40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 خواندن ذهن با هوش مصنوعی: سیگنال مغز اسم آهنگی که گوش می‌دهید را می‌گوید

خواندن ذهن با هوش مصنوعی: سیگنال مغز اسم آهنگی که گوش می‌دهید را می‌گوید

تابه‌حال فکر کردید چقدر جالب می‌شد اگر بررسی سیگنال‌های مغز نشان می‌داد انسان در حال گوش دادن به چه آهنگی است؟ جالب است بدانید خواندن ذهن با هوش مصنوعی امکان‌پذیر است.

محققان بخش طراحی انسان‌محور دانشگاه صنعتی Delft هلند و بخش علوم شناختی انستیتوی فناوری هند به نام Gandhinagar در حال کار کردن روی این موضوع هستند. آن‎‌ها اخیرا در آزمایشی نشان دادند که خواندن ذهن با هوش مصنوعی اصلا یک رویا نیست. اما این آزمایش و نتایج آن از چیزی که فکر می‌کنید مهم‌تر هستند.

برای انجام این مطالعه، محققان از یک گروه 20 نفری خواستند تا با استفاده از هدفون به 12 آهنگ گوش دهند. برای کمک به تمرکز این افراد اتاق تاریک شد و از داوطلبان خواسته شد تا چشم‌هایشان را ببندند. بر روی سر هریک از این افراد یک کلاهک الکتروانسفالوگرافی نصب شد. کار این کلاهک این است که وقتی داوطلبان به آهنگی گوش می‌دهند، امواج الکترونیکی را از پوست سر آن‌ها دریافت می‌کند.

خواندن ذهن با هوش مصنوعی

این داده‌های مغزی و موسیقی‌ها برای آموزش یکی از شبکه های عصبی مصنوعی استفاده شدند و دانشمندان سعی کردند پیوندهای بین این دو را شناسایی کنند. وقتی الگوریتم حاصل‌شده بر روی داده‌هایی که قبلا ندیده بود، آزمایش شد، توانست آهنگ را کاملا بر اساس امواج مغزی با دقت 85% به درستی شناسایی کند.

کریشنا میاپورام، استادیار علوم شناختی و علوم رایانه‌ای در انستیتوی فناوری هند، درباره آزمایش مربوط به خواندن ذهن با هوش مصنوعی گفت:«این ترانه‌ها ترکیبی از آهنگ‌های غربی و هندی بودند و سبک‌های مختلفی داشتند. به این روش ما نماینده‌ای بزرگ‌تر برای آموزش و آزمایش ساختیم. این روش با به‌دست امدن دقت طبقه‌بندی فوق‌العاده‌ای تائید شد و حتی وقتی داده‌های آموزش را به درصد کمتری از دیتاست محدود کردیم، موفق عمل کرد».

 خواندن ذهن، آموزش ماشین

این اولین تلاش محققان برای خواندن ذهن با هوش مصنوعی نیست. در تجربه‌های قبل هم از داده‌های مربوط به کلاهک الکتروانسفالوگرافی استفاده شده بود. به عنوان مثال، دانشمندان علوم مغز و اعصاب در دانشگاه Scarborough کانادا، تصاویر را بر اساس داده‌ها بازسازی کردند تا تصاویر چهره ذخیره شده در ذهن شخص به صورت دیجیتالی ایجاد شود و باعث شناخت تصاویر شود.

خواندن ذهن با هوش مصنوعی

تحقیقات قبلی خود میاپورام هم شامل طراحی‌‎ای است که در آن از داده‌ها برای شناسایی کلیپ‌ها و فیلم‌های مشاهده شده توسط شرکت‌کنندکان استفاده شده است.

 

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]