متخصصان رباتیک
تحلیل بازارهای هوش مصنوعیکارآفرینیکسب‌و‌کار

صنایع پررونق برای متخصصان رباتیک را بشناسید

  0
  زمان مطالعه: ۵ دقیقه

  با توجه به اینکه ربات‌ها روز به روز گسترش یافته و پیشرفته‌تر از قبل می‌شوند، تقاضا برای به‌کارگیری متخصصان رباتیک افزایش یافته است. این متخصصان می‌توانند روی سامانه‌های خودمختار کار کنند. طبق پیش‌بینی‌ها، برخی مشاغل این حوزه بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۶ با افزایش ۹ درصدی همراه خواهند بود؛ لذا انتظار می‌رود کمبود مهندسان به مسئله مهمی تبدیل شود.

  بنابراین، استعدادهای جوانی که می‌خواهند مهارت‌های خود را در این صنعت به رخ دیگران بکشند یا متخصصانی که مایل‌اند در حرفه‌ی خود به پیشرفت بیشتری دست یابند، باید این فرصت را غنیمت بشمارند. امروزه شاهد به‌کارگیری فناوری‌های اتوماسیون، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در طیف گسترده‌ای از بخش‌ها هستیم؛ به ویژه بخش‌هایی که تاکنون هیچ رغبتی به پذیرش اتوماسیون نشان نداده بودند.

  فرصتِ کار در فناوری‌های اتوماسیون (خودکارسازی) و یافتن موارد کاربردی بیشتر برای این قبیل از فناوری‌ها می‌تواند شور و هیجان زیادی را در میان متخصصان و استعدادهای جوان ایجاد نماید؛ مهندسی و فناوری اطلاعات نیز از این موضوع بهره‌مند خواهند شد چرا که در طی دو دهه اخیر با پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای همراه بوده‌اند و از تحولات جدید استقبال می‌کنند.

  در مقاله حاضر، به پنج صنعت عمده اشاره شده که ربات‌ها در آنها نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا می‌کنند. انتظار می‌رود تقاضا برای جذب متخصصان رباتیک و مهندسان کامپیوتر در سال‌های پیش رو با افزایش چشمگیری همراه گردد.

  تغییر چشم‌اندازها با بُعد تجاری

  نحوه‌ی کوتاه کردن چمن‌های حیاط جلوی منزل کاملاً ناکارآمد است و به لحاظ زیست‌محیطی فاقد اقدام نامناسبی به نظر می‌رسد. بر اساس یکی از مطالعات اخیر، چمن‌زنی به مدت یک ساعت با چمن‌زن بنزینی تاثیری برابر با ۱۰۰ مایل رانندگی دارد و همین مقدار هوا را آلوده می‌کند. افزون بر این، این بخش در سطح جهانی با مشکل نیروی کار همراه بوده است. در واقع، صنعت توسعه‌ی چشم‌اندازهای تجاری در طی یک دهه اخیر با کمبود نیروی کار مواجه شده است. در عین حال، فناوری حامیِ این صنعت نیز برای چندین سال به روزرسانی نشده است.

  اکنون، محققان و متخصصان راه را برای به‌کارگیری وسیع ربات‌ها هموار کرده‌اند و صنعت توسعه چشم‌اندازهای تجاری در بسیاری از موارد به حالت خودکار درآمده است و نیازی به دخالت انسان نیست. شرکت «Scythe Robotics» گام‌های موثری در راستای ارائه پیشرفته‌ترین و پایدارترین فناوری‌ها برداشته تا محیط‌های غیرجاده‌ای یا به اصطلاح آف‌رود از امنیت بالاتری برخوردار باشند. همچنین، حفظ و نگهداری موثر از این محیط‌ها نیز در دستور کار این شرکت قرار گرفته است. خوشبختانه، این شرکت مورد حمایت عده زیادی نیز قرار دارد و امیدواریم خبرهای خوبی در آینده منتشر شود.

  کشاورزی

  مشکلات نیروی کار، تغییرات اقلیمی و فشارهای بسیار برای ارائه راهکارهای پایدار و مقرون به صرفه باعث شده تا صنعت کشاورزی نیز به اتوماسیون یا خودکارسازی فعالیت‌ها روی آورَد و این خبر خوشی برای متخصصان رباتیک است. البته چند صنعت دیگر نیز در همین مسیر پای گذاشته‌اند. روزنامه‌نگاری به نام کاترینا میلر درباره این موضوع نوشته است: «ربات‌ها امروزه به طرز فزاینده‌ای در بخش مواد غذایی به کار گرفته می‌شوند؛ آنها می‌توانند توت‌فرنگی‌ها را بچینند، گل‌ها را گرده‌افشانی کنند، کلم بکارند و گاوها را نیز بدوشند. چون ربات‌ها عملکرد کارآمدی در انجام کارها دارند، قادرند صرفه‌جویی بالایی نیز در هزینه‌ها داشته باشند. اگر همین کارهایی که ربات‌ها انجام می‌دهند، به طور دستی انجام شوند، بی‌تردید هزینه‌های بسیاری برای انسان خواهد داشت. از جمله این کارها می‌توان به هرس علف‌های هرز به صورت دستی اشاره کرد.»

  متخصصان رباتیک

  شرکت‌های فعال در صنعت کشاورزی به قدرت بالای اتوماسیون کارها به کمک داده‌ها پی برده‌اند و به دنبال استخدام متخصصان رباتیک هستند. همین شناخت باعث شده تا ربات‌ها، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین مورد استقبال قرار گیرد. بر اساس گزارش «Robotics Automation News»، ارزش بازار ربات‌ها در صنعت کشاورزی در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۸/۰۸۲/۴ میلیون دلار بود، اما تا سال ۲۰۲۶ به ۴/۶۴۰/۱۶ میلیون دلار خواهد رسید که از رشد سالانه ۲/۱۹ درصد حکایت دارد. آمریکای شمالی در سال ۲۰۱۸ به سود ۸/۴۶۹/۱ میلیون دلار رسید و انتظار می‌رود رشد ۹/۱۸ درصدی را تجربه نماید.

  در راستای همین فعالیت‌ها، موسسه AgAID در تلاش است تا هوش مصنوعی را برای رفع چالش‌های کشاورزی از قبیل کمبود آب توسعه دهد. آلن فرن – استاد کامپیوتر و محقق ارشد – خاطرنشان کرد: «باید توان، کارایی و تطبیق‌پذیریِ تولید مواد غذایی را ارتقاء بخشید. این موسسه قصد دارد با شناسایی بهترین روش‌ها برای تلفیق انسان‌ها و فناوری هوش مصنوعی و رباتیک به هدف خود برسد.»

  از جمله شرکت‌هایی که در توسعه‌ ربات‌های کشاورزی مشغول به فعالیت هستند، می‌توان به Farmwise اشاره کرد که به ساخت ربات‌های مستقل می‌پردازد. این ربات‌ها از یادگیری ماشین برای ارائه راهکارهای پایدار کشت محصول استفاده می‌کنند. «Bowery Farm» یک محیط کشاورزی پایدار سربسته است که به کشت گیاهان مختلف می‌پردازد. آنها از هوش مصنوعی برای ردیابی و نظارت بر رشد گیاهان استفاده می‌کنند. شرکت «Iron Ox» با راهکار کشت محصولات به کمک ربات‌ها قصد دارد انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد و تاکنون موفق شده ۴۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام دهد.

  کارهای ساختمانی

  بنا به یافته‌های «Allied Market Research»، بازار ربات‌های ساختمانی تا سال ۲۰۲۷ به ۸۸/۷ میلیارد دلار خواهد رسید و در نتیجه متخصصان رباتیک می‌توانند به فعالیت در صنعت ساختمان‌‎سازی امیدوار باشند. به سختی می‌توان روش‌های مختلف اتوماسیون صنعت ساخت و ساز را در یک لیست گنجاند؛ اما پهپادها از جمله نمونه‌های خوبی در این صنعت به شمار می‌روند که قادرند به طور مستقل از فضاهای مختلف نقشه‌برداری کرده و گزارش‌ پیشرفت کار را ارائه کنند؛ باید به ماشین‌آلات سنگین نیز اشاره کرد که توان انسان را افزایش می‌دهند. ربات‌ها همچنین می‌توانند درصد خطا را در پروژه‌های ساختمانی به حداقل برسانند.

  متخصصان رباتیک

  طبق گزارش «ABB Robotics»، حدود %۸۱ از شرکت‌های عمرانی جهان بر این باورند که قصد دارند ربات‌ها را در دهه پیش رو در بسیاری از پروژه‌های خود به کار گیرند و طبیعتا در این بین نیاز به متخصصان رباتیک دارند. از دلایل محبوبیت ربات‌ها این است که آنها فقدان نیروی کار را جبران می‌کنند، هزینه‌های کمتری به همراه دارند و مهارت‌های قابل توجهی از خود به نمایش می‌گذارند.

  ناوگان دریایی

  بخش دیگر که برای فعالیت متخصصان رباتیک مناسب است، ناوگان دریایی خواهد بود. کار در دریا همواره خطرات گوناگونی را در بر داشته است؛ لجستیک دریایی، صنایع استخراجی و علوم مربوطه اهمیت بسزایی در تجارت جهانی دارند. بنا به اعلام «Research and Markets»، بازار کشتی‌های خودمختار جهان می‌تواند تا سال ۲۰۳۵ به ارزشی بالغ بر ۴۸/۳ میلیارد دلار دست یابد. این حوزه با رشد حدود ۲۷ درصدی همراه خواهد بود. برخی کاربردهای نوظهور ربات‌ها در صنعت ناوگان دریایی عبارتند از پاکسازی مواد مازاد خطرناک، حفظ و نگهداری و پاکسازی بدنه کشتی، نصب و نظارت بر زیرساخت‌ها و نظارت بر خود کشتی. از ربات‌های زیردریایی نیز برای کشتن ماهی‌های مهاجم، هدایت کشتی در اقیانوس و شناسایی قطعات مستغرق در زیر دریا استفاده شده است.

  متخصصان رباتیک

  آموزش

  صدها کلاس مهد کودک چینی امروزه از ربات‌های کوچک برای داستان‌گویی و طرح مسائل منطقی استفاده می‌کنند و به زودی قرار است متخصصان رباتیک زیادی را استخدام کنند. بنا به گزارش «Education Week»، ربات‌ها نقش بی‌بدیلی در سطح کشور ایفا می‌کنند؛ چین قصد دارد در به‌کارگیری و توسعه‌ی فناوری‌های مجهز به هوش مصنوعی به رهبر جهانی تبدیل شود. هر هفته شاهد رونمایی و به‌کارگیری ربات‌های گوناگونی در راستای کمک به کودکان، دانش‌آموزان و متخصصان در بخش‌های مختلف هستیم. جای تعجب ندارد که بازار ربات‌های آموزشی از ۳/۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ به ۶/۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۶ افزایش پیدا کند.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۴]

  حل مسائل ریاضی به وسیله هوش مصنوعی

  مقاله قبلی

  تفسیرپذیری هوش مصنوعی در حوزه بهداشت و درمان و اهمیت آن

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.