کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری
کاربردهای هوش مصنوعی

صاحبان هتل‌های لوکس از کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری استقبال می‌کنند

  0
  زمان مطالعه: ۴ دقیقه

  هدف صنعت هتلداری جذب مشتریان بیشتر و هدف توریست‌ها لذت از سفر است. کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری نیازهای این دو گروه را برآورده می‌کند. برنامه‌ریزی برای سفر، تهیه بلیت و رزرو هتل به صورت آنلاین با استفاده از ویژگی‌های هوش مصنوعی به راحتی امکان‌پذیر است. در واقع این هوش مصنوعی است که بر اساس تجریبات قبلی شما بهترین هتل‌ها و زیباترین مقاصد گردشگری را پیشنهاد می‌دهد.

  صنعت هتلداری مجموعه‌ای از کسب و کارهای خدماتی و تولیدی است که تمرکزشان تفریح، اوقات فراغت و رضایت مشتری است. ویژگی برجسته این صنعت تأکید ویژه بر روی تجربه‌های لوکس، لذت‌بخش و تفریحی است. با کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری راهکارهای شگفت‌انگیزی برای ایجاد این تجربه‌ها ارائه شده است. صنعت هتلداری و خدمات مسافرتی یکی از حوزه‌هایی است که با فناوری هوش مصنوعی متحول خواهد شد.

  انگیزه‌های توریستی زیر سایه هوش مصنوعی

  در حال حاضر صنعت هتلداری دستخوش تغییرات بنیادینی شده است. ویروس کرونا از یک سو و پیشرفت‌های هوش مصنوعی از سوی دیگر باعث شده تا فرایندهای این صنعت به شکل کاملا انقلابی نوسازی شوند.

  یکی از اساسی‌‌ترین جنبه‌های صنعت هتلداری سیستم‌های رزرو بلیت مبتنی بر موبایل است، در واقع مجموعه‌ای از نرم‌افزارها کنار همدیگر قرار می‌گیرند تا کاربر بتواند برای هتل‌ها، اقامتگاه‌ها، رستورآن‌ها و وسایل نقلیه بلیت رزرو کند. مردم زمان زیادی را در این سیستم‌ها سپری می‌کنند در حالی که کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری می‌تواند تبلیغات و پیشنهادات سفارشی‌سازی شده را به کاربران نشان دهد و در زمان آن‌ها صرفه‌جویی کند.

  کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری

   نگاهی به چند نمونه کاربردی

  • شرکت‌هایی مثل وی‌بلیزر که از زبان طبیعی تشکیل شده را در سطح اینترنت جستجو کنند و بعد مناسب‌ترین و بهترین گزینه‌های سفر را به افراد پیشنهاد می‌دهند.
  • در آلورا که توسط آویو توسعه داده شده هم از کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری برای رزرو بلیت استفاده کرده‌اند. در این سیستم راهکارهایی طراحی شده که به صاحبان هتل‌ها اجازه می‌دهد تا نرخ‌ و حتی قیمت رزرو بلیت را افزایش دهند. این راهکاری برای تقویت بازار است و می‌تواند افزایش ۲۵ درصدی حجم بلیت‌های رزرو شده را تضمین کند.
  • برخی از انواع کاربردهای هوش مصنوعی در گردشگری هم هستند که کمتر شناخته شده‌اند، مثل رابط‌های چت و سیستم‌های مدیریت تجربه. مثلا رابط‌های چت پلتفرم کاملی برای خدمات مشتریان در حوزه سفر و هتلداری هستند. این رابط‌های چت خدماتی مثل یادآوری‌های خودکار کارهای مربوط به سفر، پیشنهاد مراکز تفریحی نزدیک به مسافر و تسهیلات سفر را انجام می‌دهند.

  وقتی هتلداری با هوش مصنوعی ترکیب می‌شود!

  هوش مصنوعی می‌تواند نحوه و میزان تعامل کاربران با سایت‌ها را بهبود ببخشد. مطالعه‌ای که در همین زمینه انجام شده نشان می‌دهد ۳۸ درصد از کاربران به دلیل محتوای بی‌کیفیت یا طراحی ضعیف سایت‌ها را ترک می‌کنند. متخصصان این فناوری هوش مصنوعی با به کارگیری روش‌های یادگیری ماشین می‌توانند اطلاعات مربوط به تعامل کاربران با سایت را جمع‌آوری کنند و با تسهیل مسیر کاربران در سایت، تجربه کاربری منحصر به فردی را برای آن‌ها خلق کنند.

  کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری و صنعت هتلداری

  کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری و صنعت هتلداری جای پیشرفت زیادی دارد. با این حال پتانسیل خوبی برای خلق مدل‌های جدید درآمدی فراهم کرده است. مثلا رابط‌های چت را می‌توان به شکل کاملا جدیدی مورد استفاده قرار داد. رابط‌های فوق پیشرفته چت می‌توانند به شکل کارآمدی هزینه‌های استخدام نیرو را کاهش دهند. علاوه بر این مدیران هتل‌ها با ترکیب هوش مصنوعی با ابزار‌های مناسب داده‌کاوی و جمع‌آوری داده می‌توانند بیشترین اطلاعات لازم در مورد توریست‌ها و مقاصد گردشگری را به دست بیاورند. به این ترتیب هتل‌داران تجارب‌شان را با نیازهای کاربران گره می‌زنند.

  “هوش مصنوعی با خودکارسازی فرایندها در صنعت هتلداری بر پایه روش‌های استدلالی با سرعت بسیار بیشتری کلان داده  را سازماندهی می‌کند”

  یکپارچه‌سازی فرایند‌ها نیز دیگر کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری است. در واقع با تجمیع سیستم‌های پیشنهاد دهنده هوشمند، سیستم‌های رزرو بلیت با چندین نرم‌افزار مرتبط دیگر، مسافران می‌توانند ضمن رزرو بلیت برای رویدادها یا مقاصد توریستی، پیشنهاد رزرو مناسب‌ترین هتل‌ها را نیز دریافت کنند. به لطف کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری همه این اتفاقات در یک سیستم و زمان واحد رخ می‌دهند. این راهکار تعداد بلیت‌های رزرو شده را به سرعت افزایش داده و دسترسی به سیستم‌های رزرو مبتنی بر موبایل را افزایش می‌دهد. در نهایت وظیفه جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها به عهده ابزارهای این فناوری گذاشته می‌شود. این یعنی تسهیل و تسریع این فرایندهای زمان‌بر که منجر به انتخاب‌های هوشمندانه درباره رفتار و شخصیت مسافران می‌شود.

  جمع‌بندی

  استفاده از کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری از همین الان در بعضی‌ از هتل‌های زنجیره‌‌ای جهان شروع شده است. این فناوری گام بسیار بلندی رو به جلو است که به مدیران هتل‌ها اجازه می‌دهد، خدمات خود را به بهترین شکل ممکن به جهانگردان و مسافران ارائه دهند. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد آینده این فناوری در چشم‌انداز هتلداری توریست محور خواهد بود.

  از همین رو این نگرانی هم به وجود آمده که گروه بزرگی از کارمندان هتل‌ها و نیروهای خدماتی شغل‌شان را از دست خواهند داد. در نتیجه می‌توان انتظار داشت در آینده هوش مصنوعی در بعضی از هتل‌ها بسیار رایج و در بعضی دیگر صرفا در حد یک سیستم پشتیبان باقی بماند.

  حضور این فناوری نوین در گردشگری دستخوش دو اتفاق دیگر هم خواهد بود. یکی قوانین احتمالی است که دولت‌ها وضع خواهند کرد. در حال حاضر دستورالعمل خاصی برای محدودیت استفاده از هوش مصنوعی در این صنعت وجود ندارد. اما اتفاق دیگر عدم قطعیت آینده است. هوش مصنوعی گستره سفر و خدمات گردشگری را متحول خواهد کرد. به عبارت دقیق‌تر مواردی مثل چگونگی رزرو بلیت و حضور در رویدادها، شیوه‌های به کارگیری نیروی انسانی و تغییر در فلسفه‌های سازمانی همگی در مسیر انقلاب هوش مصنوعی قرار می‌گیرند.

  به هر روی اکنون زمان مطالعه تاثیرات کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری است. بررسی دیدگاه کارفرمایان، کارمندان و مشتریان نسبت به هوش مصنوعی می‌تواند نتایج سودمندی در آینده نزدیک داشته باشد.

   

  انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  ثبت اختراعات هوش مصنوعی و محافظت از مالکیت معنوی

  مقاله قبلی

  دستگاه تشخیص هوشمند برگ سبز چای توسط نخبه گیلانی ساخته شد

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.