هوش مصنوعی
آموزشاصول هوش مصنوعی

هوش مصنوعی انقلابی در پردازش اطلاعات

1

با شتابی که هوش مصنوعی دارد پیشرفت می‌کند و رد پایش در جای جای زندگی و کارمان پیداست، در آینده‌ای نه چندان دور بخش مهمی از زندگی ما را در بر خواهد گرفت. روزی می‌رسد که هوش مصنوعی علاوه بر اینکه به ما پیشنهاد می‌کند چه آهنگی گوش کنیم یا چه رنگ لباسی به پوست‌مان می‌آید، به جای پزشک و قاضی و پلیس هم تصمیم‌گیری می‌کند.

ایده خلق کردن موجودات هوشمندی که بتوانند کارهای انسان را انجام دهند، به اسطوره‌ها برمی‌گردد. انسان از وقتی که می‌توانسته خیال پردازی کند، همیشه به دنبال خلق کردن موجوداتی بوده که تحت فرمان او باشند و دستوراتش را اجرا کنند. البته که ساخت چنین موجودی به همین سادگی‌ها نیست و هنوز که هنوز است بشر موفق به ساخت آن نشده و فعلا در حد همان خیال پردازی‌های فیلم‌های علمی – تخیلی مانده است.

اولین تلاش انسان برای ساخت ماشینی که به جای انسان کار کند و تصمیم بگیرد، به حدود قرن ۱۷ می‌رسد. در جنگ جهانی دوم، تصمیم‌گیری و محاسبات سریع برای شکستن پیام‌های رمزی دشمن، به قدری مهم شد که آلن تورینگ (پدر هوش مصنوعی جهان) ساخت ماشین رمز شکن را آغاز کرد. داستان اختراع ماشین‌ها با قابلیت‌های مختلف، دستمایه ساخت فیلم‌های علمی – تخیلی زیادی شده است، همچنین که داستان ساخت اولین ماشین توسط آلن تورینگ، موضوع یکی از همین فیلم‌هاست.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی برنامه‌ای الهام گرفته شده از هوش انسانی است که روی ماشین‌ها پیاده‌سازی می‌شود. به این ترتیب ماشین می‌تواند همان کارهایی را که یک انسان انجام می‌دهد را در زمانی کوتاه‌تر و با دقتی بیشتر انجام دهد.

برنامه‌ها اغلب روی سیستم‌های کامپیوتری پیاده سازی می‌شوند و به واسطه این برنامه، کامپیوتر می‌تواند درمورد مسائلی که در اختیارش قرار می‌دهند تصمیم بگیرد، برنامه‌ریزی کند یا نتیجه را پیش‌بینی کند.

تصمیم‌گیری‌های هوش مصنوعی بر اساس الگوریتم‌هایی است که قابلیت درک شرایط را دارند و بر مبنای استدلال و حل مسئله مانند یک انسان هستند. بنابراین هوش مصنوعی می‌تواند در زمینه دانش‌های متفاوتی مانند فلسفه، زبان‌شناسی، ریاضی، روانشناسی، عصب‌شناسی، تئوری کنترل، احتمالات، بهینه‌سازی و فیزیولوژی استفاده شود و کمک بزرگی به تصمیم‌گیری‌های انسان باشد.

هوش مصنوعی با استفاده از الگوریتم‌ها، پردازش‌هایی روی اطلاعات و داده‌های موجود انجام می‌دهد تا بر اساس نتایج آن تصمیمات لازم برای بهبود کار را بگیرد.

حجم و تنوع زیاد داده‌های موجود در کنار هزینه پایین محاسبات و ذخیره سازی داده‌ها باعث شده مدل‌هایی ساخته شوند تا از روی این داده‌ها، اطلاعات مفید استخراج شود. سیستم‌های سنتی نرم‌افزاری این قابلیت را ندارند، در عوض هوش مصنوعی همان چیزی است که می‌تواند با استخراج داده‌های مفید از بین داده‌های موجود، چراغ روشنی در دل داده‌های تاریک باشد.

کاربردهای فراوان هوش مصنوعی در کسب و کارها

یکی از پیشرفت‌های ویژه‌ای که کسب و کارها می‌توانند داشته باشند، استفاده از هوش مصنوعی است که موجب تمایز و به دنبال آن افزایش کارآمدی و سودآوری آن‌ها می‌شود. در همین راستا شرکت‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی،خدماتی ارائه می‌دهند که باعث بهبود عملکرد کسب و کارها می‌شود. زمینه‌های زیادی برای استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد. به عنوان مثال هوش مصنوعی توان ارائه خدمات در حوزه‌های زیر را دارد:

– در حوزه‌های مالی مانند مدیریت ریسک، اعتبارسنجی مشتریان، پیش‌بینی آینده بازارهای مالی و عامل معامله‌گر هوشمند

– در حوزه‌های بینایی ماشین مانند تشخیص چهره، تحلیل ویدیو، ocr و تشخیص اشیا

– در حوزه‌های پردازش گفتار مانند بازشناسی گفتار، سنتز گفتار، شناسایی گوینده، چت بات، تحلیل معنایی متون، تحلیل احساسات، جستجوگر معنایی

– و دیگر حوزه‌ها مانند پیشنهاددهنده‌ها برای سایت‌های فروش، داشبوردهای تحلیلی و مدیریتی تا حوزه‌های آموزش و تفریحی

این فناوری نوین دریچه‌ای جدید به روی ابعاد مختلف زندگی بشر گشوده است تا سرعت پیشرفت دو چندان شده و دنیایی بهتر داشته باشیم.

راهنمای تخصصی شبکه های عصبی گراف در بینایی رایانه‌

مقاله قبلی

محدودیت ‌های یادگیری ماشین

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در آموزش

1 اظهار نظر

  1. هوش مصنوعی فناوری برتر قرن حاضر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *