40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 10 روند برتر هوش مصنوعی که در آینده اوج می‌گیرند

10 روند برتر هوش مصنوعی که در آینده اوج می‌گیرند

هوش مصنوعی بدون شک داستان فناوری دهه گذشته بوده است و به نظر نمی‌رسد با طلوع دهه جدید از تب‌وتاب آن کاسته شود. سالها بعد از دهه 2010 به عنوان زمانی یاد می‌شود که ماشین‌هایی که واقعاً می‌توان آن‌ها را “هوشمند” تصور کرد – یعنی مانند انسان‌ها توانایی تفکر و یادگیری پیدا کردند – از داستان‌های علمی تخیلی بیرون آمدند و وارد دنیای واقعی شدند.

اگرچه هنوز هیچ موتور پیش‌بینی‌ای ساخته نشده است که بتواند روند برتر هوش مصنوعی را در دهه آینده ترسیم کند، اما می‌توانیم با اطمینان بالایی از آنچه ممکن است در سال‌های آینده اتفاق بیفتد حرف بزنیم. هزینه‌های تحقیق‌، توسعه و استقرار همچنان رو به افزایش است و بحث در مورد پیامدهای اجتماعی هوش مصنوعی به طور گسترده‌ای ادامه دارد. در همین حال، انگیزه‌ی کسانی که می‌خواهند نوآوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را در زمینه‌های جدید صنعت، حوزه‌های علمی و زندگی روزمره ما ایجاد کنند  بیشتر می‌شود.

روند برتر هوش مصنوعی

در ادامه درباره موضوعاتی که احتمالاً شاهد ادامه پیشرفت یا ظهور آن‌ها در سال 2020 هستیم، می خوانید.

1-هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای فرآیندهای تجاری را رصد و اصلاح می‌کند

در حالی که اولین روبات‌ها عمدتا در خطوط تولید و برای انجام کارهای دستی خودکار به کار گرفته می‌شدند، ربات‌های مبتنی بر نرم‌افزار، کارهای تکراری اما ضروری را که ما با رایانه انجام می‌دهیم بر عهده خواهند گرفت. کارهایی همچون پر کردن فرم‌ها، تولید گزارش‌ها، نمودارها و تولید اسناد و دستورالعمل ها از جمله وظایفی هستند که می‌توانند توسط ماشین‌هایی انجام شود که با مشاهده و تقلید رفتارهای ما یاد می‌گیرند تا آن کارها را برای ما سریع‌تر و ساده‌تر انجام دهند. این اتوماسیون- که به عنوان اتوماسیون فرآیند رباتیک شناخته می‌شود – ما را از شر کارهای اداری وقت‌گیر اما ضروری خلاص می‌کند و باعث می‌شود ما وقت بیشتری برای کارهای پیچیده، استراتژیک، خلاقانه و بین‌فردی اختصاص دهیم.

2- به مرور شخصی سازی بیشتری انجام می‌شود

روند شخصی‌سازی باوجود غول‌های اینترنتی مانند آمازون، علی بابا و گوگل و توانایی آن‌ها در ارائه تجارب و توصیه‌های شخصی با موفقیت پیش می‌رود. هوش مصنوعی به ارائه‌دهندگان کالا و خدمات این امکان را می‌دهد تا با تعامل از طریق درگاه‌های آنلاین و برنامه‌های تلفن همراه  دقت دید بالایی از مشتری را ارائه دهند و به این ترتیب پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی با دقت بالایی متناسب با خواسته‌ها و نیازهای ما خواهد بود.

هم اکنون شرکت‌های تحویل دهنده پیتزا همچون  Dominos با کمک هوش مصنوعی می دانند چه زمانی ما به احتمال زیاد پیتزا می‌خواهیم و دکمه “اکنون سفارش دهید” را در یک زمان مناسب پیش روی ما قرار می‌دهند. این روند در  صنایع دیگر نیز اتفاق می‌افتد و آن‌ها راه‌حل‌هایی برای ارائه تجارب شخصی مشتری ارائه می‌دهند.

3- با دقیق‌تر شدن داده‌ها و و امکان دسترسی بیشتر به آن‌ها هوش مصنوعی نیز به طور فزاینده‌ای مفید می‌شود.

یکی از موانع موجود بر سر راه مشاغل و سازمان‌هایی که می خواهند به سمت تصمیم‌گیری خودکار مبتنی بر هوش مصنوعی حرکت کنند کیفیت اطلاعات موجود است. در سال‌های اخیر با پیشرفت فناوری و روش‌های شبیه‌سازی فرایندها و سازوکارهای موجود در دنیای واقعی در حوزه دیجیتال، داده‌های دقیق به طور فزاینده‌ای در دسترس قرار گرفته‌اند.  به طور مثال شبیه‌سازی به مرحله‌ای رسیده است که تولیدکنندگان و سایر افرادی که در زمینه تولید وسایل نقلیه خودران کار می‌کنند می‌توانند هزاران ساعت داده مربوط به رانندگی بدون وسایل نقلیه به دست آورند که این خود منجر به کاهش چشم‌گیر هزینه و همچنین افزایش کیفیت داده‌هایی می‌شود که می‌توانند جمع شوند. اکنون که کامپیوترها به اندازه کافی قدرتمند هستند و کاملاً دقیق آموزش دیده‌اند تا بتوانند همه داده‌ها را در دنیای دیجیتال شبیه‌سازی کنند  چرا باید هزینه‌ی بالا  و خطر آزمایش سیستم‌های هوش مصنوعی ر را در دنیای واقعی به جان بخریم؟ سال 2020 شاهد افزایش دقت و در دسترس بودن شبیه سازی‌های واقعی خواهیم بود که به نوبه خود منجر به هوش مصنوعی قدرتمندتر و دقیق‌تری می‌شود.

4-دستگاه‌های بیشتری از فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده خواهند کرد

همزمان که سخت‌افزار و تخصص مورد نیاز برای به‌کارگیری هوش مصنوعی ارزان‌تر می‌شود و بیشتر در دسترس قرار می‌گیرد، ما شاهد استفاده از این فناوری نوین در تعداد بیشتری از ابزارها، گجت‌ها و دستگاه‌ها خواهیم بود. در سال 2019 ما از برنامه‌هایی استفاده کردیم که با استفاده از هوش مصنوعی در رایانه‌ها، تلفن‌ها و ساعت‌ها پیش‌بینی‌ها را در اختیار ما قرار می‌دادند. با واردشدن به دهه جدید و کاهش هزینه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، ابزارهای هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای در وسایل نقلیه، لوازم خانگی و ابزارهای کار ما به کار گرفته می‌شوند. با استفاده از قدرت هوش مصنوعی در نمایشگرهای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و پارادایم‌هایی مانند ابر و اینترنت اشیا، در سال‌های آینده دستگاه‌های بیشتری در شکل و اندازه‌های مختلف شروع به فکر کردن و یادگیری می‌کنند.

5-همکاری انسان و هوش مصنوعی افزایش می‌یابد

در آینده بسیاری از انسان‌ها در زندگی روزمره خود به کار در کنار ابزارها و ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی عادت خواهند کرد. به تدریج ابزارهایی ساخته خواهد شد که به ما امکان می‌دهد از مهارت‌های انسانی خود – که هنوز هوش مصنوعی کاملاً قادر به مدیریت آن‌ها نیست – نهایت استفاده را ببریم؛ مهارت‌هایی همچون تخیل، طراحی، استراتژی و ارتباطات. برای بسیاری از ما، این به معنای یادگیری مهارت‌های جدید، یا حداقل روش‌های جدید برای استفاده از مهارت‌های‌مان در کنار این ابزارهای جدیدِ رباتیک و مبتنی بر نرم افزار است. IDC پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2025 ، 75٪ از سازمان‌ها برای بازآموزی کارکنان سرمایه‌گذاری می‌کنند تا شکاف‌های مهارتی ناشی از نیاز به استفاده از هوش مصنوعی را پر کنند. این روند در طول سال 2020 به طور فزاینده‌ای آشکار خواهد شد تا جایی که اگر کارفرمای شما روی ابزار و آموزش هوش مصنوعی سرمایه گذاری نکند، ممکن است در سال‌های آینده مشکل‌ساز شود.

6-هوش مصنوعی در لبه محاسبات

بیشتر هوش مصنوعی که در زندگی روزمره با آن ارتباط برقرار کرده‌ایم در ” ابر” اتفاق می‌افتد. هنگامی که ما در گوگل جستجو می‌کنیم یا توصیه‌های نتفلیکس را مرور می‌کنیم، الگوریتم‌های پیچیده و مبتنی بر داده در  پردازنده‌هایی قوی اجرا می‌شوند. این مراحل در دیتاسنترهای از راه دور اتفاق می‌افتد و دستگاه‌هایی که در دست ما هستند یا رایانه‌های رومیزی ما به سادگی به عنوان مجرای عبور اطلاعات عمل می‌کنند. با این حال به تدریج، با کارآیی بیشتر این الگوریتم‌ها و قابلیت کار روی دستگاه‌های کم‌مصرف، هوش مصنوعی در لبه رایانش استفاده می‌شود. این الگو در سال 2020 و بعد از آن محبوبیت بیشتری پیدا خواهد کرد. پردازنده‎‌های سفارشی طراحی شده برای انجام تجزیه و تحلیل‌های فوری، به طور فزاینده‌ای به بخشی از فناوری ما در تعامل روزمره تبدیل می‌شوند و ما قادر به انجام این کار خواهیم بود حتی اگر اتصال  اینترنت یکپارچه‌ای نداشته باشیم.

7-هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای برای ایجاد فیلم، موسیقی و بازی استفاده می‌شود

هنوز هم انسان‌ها در بسیاری از کارها عملکرد بهتری از هوش مصنوعی دارند حتی در سال 2020. کسانی که آثار تولید‌شده به وسیله هوش مصنوعی  از جمله در موسیقی، شعر یا داستان سرایی را دیده‌اند احتمالا موافق باشند که پیشرفته‌ترین ماشین‌ها نیز  کماکان راهی دور و دراز در پیش دارند تا اثری هنری را تولید کنند که با اثر تولیدشده توسط انسان برابری کند. با این حال ، احتمالاً تأثیر هوش مصنوعی بر روی رسانه‎های سرگرمی افزایش می‌یابد. ما امسال در فیلم مرد ایرلندی شاهد بودیم که چگونه رابرت دنیرو با کمک هوش مصنوعی جلوی چشمان ما پیر شد. استفاده از هوش مصنوعی در ایجاد جلوه‌های بصری و ترفندهای کاملا جدید به احتمال زیاد رایج می‌شود و در بازی‌های ویدیویی از هوش مصنوعی برای ایجاد حریفانی چالش‌برانگیز که همانند انسان عمل می‌کننند استفاده می‌شود. همچنین برای اینکه بازی‌ها همچنان بتوانند جذاب باشند و مهارت گیمرها را در هر سطحی از بازی به چالش بکشند هوش مصنوعی نقشی قابل توجه خواهد داشت . اما گرچه موسیقی تولید شده توسط هوش مصنوعی چنگی به دل نمی‌زند با این حال الگوریتم‌های استفاده شده در برنامه‌هایی همچون اسپاتیفای کمک کرده است تا لیست‌های پخش هوشمند را متناسب با آهنگ و سرعت زندگی روزمره تنظیم کنیم.

8-هوش مصنوعی بیش از پیش در امنیت سایبری حضور خواهد یافت

اگرچه به مرور زمان حملات هک، فیشینگ و مهندسی اجتماعی پیچیده‌تر شده‌اند و حتی از  هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیش‌بینی پیشرفته کمک می‌گیرند اما از سوی دیگر  فناوری هوشمند نقش مهمی در محافظت از ما در برابر این آسیب‌ها و مزاحمت‌ها که زندگی ما را تهدید می‌کند خواهد داشت. از هوش مصنوعی می‌توان برای یافتن سرنخ‌هایی که نشان‌دهنده فعالیت دیجیتالی هستند و  احتمالاً شاخصی از یک فعالیت مخرب است اسنفاده کرد. بدین ترتیب می‌توان قبل از به خطر افتادن اطلاعات حساس، سطح هشدارها و آمادگی را بالا برد. همچنین عرضه 5G و سایر فناوری‌های ارتباطی بی‌سیم فوق العاده سریع، فرصت‌های بزرگی را برای مشاغل فراهم می‌کند تا خدمات خود را به روش‌های جدید و ابتکاری ارائه دهند. از سوی دیگر این فناوری‌ها به طور بالقوه ما را در برابر حملات سایبری پیچیده آسیب‌پذیرتر  می‌کند. هزینه‌کردن برای امنیت سایبری همچنان افزایش می‌یابد و افرادی که مهارت‌های مربوطه را دارند بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند.

9-بسیاری از ما شاید حتی بدون اینکه خودمان بدانیم با هوش مصنوعی ارتباط برقرار خواهیم کرد

بگذارید با این حقیقت روبرو شویم که علی‌رغم سرمایه‌گذاری کلان در سال‌های اخیر در چت‌بات‌های قدرت‌گرفته از زبان طبیعی که در خدمات مشتریان استفاده می‌شود، بسیاری از ما می‌توانیم تشخیص دهیم که با یک ربات در حال صحبت کردن طرف هستیم یا انسان. با این وجود، همزمان با ادامه رشد دیتاست‌های مورد استفاده برای آموزش الگوریتم‌های پردازش زبان طبیعی، تشخیص مرز بین انسان و ماشین سخت‌تر و دشوارتر می شود. درواقع با ظهور یادگیری عمیق و مدل‌هایی همچون یادگیری تقویتی، الگوریتم‌هایی که تلاش می‌کنند الگوهای گفتاری ما را تطبیق دهند و معنی را از زبان انسانی ما دریافت کنند، بیش از پیش می‌توانند ما را گمراه کنند و ما فکر کنیم در حال مکالمه با یک انسان هستیم. اگرچه ممکن است بسیاری از ما ترجیح دهیم هنگام جستجوی اطلاعات یا کمک‌گرفتن با یک انسان سروکار داشته باشیم با این حال اگر ربات‌ها بتوانند کارآیی و دقت بیشتری در تفسیر سوالات ما داشته باشند ترجیح ما می تواند تغییر کند. با توجه به سرمایه‌گذاری مداوم و رشد فناوری‌هایی که خدمات مشتری و چت بات‌ها را ارائه می‌دهند، سال 2020 می‌تواند سالی باشد که بسیاری از ما متوجه نشویم که در حال صحبت کردن با یک ربات هستیم.

10-هوش مصنوعی ما را تشخیص خواهد داد، حتی اگر ما آن را تشخیص ندهیم

گسترش فناوری تشخیص چهره با انتقال به دهه آینده بیشتر خواهد شد. این موضوع منحصر به چین نیست و در سراسر جهان اتفاق خواهد افتاد. شرکت‌ها و دولت‌ها به طور فزاینده‌ای روی این روش‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند تا بدانند که ما چه کسی هستیم و فعالیت و رفتار ما را زیرنظر بگیرند. با این حال عقب‌گردهایی نیز وجود دارد. در این سال، سانفرانسیسکو اولین شهر بزرگی بود که استفاده از فناوری تشخیص چهره توسط پلیس و آژانس‌های شهرداری را ممنوع کرد و دیگران احتمالاً در سال 2020 نیز این ممنوعیت را اعمال کنند. اکنون سوال این است که آیا مردم در ازای افزایش امنیت و راحتی‌ای که این فناوری برای آنان به ارمغان خواهد اورد، آیا این نقض حریم شخصی را به طور گسترده خواهند پذیرفت؟ این موضوع احتمالاً بحث داغ روزهای پیش رو در روند برتر هوش مصنوعی خواهد بود. شما چه فکر می‌کنید؟

 

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]