40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 هوش مصنوعی و تحولی که در گوشی‌های هوآوی ایجاد شد

هوش مصنوعی و تحولی که در گوشی‌های هوآوی ایجاد شد

امروزه نه‌تنها برندهای هوآوی، بلکه غالب تولیدکننده‌های گجت‌های هوشمند در تلاش‌اند تا از هوش مصنوعی در سخت‌افزارها و نرم‌افزارهایشان استفاده کنند. برندهایی نظیر سامسونگ، اپل، مایکروسافت، گوگل و حتی برندهای کمتر شناخته شده نظیر پاپو نیز در حال تلاش برای تجهیز شدن محصولاتشان به این دست از تکنولوژی‌ها هستند.

بنابراین هوش مصنوعی به یک میدان رقابت تبدیل شده است که تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند در آن مشغول رقابت با یکدیگر هستند. در بین شرکت‌های توسعه‌دهنده هوش مصنوعی در گوشی، هوآوی جزو پیشگامانی است که در سال ۲۰۱۷ توانست از تراشه کایرین ۹۷۰ پرده‌برداری کند. این تراشه به‌واقع یک پردازنده قدرتمند هوش مصنوعی به‌حساب می‌آمد. در واقع زمانی که از هوش مصنوعی در گوشی‌های هوشمند صحبت می‌کنیم، مقصود همان تراشه‌ها و سخت‌افزارهای نیرومندی است که می‌توانند در معیت رابط کاربری‌های قدرتمند، داده‌ها را پردازش کنند. به‌نحوی‌که عملکرد و پردازش آن‌ها بسیار شبیه به مغز انسان باشد.

هوش در هوآوی

تغییراتی که در گوشی هوآوی ایجاد شد

واقعیت آن است که هوآوی از مدت‌ها قبل در این فکر بود که بتواند از هوش مصنوعی در محصولات خود استفاده کند. با طراحی و کاربست تراشه کایرین ۹۷۰، نخستین تحول چشمگیر در قسمت دوربین‌های گوشی هوآوی ایجاد گردید. اگرچه فناوری هوش مصنوعی که به کمک این تراشه ایجاد شده است، توانسته امکانات زیادی را در نسخه‌های جدید گوشی هوآوی ایجاد کند، اما به‌واقع بیشتر تحول در بخش دوربین‌های هوآوی رخ‌داده است.

در واقع وجود این تراشه سبب شده است تا به طور مثال در هوآوی P20 پرو و یا میت ۲۰، بتوانید عکاسی‌های حرفه‌ای را تجربه کنید. تغییراتی که تراشه کایرین ۹۷۰ توانسته است در مدل‌های جدیدتر هوآوی انجام دهد، شامل عمیق‌تر کردن پردازش‌های دوربین این گوشی است. به بیان دیگر دوربین این گوشی از طریق اتصال به تراشه، کارکردهایش به مغز انسان شبیه‌تر شده است. در ادامه برخی از این کارکردها و قابلیت‌های افزوده شده را مرور می‌کنیم.

هوش مصنوعی در گوشی
  • حسگرهای سنجش عمق محیط: این حسگرها می‌توانند نور مادون‌قرمز را به‌تناسب در محیطی که فیلم‌برداری در آن اتفاق می‌افتد توزیع کنند
  • شناسایی چهره و اشیاء بادقت بالا: با توجه تراکم بالای پیکسلی می‌توانید شاهد جزئیات حیرت‌انگیزی در عکس‌برداری‌های خود باشید
  • کلیه پردازش‌های مربوط به دوربین سری جدید از گوشی‌های هوآوی، به‌صورت Real Time انجام می‌شود
  • از دیگر مزیت‌های دوربین‌های هوآوی که به کمک تراشه کایرین ایجاد شده، خنثی شدن لرزش‌های دست است. به بیان دیگر اگر در موقعیتی قرار دارید که لرزش دستانتان امکان تارافتادگی تصویربرداری را ایجاد می‌کند، باید بدانید که فناوری هوش مصنوعی مانع از تأثیر لرزش در کیفیت تصاویر می‌شود
  • حذف کردن نویزهای پَس‌زمینه و دریافت صدای سوژه مدنظر نیز یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که امکان فیلم‌برداری حرفه‌ای را فراهم می‌کند
  • قابلیت Spotlight نیز از دیگر ویژگی‌های دوربین فیلم‌برداری سری جدید از گوشی‌های هوآوی است که به کمک هوش مصنوعی می‌تواند بر روی سوژه مدنظر تمرکز کرده و یک فیلم‌برداری حرفه‌ای را رقم بزند

تراشه کایرین ۹۷۰ توانسته است فناوری بینایی ماشین را در دوربین گوشی‌های هوآوی توسعه دهد. این دوربین‌ها می‌توانند به طور خودکار موقعیت و محیطی که فیلم‌برداری در آن صورت می‌گیرد را تشخیص دهند و تمامی تنظیمات خود را متناسب با ویژگی‌های همان محیط تنظیم کنند. کاهش صدای پَس‌زمینه و افزایش کیفیت پیکسلی در تصاویر از دیگر ویژگی‌هایی است که به لطف تراشه کایرین در نسخه‌های جدید هوآوی نظیر P20 پرو و میت ۲۰ وجود دارد. همان‌طور که مشخص است غالب توسعه هوش مصنوعی در دوربین هوآوی رخ‌داده است. به‌طوری‌که برای سوژه و صحنه فیلم‌برداری ۲۲ سناریوی خودکار در نظر گرفته شده است که می‌توانند با تشخیص صحنه به طور خودکار فعال شوند.

اما هوش مصنوعی در هوآوی امکانات دیگری نیز فراهم آورده است که در بخش بعدی به آن می‌پردازیم.

هواوی و هوش مصنوعی

سایر تغییراتی که هوش مصنوعی در هوآوی ایجاد کرد

هوآوی به تراشه کایرین ۹۷۰ بسنده نکرده و در نسخه P40 پرو تراشه کایرین ۹۹۰ را ارائه کرد که در حال حاضر یکی از نیرومندترین پردازنده‌های موجود در گوشی‌های هوشمند است. این تراشه هفت نانومتر بوده و قابلیت پشتیبانی کامل از فناوری اینترنت نسل پنج را دارد. این تراشه از دو پردازنده کوچک‌تر تشکیل شده که به ترتیب Tiny Core و Tiny Big نام دارند. در ادامه به بررسی آورده‌های این فناوری در گوشی هوآوی می‌پردازیم.

HiTouch و HiVision

فناوری های‌تاچ برای فعال‌کردن هوش مصنوعی گوشی به کمک دو انگشت تعبیه شده است. اما فناوری های‌ویژن نیز با استفاده از تکنولوژی پردازش تصویر می‌تواند عکس‌های دریافتی را به‌صورت Real Time و ضمن اتصال به فناوری Cloud تجزیه‌وتحلیل کرده و اطلاعات دقیقی از آن ارائه کند. گفتنی است که این فناوری می‌تواند به‌عنوان یک مترجم یا راهنمای سفر بسیار کارآمد باشد. زیرا می‌توانید با دوربین خود از محیط یا اشیاء یا تصاویر، عکس‌برداری کنید و به‌ازای آن اطلاعات دقیقی درباره همان سوژه به دست آورید.

فناوری Cloud

خود استفاده از فناوری Cloud در نسخه‌های جدید گوشی هوآوی منجر به افزایش سرعت پردازش گوشی می‌شود. حتی بسیاری نوید آن را می‌دهند که در آینده رابط کاربری‌های هوش مصنوعی، با قرارگیری بر روی فناوری Could هوآوی بتوانند تجربه کاربران را از مرزهای تصور فراتر ببرند.

پلتفرم HiAI

پلتفرم HiAI یکی از فناوری‌های توسعه‌یافته هوش مصنوعی است که به‌صورت متن‌باز طراحی شده تا برنامه‌نویسان بتوانند با فراغ ‌بال API های متنوع و کاربردی را بر روی آن توسعه دهند. در واقع هوآوی در این زمینه از شهرت خود استفاده کرده تا بتواند همانند برنامه‌های موفق متن‌باز مانند وردپرس، افزونه‌های فراوانی را بر روی پلتفرم خود توسعه دهد.

پلتفرم HiAI

پلتفرم HiAI یکی از فناوری‌های توسعه‌یافته هوش مصنوعی است که به‌صورت متن‌باز طراحی شده تا برنامه‌نویسان بتوانند با فراغ ‌بال API های متنوع و کاربردی را بر روی آن توسعه دهند. در واقع هوآوی در این زمینه از شهرت خود استفاده کرده تا بتواند همانند برنامه‌های موفق متن‌باز مانند وردپرس، افزونه‌های فراوانی را بر روی پلتفرم خود توسعه دهد.

تراشه کایرین

تراشه کایرین ۹۹۰ توانسته است ۱۵۰۰ سناریو را طراحی کند که به‌ محض تشخیص محیط و سوژه توسط دوربین‌های گوشی فعال می‌شود.

امکان حذف اشیاء یا اشخاص مزاحم

یکی دیگر از آورده‌های تراشه کایرین ۹۹۰ امکان حذف اشیاء یا اشخاص مزاحم در حین عکس و یا فیلم‌برداری است. به کمک این فناوری می‌توانید رهگذرانی را که در محل‌های شلوغ حاضرند را از عکس‌هایتان حذف کنید.

توزیع هوشمندانه برق در گوشی

یکی دیگر از ویژگی‌های سری جدید گوشی‌های هوآوی توزیع هوشمندانه برق در گوشی است. این موضوع می‌تواند در مصرف بهینه برق مؤثر بوده و تا حد زیادی به ذخیره شارژ گوشی کمک کند.

قابلیت XD Fusion

قابلیت XD Fusion باعث شده تا گوشی‌های هوآوی بتوانند حجم بالایی از اطلاعات را در سریع‌ترین زمان ممکن پردازش کنند.

هوش و هوآوی

قابلیت Golden Snap

قابلیت Golden Snap نیز از ویژگی‌هایی است که می‌تواند از بین چندین عکس گرفته شده در حالت عکس‌برداری سریع، با‌کیفیت‌ترین و مناسب‌ترین آن‌ها را نگه‌داشته و مابقی را حذف نماید

Celia

Celia نام دستیار صوتی هوآوی است. در صوتی که این دستیار بتواند به فناوری یادگیری عمیق مجهز شود، بدون شک می‌توان گفت هوآوی به یک برند بدون رقیب و پیشتاز در عرصه کاربست هوش مصنوعی در تلفن همراه تبدیل خواهد شد. این دستیار صوتی در حال حاضر صرفاً کارهای روتین یک دستیار صوتی معمولی را انجام می‌دهد.

فناوری MeeTime

فناوری MeeTime می‌تواند به شما در یادآوری رویدادهایتان و نیز برقراری تماس‌های تعیین شده در زمان مقرر کمک کند.

TOF

فناوری دیگر که به کمک هوش مصنوعی در سری جدید گوشی‌های هوآوی قرار دارد، TOF است. این فناوری در دوربین‌های جلویی تعبیه شده و به نحوی است که کاربر می‌تواند به کمک ژست‌هایی که می‌گیرد، به هوش مصنوعی دستورات خاصی را بفهماند. به‌عنوان‌مثال اگر دستتان را جلوی دوربین گرفته و مشت کنید، گوشی از صفحه اسکرین‌شات می‌گیرد.

هوش مصنوعی در هوآوی

سخن پایانی

شاهدیم که هوآوی یکی از فعال‌ترین تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند به کمک هوش مصنوعی است. بی‌دلیل نیست که هفت گوشی هوشمند این کمپانی توانسته است در رده‌بندی تلفن‌های توسعه‌یافته به کمک هوش مصنوعی، صدرنشین باشد. بنا بر اطلاعات منتشر شده در این زمینه، طی آخرین رویداد AI Benchmark که از سوی دانشگاه ETH زوریخ انجام‌گرفته است، هفت تلفن همراه این شرکت توانسته از ۲۱ آزمون بینایی کامپیوتر موفق بیرون بیاید و نیز دارای ۵۰ عملکرد هوش مصنوعی تشخیص داده شود. به همین دلیل است که در آینده نزدیک شاهد توسعه هر چه بیشتر هوش مصنوعی در محصولات هوآوی باشیم.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]