سامانه هوشمند آبزی پروری
اخبارهوش مصنوعی در ایران

رونمایی از بزرگ‌ترین سامانه هوشمند آبزی پروری کشور مبتنی بر هوش مصنوعی

  2
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  یک شرکت دانش‌بنیان که در راستای به‌کارگیری فناوری اطلاعات در زمینه کشاورزی و دامداری محصولات متنوعی را روانه بازار کرده، خبر از تولید بزرگ‌ترین سامانه هوشمند آبزی پروری کشور مبتنی بر هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء داده است.

  به گزارش هوشیو و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی که پیش از این موفق به ساخت سامانه دامداری هوشمند متشکل از تولیدات سخت‌افزاری و پلتفرم‌های نرم‌افزاری کرده بود، این‌بار سامانه‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌هوشمند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آبزی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پروری را تولید کرده است.

  روش کار سا‌‌‌‌‌‌‌‌مانه دامداری هوشمند به این شکل است که بخشی از دستگاه‌های به‌کار رفته در این سامانه روی دام نصب می‌شود و بخش دیگری از آن‌ها در نقاط مختلفی از محیط دامپروری قرار می‌گیرد. سپس اطلاعات جمع‌آوری شده از طریق این تجهیزات را با فناوری اینترنت اشیاء داده‌برداری کرده و با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و کلان داده، این اطلاعات خام در پلتفرم اختصاصی شرکت تحلیل می‌شود.

  در انتها این فرآیند منجر به ارائه مجموعه‌ای از توصیه‌های بالادستی کاربردی در زمینه‌های سلامت، موقعیت مکانی یا وضعیت فحلی (لقاح و جفت‌گیری) دام‌ها به دامدارها می‌شود. با استفاده از این توصیه‌ها دامپرور می‌تواند وضعیت سلامت دام‌ها را رصد کرده و اختلالات فیزیولوژیک و متابولیک آن‌ها را استخراج کند.

  سامانه هوشمند آبزی پروری

  این شرکت از مدتی قبل مطالعاتی را روی پرورش ماهی‌های سردآبی و گرم‌آبی در محیط‌هایی مانند استخر و قفس انجام داده بود و سامانه‌ای را طراحی کرده بود که کاملا شبیه به سامانه دامداری هوشمند این مجموعه بوده است. تنها تفاوت این سامانه با سامانه هوشمند دامپروری این بوده که تیمی متشکل از متخصصان آبزی پروری بر روی آن فعالیت کرده‌اند.

  هدف نهایی از هوشمندسازی در زمینه آبزی پروری افزایش کمی آبزیان در همان فضای فیزیکی قبل است که با افزایش ظرفیت تولید و جلوگیری از رشد نرخ مرگ‌و‌میر ماهی‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.

  این شرکت دانش‌بنیان امروز از طریق شبکه‌های اجتماعی‌اش اعلام کرد که از بزرگ‌ترین سامانه هوشمند آبزی پروری کشور مبتنی بر هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء رونمایی کرده است.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۲ میانگین: ۴.۵]

  مهندسی یادگیری ماشین یا نرم‌‌ افزار؟

  مقاله قبلی

  سازمان اطلاعات کره جنوبی راز لاغر شدن رهبر کره شمالی را با هوش مصنوعی تشخیص داد

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  2 نظرات

  1. با تشکر از اطلاع رسانی که داشتید.
   شرکت دانش بنیان پرتو تاپ رایان با استفاده از توان بومی ، سامانه مذکور را تولید کرده است و امیدواریم بتوانیم گام موثری در راستای تعالی کمیت و کیفیت محصولات تولیدی کشاورزی داخلی باشیم.

   1. خوشحالیم که براتون مفید واقع شده 🙏🙏

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.