استفاده از فناوری هوش مصنوعی
اخبارهوش مصنوعی در جهان

استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای زائران؛ عربستان سطح هوشمندسازی را ارتقا می‌دهد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  با توجه به شیوع ویروس کرونا و تحت‌تاثیر قرار دادن سفرها، عربستان تصمیم گرفته به منظور ارائه بهترین خدمات به حجاج و کنار زدن موانعی که مانع از ورود آن‌ها به این کشور می‌شود، استفاده از فناوری هوش مصنوعی را در دستور کار قرار دهد.

  در همین راستا وزارت حج عربستان اعلام کرده به مظور حفظ سلامتی زائران و برگزاری موفقیت‌آمیز مراسم حج، راه‌حل‌هایی هوشمند برای ارتقا کیفیت کارش را در نظر گرفته است.

  عمرو المداح، معاون وزیر خدمات حج و عمره در این باره گفته: «برنامه‌های هوشمندی که این وزرات‌خانه راه‌اندازی کرده، به طور مستقیم در موفقیت دو موسم خاص حج ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ تاثیر داشته است. از ارکان اصلی حج سالم، استفاده از فناوری‌های مدرن است. مقامات عربستان بالاترین اقدامات پیشگیرانه در موسم حج را اعمال می‌کنند و در تلاش هستند تا مناسک خود را مطابق با تدابیر بهداشتی برگزار کنند.»

  استفاده از فناوری هوش مصنوعی

  طبق اعلام مقامات عربستان، امسال به دلیل کرونا تنها ۶۰ هزار نفر، آن هم از افراد مقیم این کشور می‌توانند در مراسم حج حضور یابند. این تعداد در سال‌های قبل حدود دو و نیم میلیون نفر بوده است.

  به‌کارگیری ربات برای ضدعفونی کردن

  در اولین قدم استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای ضدعفونی کردن داخل مسجدالحرام تعداد ۱۰ ربات درنظر گرفته شده است. این ربات‌ها حق ثبت اختراع را هم به دست آورده‌اند و توانایی هشدار سریع و قابلیت پخش صدا را هم دارند. این ربات‌ها ۵ تا ۸ ساعت بدون دخالت نیروی انسانی کار می‌کنند و به راحتی با مردم تعامل خواهند داشت. ظرفیت آن‌ها ۲۳/۸ لیتر است که هر ساعت ۲ لیتر آن را برای ضدعفونی استفاده می‌کند.

  اسکن حرارتی

  درهای مسجدالحرام به سیستم یکپارچه دوربین حرارتی مجهز هستند و افزایش دمای بدن کارکنان یا زائران را کنترل کرده و گزارش می‌دهند. با این روش استفاده از فناوری هوش مصنوعی شرایط برای معاینه افراد خیلی سریع فراهم می‌‎شود.

  کارت حج هوشمند

  در یکی از روش‌های استفاده از فناوری هوش مصنوعی حجاج باید از کارت شناسایی پیشرفته متصل به برنامه‌ای در تلفن همراه استفاده کنند.با این روش دولت عربستان به راحتی زائران را تحت نظر خواهد داشت. همچنین قرار است دستبندی در اختیار زائران قرار داده شود که امکان ردیابی آن‌ها را به مقامات می‌دهد.

  توزیع آب با ربات

  توزیع آب زمزم با ربات یکی از اولین اقداماتی بود که دولت عربستان در راستای استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای زائران انجام داد. قرار است این ربات‌ها در شرایطی آب را بین زائران تقسیم کنند که فاصله اجتماعی بین آن‌ها رعایت شود. همچنین استفاده از آن‌ها مانع از ازدحام جمعیت برای دریافت آب می‌شود.

  همچنین دولت عربستان اقدام به توسعه نرم‌افزارهایی کرده که هرکدام به نوعی انجام مراسم حج را برای زائران تسهیل می‌کنند و ثبت‌نام در آن‌ها اجباری است. این نرم‌افزارها «اعتمرنا» برای سازماندهی زائران در مسجدالحرام، «مناسکنا» برای معرفی شرایط حج و همچنین اماکن گردشگری و تفریحی و «الحجج» برای معرفی شرکت‌های مجازی که خدمات مربوط به حج را ارائه می‌دهند، هستند.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  چگونه به یک متخصص هوش مصنوعی تبدیل شویم؟ راهنمای قدم به قدم برای شغل هوش مصنوعی

  مقاله قبلی

  نظریه ایلان ماسک: ما در دنیایی شبیه‌سازی شده زندگی می‌کنیم!

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.