40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 Wordtune نوعی ابزار هوش مصنوعی تجاری را برای خلاصه ‌کردن متن‌های طولانی، راه‌اندازی می‌کند

Wordtune نوعی ابزار هوش مصنوعی تجاری را برای خلاصه ‌کردن متن‌های طولانی، راه‌اندازی می‌کند

در حال حاضر، تعدادی از ابزارهای هوش مصنوعی برای خلاصه ‌کردن متون استفاده می‌شوند و حالا Wordtune نیز وارد این گود شده است.

بسیاری از ما وقتی با متنی طولانی مواجه می‌شویم، صفحه را می‌بندیم و پی مشغله خود می‌رویم. تحقیقات نشان می‌دهند که کارمندان و دانش‌آموزان بریتانیایی تقریباً به‌طور میانگین، روزانه یک ساعت مطالعه کاری دارند و بیش از یک سوم آن‌ها (۳۷%) از خستگی ناشی از مطالعه کاری، رنج می‌برند.

Read Wordtune، ابزار خوانداری جدید و مبتنی بر هوش مصنوعی است که ادعا می‌شود در خواندن متن‌های طولانی و پیچیده به افراد کمک می‌کند و سرعت خواندن را تا ۷۵ درصد بیشتر می‌کند. این ابزار می‌تواند آدرس URL یا فایل PDF را بخواند.

یوآف شوهام، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعاملان آزمایشگاه‌های Al21 توسعه‌دهنده Wordtune بیان کرد: «دانشی که از طریق خواندن به دست می‌آید، بسیار ارزشمند است، اما اکثر ما آدم‌ها، وقت کافی برای کسب تمام اطلاعات مورد نیازمان را نداریم. روش خواندن متن‌ها، از زمان اختراع ماشین چاپ گوتنبرگ تغییر چندانی نکرده است و ما قصد داریم از طریق نوآوری، این روش را به چالش بکشیم.»

تصویر زیر Wordtune Read را نشان می‌دهد که یکی از مقاله‌های طولانی نگارنده را خلاصه کرده است:

خلاصه کردن متن
در سمت چپ تصویر، متن اصلی و در سمت راست، خلاصه آن قرار دارد.

Wordtune Read بیشتر قسمت‌ها را با دقت بالایی خلاصه کرده است و مشخص است که ابزاری قدرتمند برای هر کسی است که می‌خواهد اطلاعات مورد نیازش را سریع‌تر به دست بیاورد.

شوهام به اخبار هوش مصنوعی گفت: « Wordtune Read قصد ندارد که جای انسان را بگیرد، بلکه می‌خواهد با استفاده از تعدادی سناریوی عملی، فرایند خواندن را سرعت ببخشد. به باور ما، توانایی خواندن سریع اسنادی مانند گزارش‌های کاری و مقاله‌های درسی مفیدتر از خلاصه ‌کردن داستان است، زیرا افراد داستان را برای سرگرمی می‌خوانند.»

با این حال، Wordtune Read هنوز کاملاً بی‌نقص نیست. در شکل زیر نمونه‌ای از خطاهای آن در خصوص برخی جزئیات ظریف‌تر متن را ملاحظه می‌کنید:

خلاصه سازی متون

همان‌طور که ملاحظه می‌شود، در متن اصلی به دو موتور جدید به نام‌های DRIVE Sim و Isaac Sim اشاره شده است، اما در قسمت خلاصه به اشتباه گفته شده است که یکی از دو موتور جدید CloudXR است و از تمام موارد بعدی نیز به‌عنوان «موتورهای جدید» نام برده است.

خطای صورت‌گرفته در اینجا، مشکل جدی به وجود نمی‌آورد، اما ممکن است در بعضی مواقع، خلاصه‌ها، شرم‌آور و حتی خطرناک باشند. چنین ابزارهایی باید با هشدارهای واضحی همراه باشند مبنی بر اینکه به‌عنوان مثال، برای خلاصه‌ کردن کتابچه راهنمای ماشین‌آلات، استفاده نشوند.

دیگر ابزارهای خلاصه سازی متون با هوش مصنوعی

Wordtune با اینکه جزو اولین‌ها است، اما تنها شرکتی نیست که از هوش مصنوعی برای خلاصه‌سازی متون استفاده کرده است.

در دسامبر سال گذشته مشخص شد که Meta در حال توسعه ابزاری به نام TL;DR برای فیس‌بوک است که از هوش مصنوعی برای خلاصه کردن نکات کلیدی مقاله‌های طولانی استفاده می‌کند.

این ابزار می‌تواند کار را برای افرادی که بدون خواندن مقاله‌ها آن‌ها را به اشتراک می‌گذارند یا درباره آن نظر می‌دهند، راحت کند. از سوی دیگر، هر اشتباهی از جانب هوش مصنوعی باعث می‌شود که سامانه‌هایی مانند فیس‌بوک رسماً به انتشار اطلاعات غلط دامن بزنند.

در سپتامبر ۲۰۲۱، شرکت OpenAI  نیز مدلی تأثیرگذار را به نمایش گذاشت که با خلاصه‌ کردن کتاب‌ها، روش‌های انطباق توسعه‌پذیر را می‌سنجد. این مدل می‌تواند هر مقدار متنی، از کل یک کتاب گرفته تا یک فصل و یک صفحه را خلاصه کند.

وقتی از شوهام خواستیم که مدل‌های پشتیبان Wordtune Read و OpenAI را مقایسه کند، گفت: «مفاهیمی که در پس مدل‌های Wordtune Read و مدل جدید خلاصه‌سازی کتاب OpenAI وجود دارند، از اساس متفاوت هستند و در نتیجه خود مدل‌ها هم برای تکالیف متفاوتی آموزش دیده‌اند. در خصوص Wordtune Read، ما با در نظر داشتن سناریوهای واقعی، رویکردی محصول محور را برای راه‌اندازی یک راه‌حل کاربرپسند اتخاذ کردیم.»

با اینکه مدل  OpenAI در بیشتر موارد موفق عمل کرد، اما این شرکت بزرگ هوش مصنوعی، در مقاله‌ای اذعان کرد که این مدل دچار خطاهایی شده است. به‌نظر می‌رسد که در حال حاضر با توجه به اشتباه‌های گاه‌به‌گاه ابزار جدید Wordtune که پیش از این به آن اشاره شد، این نوع خطاها دور از انتظار نیستند.

Wordtune Read ابزاری جالب‌توجه و بالقوه قدرتمندی برای خلاصه‌ کردن متون طولانی است، اما واضح است که نباید برای انجام مأموریت‌های حیاتی یا هر کاری که احتمال ایجاد آسیب دارد، کاملاً به آن متکی بود.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]