Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
دوره
کارگاه
وبینار
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
وبینارها، کارگاره‌ها و دوره‌ها
 یادگیری ماشین و هوش مصنوعی چگونه به دانش‎‌آموزان در یادگیری بهتر کمک می‌کند؟

یادگیری ماشین و هوش مصنوعی چگونه به دانش‎‌آموزان در یادگیری بهتر کمک می‌کند؟

طی چند سال گذشته برنامه‌های مبتنی بر یادگیری ماشین و هوش مصنوعی روند یادگیری را به یک تجربه سرگرم‌کننده و دوطرفه تبدیل کرده‌اند. دانش‎‌آموزان و همچنین موسسات آموزشی به لطف پیشرفت‌های موجود در این حوزه، هم اکنون از نرم افزارهای سفارشی‌سازی شده که مجهز به واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هستند بهره می‌برند. امروزه به دلیل شرایطی که بیماری کووید ۱۹ به وجود آورده یادگیری از راه دور به بخشی جدایی‌ناپذیر از سیستم آموزشی ما تبدیل شده است، در نتیجه نمی‌توان نقش فناوری را درباره منحنی یادگیری نادیده گرفت.

مهمترین مزیت یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در مورد منحنی یادگیری دانش‎‌آموزان این است که اکنون این فناوری‌ها می‌توانند مسیرهای یادگیری شخصی ایجاد کنند، که به دانش‎‌آموزان کمک می‌کند تا بر روی نقاط ضعف و قوت خود تمرکز کنند.

بر اساس مجموعه داده‌های موجود، فناوری یادگیری ماشین و هوش مصنوعی می‌تواند خروجی و نتیجه را پیش‌بینی کند و در طول آماده‌سازی آزمون‌ها و تست‌ها به یک منبع غنی و کارآمد تبدیل شود. ممکن است دانش‎‌آموزی در یک موضوع عملکرد خوبی داشته باشد اما در یک درس دیگر نه. به کارگیری این فناوری‌های نوین و تعیین مسیر یادگیری مشخص، به آن‌ها در ایجاد تعادل کمک می‌کند.

کمک در زمینه مطالب درسی

پیشرفته مربوط به یادگیری ماشین و هوش مصنوعی منحصر به منحنی یادگیری نشده و این فناوری‌ها به دانش‎‌آموزان در زمینه مطالب درسی نیز کمک می‌کنند. یک بانک عظیم داده به معنای حق انتخاب از میان انبوهی از مطالب برای مطالعه است. با کمک یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، چندین چک‌پوینت ایجاد می‌شود که محتوا را بر اساس چند پارامتر تعریف‌شده ارزیابی کنند. این کار کمک می‌کند تا توصیه‌های بهتر و مرتبط‌تری ارائه شود.

این موضوع باعث می‌شود تا دانش‎‌آموزان متناسب با استعداد خاص خود از مطالب انتخاب شده استفاده کنند. البته نباید نقش محتوای تولیدشده توسط کاربر را نیز در اینجا نادیده گرفت. در حالی که ماشین‌ها واقعاً در حال پیشرفت هستند، اما ذهن انسان هنوز هم در بحث آموزش اولویت دارد. ادغام فناوری و محتوای تولیدشده توسط کاربران می‌تواند بهترین حالت برای منحنی یادگیری هردانش‎‌آموزی باشد. در واقع، تلفیق فناوری و ذهن انسان نقطه عطف تکامل ما است.

تعیین اینکه چه روش تدریسی مناسب بیشتر دانش‎‌آموزان است بسیار دشوار است. یک برنامه درسی با کمک یادگیری ماشین و هوش مصنوعی که به خوبی طراحی شده می‌تواند به سرعت از این مانع عبور کند. حقیقت این است که در حال حاضر چند برنامه درسی مبتنی بر هوش مصنوعی در دسترس هستند و آن‌ها به دانش‎‌آموزان در سطوح مختلف ارائه می‌شوند. همچنین موضوعات این برنامه‌ها نیز مختلف هستند و شامل علوم، ریاضیات، انشا و غیره هستند. اگرچه چنین سیستم و برنامه‌هایی در سطوح بالاتر و جایی که نیاز به خلاقیت بیشتر است به کار نمی‌آیند، اما برای شفافیت اصول و مفاهیم بسیار کارآمد هستند.

سیستم ارزیابی مبتنی بر یادگیری ماشین و هوش مصنوعی

سیستم ارزیابی مبتنی بر فناوری‌های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، بازوی دیگری برای منحنی یادگیری دانش‎‌آموزان  است. یادگیری ماشین و هوش مصنوعی به معلمان این امکان را داده تا به یک بانک سوال بزرگ دسترسی داشته باشند. همچنین با استفاده از آن ارزیابی‌های خود را دقیق‌تر و بهتر انجام دهند. این همه ماجرا نیست، معلم‌ها می‌توانند این ارزیابی‌ها را با استفاده از لپ‌تاپ یا حتی گوشی‌های تلفن خود انجام دهند. پس از آن و از طریق گزارش‌های داده شده آن‌ها بینش بهتری از نقاط قوت و ضعف دانش‎‌آموزان  به دست خواهند آورد.

با این کار در وقت معلمان صرفه‌جویی می‌شود در نتیجه معلمان فرصت بیشتری برای پرداختن به مسائل مهم و به اشتراک‌گذاری دانش خود خواهند داشت. یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی در آموزش مجدد است. بسیاری از  دانش‎‌آموزان ممکن است بار اول مطالب آموزشی را یاد نگیرند و آن درس را نتوانند پاس کنند در نتیجه نیاز به آموزش مجدد دارند. با هوش مصنوعی معلمان قادر به رفع نیازهای منحصر به فرد هر دانش‎‌آموزان  هستند، در نتیجه منحنی یادگیری را هم به صورت تکی و هم برای همه دانش آموزان بهبود می‌بخشند.

 

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.