Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
دوره
کارگاه
وبینار
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
وبینارها، کارگاره‌ها و دوره‌ها
 فروش محصول هوش مصنوعی و بازاریابی برای راهکارهای این فناوری نوین

فروش محصول هوش مصنوعی و بازاریابی برای راهکارهای این فناوری نوین

شما یک محصول و راه‌حل نرم‌افزاری درخشان و جدید مبتنی بر هوش مصنوعی ایجاد کرده‌اید. تبریک می‌گوییم. فقط یک سوال؛ آیا به بازاریابی و فروش محصول هوش مصنوعی خود فکر کرده‌اید؟ هیچ کسب‌ و کار نوپایی به راحتی نمی‌تواند به فهرست برترین‎ها راه یابد و بسیاری از آنان سال‌های زیادی را در راه رسیدن به شهرت و سودآوری صرف می‌کنند.کسب و کارهای مرتبط با هوش مصنوعی نیز نه تنها از این قاعده مستثنی نیستند، بلکه راه سخت‌تری را نسبت به دیگران در پیش دارند. همچون هوش مصنوعی، بازاریابی هوش مصنوعی نیز در ابتدای راه خود قرار دارد. محصولات هوش مصنوعی شگفت‌انگیز هستند و باعث می‌شود غافلگیر کننده، دور از ذهن و عجیب نیز به نظر برسند. این بزرگترین مانع بر سر راه بازاریابی برای محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی است.

در بازاریابی برای هوش مصنوعی چه کاری را نباید انجام داد؟

آنچه در حال روی دادن است این موضوع است که هوش مصنوعی به کلمه ای کلیدی در گفتگوهای آنها تبدیل شده است، اما چنان مورد استفاده قرار گرفته است که بیشتر صاحبان مشاغل و تصمیم گیرندگان هنگام شنیدن ترجیح می‌دهند آن را نادیده بگیرند. به همین دلیل شما نیز احتمالا نمی‌خواهید تنها وجه تمایزتان با دیگران این باشد که هوش مصنوعی دارید!

اکنون ممکن است این سوال برای‌تان پیش آمده باشد که پس چگونه به توضیح فناوری‌های هوش مصنوعی به کار رفته در محصولات‌مان بپردازیم بدون اینکه بیش از حد پای هوش مصنوعی را وسط بکشیم؟ بهترین راه برای نشان دادن محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی این است که بتوانید آن را برای افراد غیرمتخصص توضیح دهید. بگذارید یک مثال بزنیم.  اگر بخواهید اتومبیلی را به شخصی بفروشید آیا در مورد اینکه چگونه موتور احتراق داخلی آن  کار می‌کند حرف می‌زنید؟ یا در مورد اینکه موتور خودروی شما دارای حداکثر راندمان حرارتی است؟ احتمالا کمتر فروشنده‌ای از این موارد حرف بزند و متقابلا کمتر خریداری تمایلی به شنیدن این جزئیات داشته باشد. به جای آن افراد ترجیح می‌دهند از رنگ ماشین، ایمنی، سرعت، راحتی و اینگونه مزایای ‌قابل لمس صحبت کنند. همین مساله در مورد محصولات هوش مصنوعی صدق می‌کند.

هوش مصنوعی  یک ابزار و یک ویژگی است و بدترین کاری که می‌توان حین بازاریابی یک محصول هوش مصنوعی انجام داد این است که درگیر ابزار و پیچیدگی‎های تخصصی شوید. آنچه واقعاً باید روی آن تمرکز کنید مزایای آن است.

درواقع چگونگی عملکرد محصول و راه‌حل شما در اولویت‌های بعدی قرار دارد.

در بازاریابی برای هوش مصنوعی چه کاری را باید انجام داد؟

اکنون که با کاری که نباید انجام دهید آشنا شدید به این موضوع بپردازیم که  چگونه یک برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی را بفروشیم؟خود را به جای یک مدیر کسب و کار تصور کنیم. در مواجه با یک محصول جدید ممکن است این سوال‌ها را بپرسیم:

راه حل یا برنامه شما چیست؟ استفاده از این محصول مبتنی بر هوش مصنوعی چه ارزش افزوده ای برای مجموعه من به همراه دارد که تاکنون وجود نداشته است؟ آیا با به کارگیری این راه حل می توانم  قبل از وقوع مشکلات، از آنها باخبر شوم؟ آیا این محصول باعث می‌شود تجربه کاربری مشتریان من بهبود یابد؟ آیا من می‌توانم قیمت محصولات خود را  بهینه کنم؟ آیا با این راهکار می‌توانم مشتریان قدیمی که مدت‌هاست خریدی انجام نداده‌اند را شناسایی کنم؟

این همان کاری است که هوش مصنوعی انجام می دهد و این همان مساله‌ای است که هنگام فروش محصول هوش مصنوعی باید در مرکز توجه فروشنده قرار بگیرید. اگرچه هوش مصنوعی تغییر قابل توجهی در مواجهه شرکت‌ها با فناوری پدید آورده است، اما کماکان سردرگمی فراوانی در مورد مزایا و کاربردهای هوش مصنوعی وجود دارد. البته  این باعث نشده است که بازاریابان پیشرو دل‌سرد شوند، بلکه آن‌ها این شرایط را فرصتی یافته‌اند تا هوش مصنوعی را با استراتژی های بازاریابی تطابق دهند و آن را به  تصمیم‌گیران کسب و کارها توضیح دهند. رقابت برای کسب سهم بیشتر از بازار هوش مصنوعی با فراز و فرودهای بسیاری همراه بوده است. اگرچه بسیار از کسب و کارها به هوش مصنوعی روی خوش نشان داده‌اند، تعداد کمی از آنان استراتژی‌های بازاریابی را برای جلب توجه مشتریان بالقوه در نظر می‌گیرند. اکنون فرصت آن است تا برنامه های بازاریابی خود را  برای فروش محصول هوش مصنوعی اجرا و ییاده کنید. استراتژی‌های زیر می‌تواند در این راه کمک‌کننده باشد.

1- استفاده‌ی شفاف، امن و مسئولانه از هوش مصنوعی را توضیح دهید.

با توجه به افسانه‌های زیادی که در مورد هوش مصنوعی وجود دارد، جامعه به دیده شک وتردید به این موضوع نگاه می‌کند. در یک پژوهش وقتی از افراد خواسته شد احساس خود نسبت به هوش مصنوعی را در قابل یک کلمه توضیح دهند کلمه “جذاب” و “مشکوک” بیشترین درصد را کسب کردند. این نتیجه نشان می‌دهد جامعه همان‌قدر که علاقه مند به موضوع هوش مصنوعی است و آن را جالب می پندارد، به همان اندازه نیز در مورد آن تردید دارد. آن ها می‌خواهند بدانند کسب و کارها مجاز به انجام چه کارهایی با استفاده از هوش مصنوعی هستند و آیا قانون، خطوط قرمزی برای کارهایی که نباید انجام بدهند مشخص کرده است یا نه؟

[irp posts=”24232″]

2- شواهد روشن قابل اتکا و متقاعده کننده در مورد مزایای استفاده از هوش مصنوعی ارائه دهید.

کماکان تردیدهای بسیاری در تعریف هوش مصنوعی و فواید آن برای مردم و کسب و کارها وجود دارد . بنابراین نیاز به ارائه شواهد علمی و اثبات‌شده و یا ارائه گزارش از کسب و کارهایی که از هوش مصنوعی استفاده کرده‌ند می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. در حقیقت با تکیه بر اصول بازاریابی باید بتوانید به جای فروش کرم نرم‌کننده، دست‌های نرم بفروشید.

3- روی مشکل خاصی که هوش مصنوعی می تواند آن را حل کند تمرکز کنید.

هوش انسانی یک هدف اصلی دارد و آن حل مساله است. اگر هوش مصنوعی نتواند مشکلات انسانی را حل کند نه باهوش خواهد بود و نه برای دیگران جذاب. درواقع اگر مشکلات انسانی و تفکر در مورد راه‌حل آن وجود نداشته باشد هوش مصنوعی نیز بی‌فایده خواهد بود. این یک اصل ساده است.

4- هوش مصنوعی برای تقویت هوش انسان‌هاست نه جایگزینی برای آن

بسیاری از فناوری‌های جدید در ابتدای راه خود از طرف دیگران  با سوتعبیر مواجه شده‌اند. درحال حاضر افکار عمومی نگران هشدارها در مورد شغل‌هایی هستند که قرار است توسط هوش مصنوعی نابود شود. در نتیجه افراد می‌ترسند که هوش مصنوعی آن ها را از کار بیکار کنند. باید بیش از پیش به این نکته تایید کرد که هوش مصنوعی قرار است به انسان‌ها کمک کند نه اینکه جایگزین آن ها شود. به عنوان مثال، بیشتر کاربردهای یادگیری رایانه باعث تقویت کار انسان می‌شود  نه جایگزین آن.

نمونه یک بازاریابی موفق برای محصولات هوش مصنوعی

در انتها بهتر است با شیوه‌ای که شرکت  Salesforce   برای فروش محصولات هوش مصنوعی به کار برده است آشنا شویم. این شرکت 111 میلیارد دلار سرمایه در بازار دارند، پس منطقی است که به حرف‌شان گوش دهیم. آن‎‌ها در مورد یکی از محصولات خود به نام انیشتین می‌گویند:

با هوش مصنوعی که در Salesforce ساخته شده است، باهوش‌تر عمل کنید، با این محصول بیشتر کار کنید. تصمیمات را سریع‌تر بگیرید، بهره‌وری کارمندان را بالاتر ببرید و با استفاده از پیش‌بینی‌ها و توصیه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، مشتریان را خوشحال‌تر کنید.

خبری از توضیحات فنی و پیجیده، الگوریتم‌ها یا فناوری‌های به کار رفته نیست. فقط به کاری که این محصول برای شما انجام می دهد می‌پردازد. وقتی در حال بازاریابی و فروش محصول هوش مصنوعی برای مخاطبان B2B هستید، باید به همین روش فکر کنید.

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.