کتاب هوش مصنوعی
اخبار

معرفی پرفروش‌ترین کتاب های هوش مصنوعی سال ۲۰۲۱

  6
  مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

  با وجود رشد تولید محتوای دیجیتال و محتوای تصویری و ویدئویی، هنوز هستند کسانی که ترجیح می‌دهند با خواندن کتاب اطلاعاتشان را درباره حوزه‌های مورد علاقه خود افزایش دهند. هر سال کتاب‌های زیادی درباره هوش مصنوعی برای طیف‌های مختلفی از مخاطبان نوشته می‌شود. ۱۲ کتاب هوش مصنوعی که در این فهرست آوردیم برای مخاطبان عام و مدیران کسب‌وکارها مناسب است. البته برای خواندن تعدادی از کتاب‌های این فهرست داشتن آشنایی اولیه با ریاضیات و پایتون ضروری است. از این تعداد ۳ کتاب اول پرفروش‌ترین‌های سال ۲۰۲۱ هم هستند.

  کتاب‌های هوش مصنوعی پرفروش

  ۱.تحلیل یادگیری ماشین با اسکیت لرن، کراس و تنسورفلو:

  مفاهیم، ابزارها و تکنیک‌هایی برای ساخت یک سیستم هوشمند

  پرفروش‌ترین کتاب هوش مصنوعی سال ۲۰۲۱ نوشته ارلین گرون است. اگرچه این کتاب در مورد هوش مصنوعی است، اما محتوای آن بیش از همه برای برنامه‌نویسان مناسب است و راهکارهایی برای استفاده از کتابخانه‌های یادگیری عمیق به آن‌ها ارائه داده است. این روزها حتی برنامه‌نویسانی که تقریباً هیچ اطلاعاتی از فناوری یادگیری ماشین ندارند هم می‌توانند از این فناوری استفاده کنند و در این کتاب توضیح داده می‌شود که چطور باید چنین کاری را بکنند. همچنین هر فصل از این کتاب تمریناتی دارد که به تثبیت آموخته‌های افراد از این کتاب کمک شایانی خواهد کرد.

  پرفروش ترین کتاب هوش مصنوعی سال 2021

  Hands-On Machine Learning with Scikit-Learn, Keras, and TensorFlow: Concepts, Tools, and Techniques to Build Intelligent Systems


  ۲.ابر هوشمندی: مسیرها، خطرات، استراتژی‌ها

  همواره بزرگ‌ترین نگرانی مردم دنیا هنگام فکر کردن به فناوری هوش مصنوعی و پیشرفت‌های آن، این است که آیا این فناوری قدرت تسخیر دنیا و نابودی انسان را دارد؟ درنتیجه عجیب نیست که دومین کتاب پرفروش سال ۲۰۲۱ کتابی مرتبط با این موضوع است. در این کتاب به سوا لاتی مانند وقتی هوش مصنوعی از هوش عمومی قوی‌تر شود چه می‌شود و آیا نماینده‌های هوش مصنوعی قرار است ما را نابود کرده یا نجاتمان دهند، پاسخ داده شده است. در واقع نیک بوستروم در این کتاب توضیحاتی درباره آینده مبتنی بر هوش مصنوعی و شرایطی که برای ابر هوش مصنوعی و هوش انسان پیش خواهد آمد، نوشته است.

  آینده دنیای مبتنی بر هوش مصنوعی

  Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies


  ۳.یادگیری ماشین در الگوریتم‌های معاملاتی:

  مدل‌های پیش‌بینی برای استخراج سیگنال‌های بازار و داده‌های جایگزین برای استراتژی‌های معاملاتی سیستمی با پایتون

  در سالی که بیت‌کوین به اوج قیمت تاریخ خود رسید و توجه دنیا را بیش از پیش به بازارهای معاملاتی و تریدینگ جلب کرد، سومین کتاب پرفروش سال کتابی بود که به معاملات الگوریتمی پرداخته بود. این کتاب درباره هوش مصنوعی نوشته و به کاربردهای یادگیری ماشین در طراحی استراتژی معاملاتی با استفاده از کتابخانه‌های یادگیری عمیق، اشاره دارد. در حقیقت این کتاب با استفاده از فناوری‌های پردازش زبان طبیعی و یادگیری عمیق کمک می‌کند تا تریدرها سیگنال‌های معاملاتی بازار و داده‌های جایگزین را بشناسند.

  کتاب کاربرد یادگیری ماشین در معاملات الگوریتمی

  Machine Learning for Algorithmic Trading: Predictive models to extract signals from market and alternative data for systematic trading strategies with Python

  به غیر از این سه کتاب، امکان خرید دیگر کتاب‌ها که پرفروش‌ترین‌های هوش مصنوعی هستند نیز از طریق آمازون میسر است.


  معرفی ۹ کتاب هوش مصنوعی برای علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران

  ۱.هوش مصنوعی؛رهیافتی مدرن(ویراست سوم)

  شاید انتخاب بهترین کتاب هوش مصنوعی کار سختی باشد؛ اما بی‌شک این کتاب یکی از بهترین‌هاست. کتاب هوش‌‌‎‌‌‌‌‌ مصنوعی؛رهیافتی مدرن نوشته استوارت راسل و پیتر نوریگ از مشهورترین کتاب‌ها برای شروع یادگیری هوش مصنوعی است. ویراست سوم این کتاب آخرین تغییرات و پیشرفت‌های حوزه هوش مصنوعی را نیز در برمی‌گیرد و در مقایسه با ویراست سال ۲۰۰۳ آن تغییرات زیادی در کتاب اعمال شده است. مطالب افزوده شده به این کتاب هوش مصنوعی شامل موضوعاتی چون بازشناسی گفتار، ماشین ترجمه، خودروهای خودران و ربات‌های خانگی می‌شود.

  کتاب هوش مصنوعی، رهیافتی مدرن

  Artificial Intelligence – A Modern Approach


  ۲. موتورهای هوش مصنوعی: درآمدی آموزشی بر ریاضیات یادگیری عمیق

  کتاب موتورهای هوش مصنوعی: درآمدی آموزشی بر ریاضیات یادگیری عمیق را جیمز استون نوشته است. در این کتاب هوش مصنوعی مهم‌ترین الگوریتم‌های یادگیری عمیق توضیح داده می‌شود و منطق ریاضیاتی پشت این الگوریتم‌ها به‌صورت مفصل به بحث گذاشته می‌شود. این کتاب را می‌توان یکی از بهترین مقدمه‌ها به الگوریتم‌های هوش مصنوعی دانست که برای مبتدیان بسیار مناسب است.

  کتاب هوش مصنوعی، موتورهای هوش مصنوعی

  Artificial Intelligence Engines: A Tutorial Introduction to the Mathematics of Deep Learning


  ۳.هوش مصنوعی با مثال

  هوش مصنوعی با مثال نوشته دنیس روتمن تلاش می‌کند تا نحوه کار سیستم‌های هوش مصنوعی را با مثال‌های عینی و ملموس برای خواننده توضیح دهد. یکی از مهم‌ترین مشکلات کسانی که می‌خواهند هوش مصنوعی را شروع کنند این است که درکی از مشکلات عینی و واقعی که هوش مصنوعی به‌دنبال حل آن‌هاست ندارند. با خواندن این کتاب خواننده درمی‌یابد که چگونه هوش مصنوعی می‌کوشد که برای حل مشکلی روزمره سیستمی مبتنی‌بر الگوریتم‌های هوش مصنوعی تولید کند. همچنین در این کتاب هوش مصنوعی خواننده با نحوه کار مدل‌های یادگیری ماشین آشنا می‌شود و کاربردهای AI در حوزه‌هایی مانند بلاکچین را نیز می‌آموزد.

  پس از خواندن کتاب، خواننده درکی از بنیادهای هوش مصنوعی خواهد داشت و روش کار سیستم‌های هوش مصنوعی را با مثال‌های عینی خواهد فهمید. برای درک مطالب این کتاب هوش مصنوعی آشنایی اولیه با پایتون و مباحث آماری ضروری است.

  کتاب هوش مصنوعی، هوش مصنوعی با مثال

  Artificial Intelligence By Example


  ۴.هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

  هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را چاندرا اس.اس.وی نوشته است. مخاطب هدف این کتاب دانشجویان کارشناسی رشته کامپیوترند و بنابراین این کتاب هوش مصنوعی بیشتر یک کتاب درسی است. نقطه قوت این کتاب نیز توضیح مباحث انتزاعی با استفاده از مثال‌های کاربردی و واقعی است. علاوه بر بحث‌هایی که درباره رابطه میان هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌توانید در این کتاب بیابید، مطالبی نیز درباره انواع یادگیری مثل یادگیری نظارتی، غیرنظارتی و تقویتی هم در کتاب آورده شده است. از دیگر نقاط قوت کتاب استفاده از شبه‌کدها در توضیح هر کدام از این مباحث است که درک مطالب را برای خواننده راحت‌تر می‌سازد.

  کتاب هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

  Artificial Intelligence and Machine Learning


  ۵.بنیادهای هوش مصنوعی: درآمدی غیرفنی

  کتاب بنیادهای هوش مصنوعی: درآمدی غیرفنی تلاش می‌کند فهمی کلی از هوش مصنوعی و تاثیرات آن به مخاطب عرضه کند. این کتاب هوش مصنوعی را تام تاولی نوشته است. نقطه قوت این کتاب که آن را برای علاقه‌مندان تازه‌کار هوش مصنوعی جذاب می‌سازد تلاشی است که نویسنده برای توضیح غیرفنی مفاهیمی مثل یادگیری ماشین، یادگیری عمیق، پردازش زبان طبیعی، رباتیک و نظایر آن دارد. در بخش‌های پایانی کتاب نویسنده تصویری از تاثیرات آینده هوش مصنوعی ترسیم می‌کند.

  کتاب هوش مصنوعی، بنیادهای هوش مصنوعی: درآمدی غیرفنی

  Artificial Intelligence Basics: A Non-Technical Introduction


  ۶.هوش مصنوعی:

  راهنمای ضروری برای مبتدیان در هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، رباتیک، اینترنت اشیا، شبکه‌های عصبی، یادگیری عمیق، یادگیری تقویتی و آینده ما

  احتمالاً عنوان کتاب در نگاه اول کمی طولانی و عجیب به نظر می‌رسد. اما نباید فراموش کنید که این کتاب کتابی مقدماتی است. در این کتاب هوش مصنوعی نیل ویلکینز، نویسنده کتاب، نگاهی اجمالی به حوزه‌های مختلف هوش مصنوعی دارد. کتاب با کلیشه‌های نادرستی که درباره هوش مصنوعی وجود دارد آغاز می‌شود. سپس تعریف ساده‌ای از برخی از مفاهیم اساسی هوش مصنوعی داده می‌شود و بعد بخش اصلی کتاب آغاز می‌شود.

  Artificial Intelligence: An Essential Beginner’s Guide to AI, Machine Learning, Robotics, The Internet of Things, Neural Networks, Deep Learning, Reinforcement Learning and Our Future

  اهنمای ضروری برای مبتدیان در هوش مصنوعی

  An Essential Beginner’s Guide to AI


  ۷.دوره اول در هوش مصنوعی

  دیپاک خمانی، نویسنده کتاب، رهیافتی پایین به بالا را در این کتاب هوش مصنوعی در پیش گرفته است. کتاب بیشتر درباره استراتژی‌های اساسی و اولیه در حل هوشمند مسائل واقعی است.

  کتاب هوش مصنوعی، دوره اول در هوش مصنوعی

  A First Course in Artificial Intelligence


  ۸.هوش مصنوعی کاربردی: کتاب راهنمای مدیران کسب‌وکارها

  امروز دیگر علاقه‌مندان هوش مصنوعی دانش‌آموزان و دانشجویان نیستند. گروه مهم دیگری هم هستند که با علاقه تغییرات حوزه هوش مصنوعی را دنبال می‌‎کنند: سرمایه‌گذاران و مدیران کسب‌وکارها. کتابی که ماریا یائو با همکاری همکارانش نوشته راهنمایی عملی است برای بالا بردن بهره‌وری در سازمان‌ها و بهبود بخشیدن به کیفیت زندگی مشتریان با استفاده از هوش مصنوعی.

  مسئله پیوند بازار هوش مصنوعی و سرمایه‌گذاران همواره از بحث‌های چالش‌برانگیز استارتاپ‌ها و کسب‌وکار هوش مصنوعی بوده است. از این نظر سرمایه‌گذاران با خواندن این کتاب هوش مصنوعی می‌توانند تصویری کلی از هوش مصنوعی داشته باشند. تمرکز اصلی این کتاب بر استفاده از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در حل مشکلات عینی سازمان‌ها و کسب‌وکارهاست. این کتاب را می‌توان یکی از بهترین مقدمه‌ها برای رهبران کسب‌وکارهایی دانست که ارزش واقعی به‌کارگیری فناوری یادگیری ماشین را در شرکت‌هایشان درک کرده‌اند.

  کتاب راهنمای مدیران کسب‌وکارها در هوش مصنوعی

  Applied Artificial Intelligence: A Handbook for Business Leaders


  ۹.هوش مصنوعی در بهداشت و درمان

  ماجان ام‌دی و پاراگ سورش در این کتاب ظرفیت‌های هوش مصنوعی را برای به کار بستن آن در حوزه بهداشت و درمان بررسی می‌کنند. کتاب‌ هوش مصنوعی با مثال‌هایی از پزشکی امروز آغاز می‌‎شود و در ادامه به امکان‌های تحول‌آفرین استفاده از هوش مصنوعی در بهداشت و درمان می‌رسد. از نقاط قوت این کتاب بحث‌هایی است که درباره مسائل اخلاقی استفاده از هوش مصنوعی در حوزه پزشکی دارد.

  کتاب هوش مصنوعی در بهداشت و درمان

  Artificial Intelligence in Healthcare

  چنانچه شما هم کتاب هوش مصنوعی مفیدی می‌شناسید که در این مطلب به آن اشاره نشده در قسمت کامنت‌ها به ما معرفی کنید.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

   

  سوالات متداول معرفی کتاب هوش مصنوعی
  نام کتاب کاربردی برای هوش مصنوعی چیست؟
  کتاب راهنمای مدیران کسب و کارها، در این کتاب می توانید تصویری کلی از هوش مصنوعی داشته باشید و تمرکز آن بر استفاده از یادگیری و هوش مصنوعی برای حل مشکلات سازمان ها و کسب و کار ها است.
  کدام کدام برای مبتدیان در هوش مصنوعی مناسب است؟
  کتاب راهنمای ضروری برای مبتدیان در هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، رباتیک، اینترنت اشیا، شبکه‌های عصبی، یادگیری عمیق، یادگیری تقویتی و آینده ما، این کتاب مقدماتی است و نگاهی اجمالی به حوزه های مختلف هوش مصنوعی است.
  پرفروش‌ترین کتاب سال ۲۰۲۱ چه نام دارد؟
  تحلیل یادگیری ماشین با اسکیت لرن، کراس و تنسورفلو: مفاهیم، ابزارها و تکنیک‌هایی برای ساخت یک سیستم هوشمند. این کتاب خصوصا برای برنامه‌نویسان بسیار مفید خواهد بود.
  کدام کتاب هوش مصنوعی را با مثال توضیح داده است؟
  کتاب هوش مصنوعی با مثال، نحوه کار سیستم‌های هوش مصنوعی را با مثال‌های عینی و ملموس برای مخاطبان توضیح می دهد، با خواندن این کتاب خواننده درمی‌یابد که چگونه هوش مصنوعی می‌کوشد که برای حل مشکلی روزمره سیستمی مبتنی‌بر الگوریتم‌های هوش مصنوعی تولید کند.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۸ میانگین: ۴.۹]

  پیشنهادهای سیاسی اساسی برای شکل دادن به تأثیر هوش مصنوعی بر اجتماع

  مقاله قبلی

  طراحی و تولید پیکره هوش مصنوعی در کشور باید بومی‌سازی شود

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  6 نظرات

  1. سلام و عرض ادب
   ممنون از کتاب های خوبی که معرفی کردین، یکی دیگه از کتاب های هوش مصنوعی که بسیار مفید و جامع هست کتاب ” یادگیری عمیق به کمک R” هستش

   1. سلام دوست عزیز
    ممنون از حسن توجه شما

  2. هیچکدوم از این کتاب ها ترجمه نشدند؟

   1. سلام دوست عزیز
    شما میتونید با سرچ اسم کتاب ها در گوگل کتاب هایی که ترجمه شدن رو پیدا کنید.

    1. ممنونم

     1. 🙏🙏

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *