری برای انجام کارهایی دارند که نیاز به فعالیت و تفکر انسانی دارد. افراد در این شرایط فرصت دارند تا کارهای تکراری را به هوش مصنوعی بسپارند، اطلاعات مناسبی به دست آوردن که چطور باید به بهترین شکل آن‌ها را کنار یکدیگر قرار دهند و در نتیجه تعهداتشان را به طور بهینه و منظم‌تر انجام می‌دهد.در نتیجه حتی اگر قرار باشد هوش مصنوعی به تنهایی تصمیم بگیرد، باز هم نیرویی انسانی باید آن تصمیم را بررسی کند. با این روش انسان‌ها می‌توانند به امور مهم‌تر رسیدگی کنند و حتی تمرکزشان را روی این موضوع بگذارند که خود هوش مصنوعی را توسعه داده و بهینه کنند.

هوش مصنوعی دنیا را خواهد گرفت

یکی دیگر از شایعات مربوط به هوش مصنوعی این است که این فناوری قرار است دنیا را تحت سلطه خود درآورد. از زمان شروع فعالیت سازمان جهانی وب دنیا دستخوش تغییرات زیادی شده است. نوآوری‌های حیاتی دارای مزایای بزرگی هستند، اما اگر در اختیار افراد غیرقابل قبول باشند، می‌توانند خطرات بزرگی هم  داشته باشند. به همین دلیل برخی از انجمن‌های رایگان در دنیا درست مانند مشاغل خصوصی، در حال جمع‌آوری دستورالعمل‌هایی برای کنترل و جلوگیری از به‌وجود آمدن خطرات احتمالی برای پایگاه هستند.

نوآوری به معنی انجام کارهایی است که در گذشته وجود نداشته‌اند. اگر این نوآوری های هوش مصنوعی باشد باید بدانید که هیچ احساسی هم ندارد و درنتیجه نمی‌توان انتظار داشت کاری را انجام دهد که انسان‌ها به آن نیاموخته‌اند. اما نکته مثبت این است که هیچ کاری را با در اولویت قراردادن رفاه خود انجام نمی‌دهد. همچنین باتوجه به ظرفیت هوش شبیه‌سازی شده برای ضبط، تحقیق و پیش‌بینی و وابستگی به اطلاعات، استفاده از هوش مصنوعی اغلب می‌تواند منجر به بهره‌وری بهتر در کسب‌و‌کارها شود.

هوش مصنوعی چیست؟ تاریخچه، کاربرد، انواع و نحوه درآمدزایی از آن

درک هوش مصنوعی دشوار است

در ارتباط با شایعات مربوط به هوش مصنوعی یک نکته ویژه وجود دارد. اصطلاحات رایج مربوط به فناوری معمولا گیج‌کننده هستند و افرادی که علم آن‌را نداشته باشند، دچار مشکل خواهند شد. با این‌حال هوش مصنوعی مبانی خاص خودش را دارد. برای مثال وقتی درباره «ابر» برای یک کارگر ساده توضیح دهید، به سختی متوجه روش عملکرد آن می‌شود، اما این اصطلاح برای هوش مصنوعی فقط یک محاسبه عددی است که در طولانی‌مدت تنظیم شده است. محاسبه به طور مداوم در‌حال بهبود و وابسته به یک شاخص اطلاعاتی در حال‌توسعه است. درست مانند مغز انسان، هوش مصنوعی هم از وقایع قبل می‌آموزد و تجربه کسب می‌کند و از این آموخته‌ها برای پیش‌بینی آینده استفاده می‌کند. تفاوت آن با ذهن انسان اما این است که مغز انتخاب‌ها را از منظر انتزاعی پایه‌ریزی می‌کند، در حالی‌که یک ماشین انتخاب‌های خود را درمورد واقعیت‌هایی که آموخته، جمع‌بندی و سپس تصمیم‌گیری می‌کند.

هوش مصنوعی نمی‌تواند از هوش انسانی برتر باشد

افرادی که توجه بیش از اندازه به شایعات مربوط به هوش مصنوعی دارند نباید فراموش کنند که مغز انسان به نسبت هوش مصنوعی مزایای بسیار زیادی دارد. اما در مواردی هم هوش مصنوعی قدرت بالایی دارد. هوش شبیه‌سازی‌شده می‌تواند به طرز شگفت‌انگیزی سریع باشد و حجم گسترده‌ای از داده‌ها را در کمترین زمان تجزیه‌و‌تحلیل کند. درواقع برای ماشین یادآوری کار بسیار ساده‌ای است و به راحتی می‌تواند با وقوع اتفاقات جدید، به اطلاعاتش بیفزاید و آموخته‌های جدید را به‌کار گیرد. این یعنی افراد می‌توانند از اطلاعات و داده‌های ارائه‌شده توسط کامپیوتر استفاده کنند و از آن‌ها برای داشتن شرایط بهتر در زندگی بهره ببرند.

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

انگشت رباتیک که به وسیله تکان دادن انگشتان دست حرکت می‌کند

مقاله قبلی

معجزه ویدئوچت گوگل: شبیه‌سازی دونفر در یک اتاق با تصاویر سه‌بعدی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.