40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 محافظت از تصاویر در برابر دستکاری‌های هوش مصنوعی با کمک تکنیک جدید MIT

محافظت از تصاویر در برابر دستکاری‌های هوش مصنوعی با کمک تکنیک جدید MIT

محققان MIT تکنیک جدیدی طراحی کرده‌اند با نام PhotoGuard  که با ایجاد ماسک‌های نامرئی مانع از تحریف تصاویر توسط  سیستم‌های هوش مصنوعی می‌شود و به حفظ حریم خصوصی افراد از این طریق کمک می‌نماید.

به گزارش هوشیو، تیمی از محققان MIT تکنیک جدیدی به نام PhotoGuard ایجاد کرده‌اند که هدف آن جلوگیری از دستکاری غیرمجاز تصاویر توسط سیستم‌های هوش مصنوعی است.

مدل‌های تولید تصویر هوش مصنوعی مانند Midjourney و Stable Diffusion را می‌توان برای ویرایش تصاویر موجود استفاده کرد و بدون نیاز به مهارتی خاص، با افزودن نواحی جدید به عکس از طریق رنگ‌آمیزی، برش دادن اشیا و ترکیب مجدد آن‌ها با اشیا دیگر (مانند گرفتن صورت یک شخص و قرار دادن آن بر روی تصویر دیگری)، آنها را تغییر داد.

دستکاری‌های هوش مصنوعی

 دانشمندان MIT تکنیک جدیدی ایجاد کرده‌اند که اساساً یک ماسک محافظ است و می‌تواند از دستکاری تصاویر توسط سیستم‌های هوش مصنوعی جلوگیری نماید. این ماسک‌ها توسط چشم انسان قابل مشاهده نیست، اما با تغییر بخشی از پیکسل‌های داخل عکس، خروجی تصویر را برای هوش مصنوعی غیر‌قابل تشخیص می‌نماید.

محققان در مقاله‌ای نوشتند:«با ایمن‌سازی تصویر اصلی، قبل از اینکه دیگران بتوانند به آن دسترسی داشته باشند، امکان اعمال تغییر و ویرایش بر روی آن برای هر کسی دشوار می‌شود.»

PhotoGuard اکنون تحت مجوز MIT در GitHub در دسترس است. مجوز MIT به PhotoGuard اجازه می‌دهد تا برای مقاصد تجاری از آن استفاده شود، اما این امر مستلزم حفظ حق نسخه‌برداری و سایر اعلامیه‌های مربوط به مجوز است.

هدف از طراحی PhotoGuard، بهبود تشخیص دیپ‌فیک‌ها است که ویدیوها یا تصاویر دستکاری شده‌ای هستند که تشخیص آنها از واقعی بسیار دشوار است. تیم پشتیبان PhotoGuard معتقد است که اضافه کردن واترمارک کافی نیست، زیرا هنوز هم می‌توان تصاویر را قبل از اضافه شدن واترمارک تغییر داد، اما با محافظت از تصاویر در برابر دستکاری در وهله اول، می‌توان از وقوع حملات دیپ فیک و ساخت تصاویر جعلی در همان ابتدا جلوگیری کرد.

با رایج‌تر شدن استفاده از مدل‌های تصویر هوش مصنوعی مانند DALL-E و Stable Diffusion، به نظر می‌رسد موارد سوءاستفاده از این مدل‌ها به‌ویژه در رسانه‌های اجتماعی نیز افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، کمپین انتخاباتی ران دیسانتیس با استفاده از تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی، پرزیدنت ترامپ و دکتر فائوچی را در حالتی بحث برانگیز با یکدیگر نشان می‌دهد. این اتفاق بیانگر آن است که در صورت استفاده غیر مسئولانه از تصاویر تولید‌شده توسط هوش مصنوعی، ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید.

بر این اساس، نیاز به شناسایی آثار تولید شده توسط هوش مصنوعی در حال افزایش است و در حالی که تشخیص این تصاویر تولید‌شده برای متخصصان این حوزه آسان است، اما برخی از تیم‌های تحقیقاتی در تلاش هستند تا این کار را برای همه افراد آسان‌تر نمایند.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]