Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 فواید هوش مصنوعی در زندگی انسان ها چیست ؟

فواید هوش مصنوعی در زندگی انسان ها چیست ؟

فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای حل برخی از پیچیده‌ترین مسائل و مشکلات مرتبط با توسعه انسانی مورد استفاده قرار خواهند گرفت؛ فواید هوش مصنوعی و پتانسیل بسیار بالای این فناوری نوین تاکنون کمک شایانی به انسان ها کرده است.

بنر-ایران سلامت
مشاوره با شرکت هوش


امروزه از هوش مصنوعی بیشتر در مواردی چون خودکارسازی فرایندها در صنعت و کاهش استفاده از نیروی کار انسانی، افزایش درآمد خرده‌فروشان، بهبود تجربه‌ی مشتریان و … استفاده می‌کنند؛ اما اتفاقات پیرامون هوش مصنوعی نشان می‌دهد که فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی نه تنها می‌توانند موجب تغییر و تحولات بسیار در زمینه مشاغل، صنایع، اقتصاد و … شوند بلکه می‌توانند برای حل بسیاری از چالش‌های پیچیده‎‌ی بشریت مانند کنترل بیماری‌ها، تغییرات جوی زمین و … نیز به کمک انسان‌ها بیایند. این ایده که هوش مصنوعی می‌تواند با ارائه‌ی راهکارهایی برای بهبود سلامت بشر آن را متحول سازد، بسیار هیجان‌انگیز است!
بر اساس تحقیقات جدید موسسه جهانی مک‌کینزی در 150 زمینه مختلف که هوش مصنوعی در آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا اینکه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، این نتیجه حاصل شد که هوش مصنوعی می‌تواند در زمینه‌ی رفع چالش‌های اجتماعی بسیار مؤثر واقع شود.

در حال حاضر هوش مصنوعی چگونه می‌تواند راه‌های مقابله با چالش‌های توسعه انسانی را تغییر و توسعه دهد؟

•محققین در انستیتوی فناوری ماساچوست با استفاده از فناوری یادگیری عمیق که در آزمایش‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند، می‌توانند پیش‌بینی کنند که فرد مورد نظر مبتلا یه یک اختلال روانی است یا نه؟ چت بات‌ها از فرد مورد نظر سوال‌های مختلفی می‌پرسند و بر اساس پاسخ‌ها  پیش‌بینی‌هایی با دقت 85 درصد ارائه می‌دهند.

•در طی سال‌های اخیر ما شاهد استفاده از هوش مصنوعی و فناوری‌های آن در زمینه‌ی پیش‌بینی وضعیت آب ‌و‌ هوا هستیم. انفورماتیک آب و هوا همواره در حال پیشرفت و حرکت رو به جلو بوده و همین امر نویدبخش همکاری مؤثر و کارآ میان دانشمندان فعال در حوزه داده و دانشمندان فعال در زمینه آب و هوا و تغییرات جوی است.

فواید هوش مصنوعی در زندگی

•محققین آزمایشگاه MIT Media واقع در بوستون با یادگیری عمیق و شبیه‌سازی شرایط بالینی بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما (تهاجمی‌ترین شکل سرطان مغز)، راهکارهایی برای کاهش دوز شیمی‌درمانی این بیماران ارائه کرده‌اند.

•در حال حاضر قاچاق انسان تبدیل به یکی از چالش‌های اساسی در هند شده است. به‌طوری‌که در طی 5 سال گذشته در این کشور بیش از 250 کودک گم ‌شده‌اند. از همین رو در طی یک پروژه هوش مصنوعی برای پیدا کردن کودکان گمشده با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های تشخیص چهره اقدام به مقایسه عکس کودکان گمشده با کودکان یتیم‌خانه‌ها می‌کنند.

همه‌ی مثال‌هایی که در بالا ذکر کردیم یادآور این مسئله است که چگونه هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و این تنها بخشی از کارهایی است که به کمک هوش مصنوعی محقق می‌شود.

استفاده از پتانسیل‌های هوش مصنوعی در زندگی

دسترسی به داده‌ها

ازجمله مهم‌ترین چالش‌ها در این زمینه دسترسی به داده است. در بسیاری از موارد، داده‌های حساس و یا دارای ارزش تجاری در اختیار بخش خصوصی بوده و در دسترس سایر سازمان‌ها نمی‌گیرد که همین مسئله دسترسی به داده‌ها را مشکل می‌سازد. از همین رو بخش‌های خصوصی و دولتی جهت افزایش دسترسی به داده‌ها بایستی با یکدیگر همکاری داشته باشند.

کمبود دانشمندان حوزه داده

یکی دیگر از مشکلات رایج در این زمینه چالش‌های اجرایی است. حتی در زمانی که داده‌ها در دسترس هستند و فناوری‌ها رشد یافته‌اند، کمبود دانشمندان فعال در حوزه داده، کاربردی‌شدن استفاده از راه‌حل‌های هوش مصنوعی را دشوار می‌کند.

فواید هوش مصنوعی در زندگی

وضع قوانین

البته ریسک‌هایی هم در استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد و برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، وضع مقررات از طرف دولت ضروری است. حتی درصورتی‌که در همه‌ی زمینه‌ها هوش مصنوعی به کار رود ولی قوانین و مقررات نامناسبی برای آن وضع شود، مزایای عظیم و بالقوه‌ی آن خنثی خواهد شد. البته ریسک و خطر همیشه و برای هر کاری وجود دارد و دولت می‌تواند با اعمال برخی قوانین و مقررات از بروز آسیب‌های احتمالی جلوگیری به عمل آورد. حتی اگر در زمینه‌های مختلف و با سرعت بالا، هوش مصنوعی به‌کار گرفته شود، با این وجود قوانین و مقررات نامناسب این پتانسیل را دارند که مزایا و ارزش‌هایی را که هوش مصنوعی فراهم می‌کند خنثی کنند و ایمنی وسایل نقلیه، بهبود بهره‌وری و … را از بین ببرند. از همین رو باید بگوییم امکان سوءاستفاده عمدی و یا سهوی از هوش مصنوعی وجود دارد. همه‌ی این مسائل در کنار هم موجب می‌شود تا ما به این نتیجه برسیم که اعمال هوش مصنوعی در فرایندهای زندگی و کسب‌وکار و … تنها یک مسئله تکنولوژیکی نبوده، بلکه یک مسئله جامعه‌شناختی نیز است و از همین رو جامعه‌شناسان و … نیز بایستی برای تحقق مناسب آن در جامعه تلاش نمایند.

سخن آخر

در حال حاضر هوش مصنوعی با سرعت بالایی در حال تبدیل شدن به بخش مهمی از جامعه برای توسعه‌ی فعالیت‌های انسانی است و برای اینکه پتاسیل‌های هوش مصنوعی به صورت کامل محقق شوند، بایستی به موانعی که مانع از پیاده‌سازی آن‌ها می‌شوند توجه کرد و برای رفع آن‌ها تلاش کنیم تا هر چه بیشتر پذیرای هوش مصنوعی در فرایندهای مختلف زندگی، کسب‌وکار و … در سطح جامعه باشیم.

بنر اخبار هوش مصنوعی

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.