Vertex AI
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعیاخباررایانش ابری و HPC

شاهکار جدید گوگل ؛ راه‌اندازی سامانه Vertex AI

0
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

خبرها حاکی از این است که Google Cloud سامانه Vertex AI را راه‌اندازی کرده است. Vertex AI یک سامانه ابری کاملاً مدیریت‌ شده است که استقرار و استفاده از مدل‌های یادگیری ماشین را آسان‌تر می‌کند.

شرکت گوگل در جریان کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان، که امسال به صورت مجازی برگزار شد، به معرفی Vertex پرداخت. شرکت‌ گوگل به طور معمول، سخنرانی اصلی (Keynote) این کنفرانس را به معرفی به‌روزرسانی‌هایی اختصاص می‌‍دهد که در تلفن‌های همراه و راهکارهای توسعه وِب خود انجام داده است؛ از این روی، معرفی سامانه Vertex در جریان این سخنرانی نوعی سنت‌شکنی به حساب می‌آید. اینکه شرکت گوگل امسال تصمیم گرفته بر خلاف سال‌های گذشته، طی سخنرانی اصلی کنفرانس WWDC سامانه ابری Vertex را معرفی کند، نشان‌ از اهمیت بالای این سامانه برای توسعه‌دهندگان دارد.

به ادعای شرکت گوگل، توسعه‌دهندگان در این سامانه (نسبت به سامانه‌های رقیب) برای آموزش مدل‌های خود به ۸۰ درصد کُدِذ کمتر نیاز دارند.

به گفته بردلی شیمین، تحلیل‌گر ارشد سامانه‌های هوش مصنوعی و مدیریت داده در شرکت Omdia: «متخصصین علوم داده امیدوارند کسب‌وکارها فن‌آوری هوش مصنوعی را در سراسر شرکت خود به کار گیرند، اما برای تحقق این هدف هیچ ابزاری ارائه نمی‌دهند. بلکه به دنبال ابزارهایی هستند که چرخه زندگی پروژه‌های یادگیری ماشین را کوتاه‌ کنند و متأسفانه این خواسته دشواری است. برای تحقیق این هدف به زیرساخت‌هایی نیاز است که تجربه کاربری را به صورت یکپارچه درآورند. علاوه بر این، هوش مصنوعی باید به عنوان راهنما عمل کند و داده‌ها رُکن اصلی این فرایند را تشکیل دهند. در همان حال باید سازمان‌ها را به استفاده از فن‌آوری‌های مختلف ترغیب کنیم.»

Vertex تمامی راهکارهای هوش مصنوعی Google Cloud را در یک محیط واحد گرد هم آورده است؛ در این محیط می‌توان چرخه زندگی مدل‌ها را، از مرحله آزمایش تا مرحله نهایی که همان تولید و ساخت مدل است، انجام داد.

Vertex AI

اندرو مور از Vertex AI می‌گوید

اندرو مور، نایب رئیس و مدیرکل Cloud AI and Industry Solutions در Google Cloud می‌گوید: «در زمان ساخت Vertex AI دو چیز راهنمای ما بود: متخصصین علوم داده و مهندسین را از حاشیه امن‌شان خارج کنیم و تغییری سراسری در صنعت ایجاد کنیم. بدین ترتیب همگی می‌توانیم با جدیت تمام هوش مصنوعی را از محدوده آزمایشگاهی خارج و به تولید کامل برسانیم. نتایجی که این سامانه برای ما داشته بسیار راضی‌کننده بوده است، زیرا این سامانه امکان استقرار مدل‌های نسل جدید هوش مصنوعی را برای ما فراهم می‌کند و بدین ترتیب متخصصین علوم داده و مهندسین می‌توانند دست به خلاقیت بزنند.»

Vertex امکان دسترسی به جعبه‌ابزار MLOps را فراهم می‌آورد؛ شرکت گوگل با استفاده از این جعبه‌ابزار برای حجم‌های کاری مرتبط با یادگیری ماشین، مکالمه و زبان استفاده می‌کنند.

Vertex از MLOps پشتیبانی می‌کند. برخی دیگر از ویژگی‌های این جعبه‌ابزار عبارتند از:

  • Vizier : سرعت انجام آزمایشات را افزایش می‌دهد
  • Feature Store: امکان استفاده مجدد و به اشتراک‌گذاری ویژگی‌های ML را برای متخصصان این حوزه فراهم می‌آورد
  • Experiments: با انتخاب سریع‌تر مدل، استقرار و ساخت مدل‌ها را سرعت می‌بخشد.

دسترسی به سامانه Vertex برای برخی شرکت‌ها زودتر از موعد مقرر فراهم شد. یکی از این شرکت‌ها ModiFace است؛ این شرکت که بخشی از شرکت L’Oréal است، برای ایجاد تحول در صنعت زیبایی به استفاده از واقعیت افزوده (AR) و هوش مصنوعی روی آورده است.

نقش هوش مصنوعی در بهبود جست‌وجوی گوگل؛ مواردی که متخصصان سئو و وبمسترها باید بدانند

جف هوتون، یکی از مشتریان Vertex 

جِف هوتون، مدیر ارشد عملیاتی ModiFace می‌گوید: «ما تجربه‌ای همه جانبه و شخصی برای مشتریان خود فراهم می‌آوریم تا با اطمینان خاطر خرید کنند. خواه از طریق امتحان کردن محصول به صورت مجازی و از طریق وِب باشد، خواه از این طریق یشنهاد محصول متناسب با هر فرد. هرروزه بر تعداد کاربرانی که از طریق تلفن‌های همراه خود و سایر دستگاه‌های لمسی به دنبال اطلاعات هستند، افزوده می‌شود. ما به کمک Vertex AI توانستیم فن‌آوری‌ای ایجاد کنیم که کاربران با تکیه بر آن می‌توانند محصول را به صورت مجازی امتحان کنند. این فن‌آوری به حدی پیشرفته است که گویی کاربر در دنیای واقعی آن محصول را امتحان می‌کند.»

ModiFace با استفاده از Vertex مدل‌های هوش مصنوعی خود را برای ارائه سرویس‌های جدید آموزش می‌دهد. برای مثال، سرویس تشخیص پوست این شرکت بر روی هزاران عکس به دست‌آمده از بخش تحقیق و نوآوریِ شرکت L’Oréal آموزش دیده است و برای ساخت روتین‌های مراقبت پوستی شخصی با الگوریتم هوش مصنوعی ModiFace ترکیب شده است.

Essence یکی دیگر از شرکت‌هایی است که از مزایای سامانه Vertex بهره‌مند شده است. Essence یک آژانس رسانه‌ای و تبلیغاتی است و بخشی از شرکت تبلیغاتی و ارتباطات WPP، واقع در لندن، است.

توسعه‌دهندگان و تحلیل‌گران داده Essence به کمک Vertex می‌توانند به طور منظم مدل‌ها را به‌روزرسانی کنند تا با دنیای انسان‌ها و محتوای کانال‌ها که همواره‌ در حال تغییرِ است، همگام شوند.

این دو شرکت‌ توانسته‌اند با استفاده از سامانه Vertex کیفیت خدمات و سرویس‌های خود را تا حد زیادی ارتقاء دهند.

برای آشنایی بیشتر با نحوه استفاده از Vertex بر روی این لینک کلیک کنید.

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

تحلیل پیشرفته چیست؟ بررسی اهمیت و کاربردهای این روش تحلیل داده

مقاله قبلی

آموزش پردازش زبان طبیعی با اکوسیستم هاگینگ فیس ؛ ترنسفورمرها چه می‌کنند؟ (قسمت چهارم)

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.