اندرو ان‌ جی
اخبارکارآفرینیهوش مصنوعی در جهان

هوش مصنوعی برای همه؛ زندگی‌نامه اندرو ان‌ جی

  0
  زمان مطالعه: ۶ دقیقه

  اندرو ان‌ جی از آن دسته پژوهشگرانی است که شهرتش از حوزه تخصصی‌اش فراتر رفته است. امروز دیگر لزومی ندارد شما متخصص کامپیوتر باشید تا او را بشناسید. از خبر ازدواج او تا تولد فرزندش می‌تواند به تیتر اخبار سایت‌های فناوری و هوش مصنوعی تبدیل شود. در این مقاله سعی کرده‌ایم نگاهی به زندگی این دانشمند برجسته کامپیوتر بیندازیم.

  اطلاعات بیوگرافیگ و تحصیلی

  اندرو یان-تاک ان جی Andrew Yan-Tak Ng در سال ۱۹۷۶ در انگلستان به دنیا آمد. پدر و مادرش مهاجرانی بودند که از هنگ کنک به انگلستان آمده بودند. چند سال از دوره کودکی و نوجوانی‌ اندرو ان‌ جی در هنک‌کنگ و سنگاپور سپری شد. او در سنگاپور، در مدرسه مشهور موسسه رافلز، تحصیل کرد و در سال ۱۹۹۲ دوره دبیرستان را به اتمام رساند.

  موسسه رافلز Raffles institution از مشهورترین مدارس سنگاپور و جهان است. برای آنکه با سطح بالای این مدرسه آشنا شوید، کافی است بدانید که این مدرسه در سال ۲۰۱۹، با ۳۵ دانشجو بیشترین میزان پذیرش دانشگاه آکسفورد در مقطع کارشناسی را داشت.

  بنابراین عجیب نیست که اندرو ان جی، به‌عنوان فارغ‌التحصیل چنین مدرسه‌ای، شانس حضور در بهترین دانشگاه‌های جهان را داشته باشد. او در سال ۱۹۹۷ تحصیلات کارشناسی را در رشته‌های کامپیوتر، آمار و اقتصاد در دانشگاه  کارنگی ملون (CMU) Carnegie Mellon University در پیتسبورگ آمریکا، به پایان رساند.

  ورود به این دانشگاه تاثیر بسیاری بر مسیر دانشگاهی ان‌جی داشت. دانشگاه کارنگی ملون یکی از برترین دانشگاه‌های جهان در حوزه علوم کامپیوتر است. نخستین وسیله نقلیه که در آن از شبکه‌های عصبی استفاده شد، سال ۱۹۸۹ در CMU ساخته شد.

  CMU نخستین دانشگاهی است که در مقطع کارشناسی رشته هوش مصنوعی ایجاد کرد. همچنین این دانشگاه نگاهی بین رشته‌ای به هوش مصنوعی دارد.

  اندرو ان‌ جی

  اندرو ان‌ جی پس از پایان دوره کارشناسی، بلافاصله دوره کارشناسی ارشد را در دانشگاه ام‌آی‌تی آغاز کرد و یک سال بعد، یعنی۱۹۹۸، مدرک کارشناسی ارشدش را از این دانشگاه گرفت. در همین سال بود که او نخستین موتور جست‌وجویی را ساخت که به‌صورت عمومی همه می‌توانستند از آن استفاده کنند. این موتور جست‌وجو به‌صورت خودکار صفحات وب را ایندکس می‌کرد.

  نهایتاً او در سال ۲۰۰۲ مدرک دکترای خود را از دانشگاه برکلی گرفت. استاد و راهنمای پایان‌نامه او در این دانشگاه مایکل اروین جردن Michael Irwin Jordan بود.

  کار کردن زیر نظر جردن نشان‌دهنده توانایی‌ها و سطح علمی بالای ان جی است. چرا که جردن از مشهورترین پژوهشگران حوزه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی است. حتی بسیاری او را تاثیرگذارترین دانشمند حوزه کامپیوتر می‌دانند. موضوع پایان‌نامه ان ‌جی یادگیری تقویتی بود. علی‌رغم آنکه سال‌ها از زمان نگارش این پایان‌نامه می‌گذرد، همچنان یکی از پایان‌نامه‌های پرارجاع تا به امروز باقی مانده است. اندرو ان‌ جی پس از پایان تحصیلات بلافاصله به‌عنوان استاد کامپیوتر در دانشگاه استنفورد مشغول به کار شد.

  هلیکوپتر خودکار استنفورد

  از نخستین پروژه‌هایی که اندرو ان‌ جی در استنفورد در آن مشغول به کار شد ساخت هلیکوپترهای خودران بود. پشتوانه این فناوری کار علمی بود که ان‌جی در پایان‌نامه خود انجام داده بود. در ساخت این هلیکوپتر از یادگیری تقویتی استفاده شده بود.

  یافته‌های ان جی، جردن و دیگر همکارانشان در این زمینه در مقاله پرواز هلیکوپتر خودفرمان با کمک یادگیری تقویتی منتشر شد.

  اندرو ان‌ جی

  استفاده از GPUs در یادگیری ماشین

  امروز شاید استفاده از GPU در یادگیری ماشین و یادگیری عمیق جزء بدیهیات شمرده شود. اما جالب است بدانید که تا همین چند سال پیش اختلاف نظر شدیدی بر سر این مسئله وجود داشت. بسیاری استفاده از GPU را در یادگیری ماشین ناکارآمد می‌دانستند. در سال ۲۰۰۸ تیمی که زیر نظر اندرو ان‌ جی کار می‌کردند استفاده از GPUs را در یادگیری عمیق آغاز کردند. این گروه، از نخستین تیم‌ها در آمریکا بود به سراغ استفاده از GPUs در یادگیری عمیق رفت.

  GPU یا واحد پردازش گرافیکی از مهم‌ترین ابزارهای کامپیوتری است که کارش پردازش تصاویر و اطلاعات مرتبط با آن‌هاست. مقاله اندرو ان‌ جی و دو تن از همکارانش در این باره در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. این مقاله از نخستین مقالاتی است که به‌صورت مبسوط و عملی استفاده از جی پی یو در یادگیری ماشین را نشان داده است.

  Coursera؛ گامی برای دموکراتیزه کردن آموزش

  در سال ۲۰۱۹، نخستین فرزند اندرو ان‌ جی و همسرش، کارول رایلی Carol E. Reiley، متولد شد. ان جی اندکی پس از تولد فرزندش مقاله‌ای در سایت مدیوم نوشت. در این مقاله او متولدین سال ۲۰۱۹ را نخستین نسل از بومیان هوش مصنوعی AI natives دانست؛ نسلی که از بدو تولد ابزارهای هوش مصنوعی در اطراف آن‌ها حضور دارد و قرار است با همین ابزارها بزرگ شوند.

  اندرو ان‌ جی

   

  در بخشی از این مقاله او از چالش‌های بزرگی سخن گفت که جهان همچنان با آن‌ها دست به گریبان است. ان جی ابراز امیدواری کرد که هوش مصنوعی به حل این چالش‌ها کمک کند.

  یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در این مقاله بدان اشاره شده است مسئله دسترسی به آموزش برای همه است. این مسئله از مدت‌ها پیش از دغدغه‌های اندرو ان‌ جی بوده است. تاسیس کورسرا را نیز می‌توان به همین دغدغه‌های او نسبت داد.

  در سال ۲۰۱۲ ان‌جی و دافنی کالر Daphne Koller ، کورسرا را در دانشگاه استنفورد بنیان نهادند. البته این دو نفر از سال ۲۰۱۱ کلاس‌هایشان را به‌صورت آنلاین در دسترس می‌گذاشتند. کورسرا بلافاصله پس از آغاز کارش توجه دانشگاه‌هایی چون پرینستون، میشیگان و پنسیلوانیا را نیز جلب کرد و آن‌ها نیز کلاس‌های درسشان را در این پلتفرم به اشتراک گذاشتند.

   

  بسیاری از دوره‌های این سایت رایگان است. دوره‌های پولی این سایت نیز معمولاً هزینه بسیار پایینی دارند. البته بسیاری از دوره‌های خوب پولی را می‌توان از طریق تسهیلاتی که سایت در نظر گرفته به‌صورت رایگان گذراند. بنابراین coursera امکان فوق‌العاده‌ای است که امکان آموزش رایگان را برای بسیاری فراهم آورده است.

  اندرو ان‌ جی

  جالب است بدانید که در این چند سالی که از عمر کورسرا می‌گذرد، دوره‌های آموزشی خود اندرو ان‌ جی همواره از محبوب‌ترین دوره‌ها بوده است. در سال ۲۰۲۰، دوره یادگیری ماشین ان‌ جی در لیست محبوب‌ترین دوره‌های کورسرا در رده سوم قرار گرفت. همچنین در لیست محبوب‌ترین دوره‌های کورسرا در سال ۲۰۱۹ نیز دو دوره از ان جی دیده می‌شود. دوره یادگیری ماشین او در رده اول این لیست قرار دارد و دوره هوش مصنوعی برای همه او در رده پنجم.

  دوره هوش مصنوعی برای همه AI for Everyone، برای مخاطب عامی طراحی شده که علاقه دارد درباره تاثیرات هوش مصنوعی بر جامعه و سودمندی‌های آن بیشتر بداند.

  کار در گوگل و تولد تنسورفلو

  Google Brain نام تیمی در شرکت گوگل است که روی هوش مصنوعی کار می‌کند. این تیم بخشی از تیم بزرگ‌تر گوگل ای‌آی Google AI است.  ان ‌جی یکی از بنیان‌گذاران این تیم بود. اگر یکی از علاقه‌مندان هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هستید حتماٌ نام کتابخانه تنسورفلو را شنیده‌اید. این کتابخانه یکی از ابزارهایی است که در همین تیم Google Brain توسعه داده شد. تنسورفلو کتابخانه‌ای رایگان و متن‌بازی است که در یادگیری ماشین و پیاده‌سازی شبکه‌های عصبی کاربردهای فراوانی دارد.

  اندرو ان‌ جی

  این کتابخانه ابتدا برای پروژه‌های داخلی شرکت گوگل توسعه داده شده بود اما از سال ۲۰۱۵ به‌صورت متن‌باز درآمد و در اختیار دیگران هم قرار گرفت.

  از دیگر همکاری‌های اندرو ان ‌جی با غول‌های بزرگ فناوری می‌توان به پیوستن او به شرکت چینی Baidu در سال ۲۰۱۴ اشاره کرد. بایدو یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی و اینترنتی جهان است. در این شرکت او در توسعه ابزارهای مختلف متکی به هوش مصنوعی فعالیت داشت. از جمله در توسعه چت‌باتی که برای مسائل پزشکی ساخته شده بود. او در سال ۲۰۱۷ از این شرکت استعفا کرد.

  بی‌شک اگر بخواهیم به همه افتخارات یافته‌های علمی و تاثیراتی که اندرو ان‌ جی در حوزه تخصصی خود داشته بپردازیم باید به فکر نوشتن کتابی حجیم باشیم. اندرو ان جی در یکی از مصاحبه‌هایش می‌گوید از دوره نوجوانی همیشه هر کاری را که پیش چشمانش انجام می‌شد به‌سرعت فرایند خودکارشده آن را در ذهنش تصور می‌کرد. حالا آن نوجوان خیالاتی توانسته است پروژه‌هایی را توسعه دهد که بنیاد هر فرایند خودکارسازی است.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  هوش مصنوعی و دوبله؛ تحولی عظیم در صنعت سینمای بین‌الملل

  مقاله قبلی

  چگونه مدرک دوره هوش مصنوعی دریافت کنیم؟

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.